Najlepszą reputacją na świecie cieszą się Google i Apple

Firma Reputation Institute opublikowała wyniki badań, zgodnie z którymi najlepszą reputacją na świecie cieszą się firmy Google i Apple.

Firma Reputation Institute przeprowadziła badania na grupie 48 000 konsumentów z 15 różnych krajów. Wynika z nich, że obecnie najbardziej lubianymi oraz cieszącymi się największym zaufaniem i szacunkiem są firmy Google oraz Apple. Badanie pokazało również, że czołowe miejsca zajęły firmy motoryzacyjne i firmy produkujące elektronikę oraz dostarczające nowoczesne technologie. W pierwszej dziesiątce znalazły się bowiem jedynie dwie marki zajmujące się zgoła czym innym - The Walt Disney Company i LEGO.

Okazało się także, że niektóre firmy cieszą się większym uznaniem w swoim rodzinnym kraju/regionie niż na świecie. Ponadto Apple, Google, LEGO i Sony jako jedyne znalazły się w pierwszej dziesiątce w notowaniach 9 z 15 uczestniczących w badaniu krajów.

Pierwsza dziesiątka cieszących się najlepszą reputacją firm na świecie przedstawia się następująco:

Google - 79,99 pkt

Apple - 79,77 pkt

Disney - 79,55 pkt

BMW - 79,42 pkt

LEGO - 79,26 pkt

Sony - 79,05 pkt

Daimler - 79,03 pkt

Canon - 78,07 pkt

Intel - 77,56 pkt

Volkswagen - 77,33 pkt

Jak widać, nie "załapał" się do niej Microsoft.

Warto zauważyć, że ani wątpliwości w stosunku do Google dotyczące kwestii prywatności, ani złe warunki pracy w fabrykach firmy Foxconn, nie wpłynęły negatywnie na pozycję tych marek. Oznacza to więc, że konsumenci albo nic na ten temat nie wiedzą albo po prostu nie przykładają do tego większej wagi.

Ponadto, co najlepiej widać na przykładzie Apple, kluczem do sukcesu wydaje się tworzenie z konsumentami emocjonalnej więzi.