Najlepsze LCD NEC

NEC/Mitsubishi rozpoczęło sprzedaż swego najlepszego modelu 20,1-calowego monitora LCD - MultiSync LCD2080UX. Urządzenie naszpikowane ciekawymi rozwiązaniami, skonstruowano z myślą o użytkownikach profesjonalnych.

Monitor jest oferowany w dwóch wersjach kolorystycznych – standardowej i czarnej. Urządzenie charakteryzuje cienką cienką, 17 mm ramką wokół ekranu. Dzięki temu panel dobrze nadaje się do wykorzystania w miejscach, gdzie kilka ustawionych obok siebie monitorów tworzy jeden obraz. Zakres zastosowań monitora NEC MultiSync LCD2080UX jest rozległy: od terminali archiwizujących dane, przez instytucje finansowe i centra dyspozycyjne, do CAD/CAM i DTP. Monitor ten sprawdza się także w branży medycznej, np. przy analizie obrazów rentgenowskich, ponieważ możliwe jest w nim indywidualne zdefiniowanie skali szarości.

Wymiary zewnętrzne monitora to 442 x 366 x 200 mm (szer. x wys. x gł.). Obudowa typu EuroDesign zapewnia regulację wysokości podstawki w zakresie 130 mm, co ułatwia dopasowanie ustawień monitora do ergonomicznych potrzeb stanowiska pracy.

20,1-calowy panel S-IPS TFT o imponującej przekątnej 51 cm posiada plamkę 0,25 mm i wyświetla 16,77 mln kolorów. Charakteryzuje się jasnością na poziomie 250 cd/m2, współczynnikiem kontrastu 350:1 i czasem reakcji poniżej 25 ms. Rekordowy jest kąt widzenia – wynosi aż 176 stopni w pionie i w poziomie, co zapewnia dobrą jakość obrazu także w przypadku, gdy użytkownik nie siedzi na wprost monitora lub gdy z monitorem pracuje kilka osób równocześnie. Zalecana rozdzielczość pracy to 1600 x 1200 pikseli przy częstotliwości odświeżania 60 Hz.

Nowy produkt NEC/Mitsubishi wyposażono w potrójne złącze Ambix+ (DVI-I, DVI-D, VGA), co zapewnia użytkownikowi elastyczność przy podłączaniu monitora do różnych kart graficznych. Zastosowanie projektu TORO gwarantuje, że użytkownik ma możliwość obrócenia wyświetlacza o 90 stopni do formatu portretowego oraz oddzielenia panelu od stojaka. Dzięki temu, NEC MultiSync LCD2080UX może być używany do zastosowań wykorzystujących nietypowy montaż (jest zgodny ze standardem VESA) i nietypową orientację ekranu. Od strony programowej zmianę orientacji wyświetlanego obrazu obsługuje dostarczana ze sprzętem aplikacja Pivot. Inny przydatny program to LiquidView, który rozwiązuje problem wielkości ikon, czcionek i pasków zadań przy pracy w dużych rozdzielczościach. Aplikacja pozwala na dowolne skalowanie tych elementów – bez konieczności zmiany rozdzielczości pracy.

LCD2080UX wyposażono także w funkcję CableComp, kompensującą wpływ długości przewodów na jakość obrazu. Dzięki CableComp nowy monitor NEC/Mitsubishi może być wykorzystywany w miejscach wymagających kabli o długości nawet do 100 m, bez konieczności stosowania zewnętrznych wzmacniaczy sygnału. Funkcja ta pozwala także na dopasowanie opóźnień sygnałów poszczególnych kolorów, co chroni przez utratą synchronizacji i obniżeniem jakości obrazu. Istnieje też możliwość kalibracji kolorów z użyciem 6-osiowego systemu OmniColor. System ten umożliwia oddzielne definiowanie nie tylko barw podstawowych (czerwonej, zielonej i niebieskiej), ale także barw drukarskich (żółty, cyjan i magenta). W kalibracji pomoże także zgodność ze standardem sRGB.

Połączenie protokołu DDC-CI i oprogramowania NaViSet Administrator pozwala administratorowi systemu na zdalną kontrolę nad monitorem. W przypadku awarii, administrator może zdiagnozować monitor przez sieć LAN i ograniczyć czas wyłączenia urządzenia z systemu do niezbędnego minimum. Za pośrednictwem NaViSet Administrator można ustawiać parametry obrazu oraz pobrać niezbędne informacje, m. in. numer seryjny czy czas pracy monitora. Przeznaczone bezpośrednio dla użytkownika oprogramowanie NaViSet, zapewnia ustawienie z poziomu klawiatury i myszki wszystkich parametrów obrazu, które są również dostępne z poziomu menu ekranowego.

NEC MultiSync LCD2080UX jest zgodny z normami ergonomii i bezpieczeństwa, takimi jak ISO 13406-2, TCO99, TUV Ergonomie, TUV/GD. Jest objęty 3-letnią gwarancją na wszystkie podzespoły, w Polsce realizowaną w systemie door-to-door. Sugerowana cena detaliczna netto wynosi – odpowiednio dla wersji w standardowej i czarnej obudowie – 11 290 i 11 404 zł.


Zobacz również