Najlepsze PC w 2015 r.: ultralekkie, bazujące na Broadwell i korzystające z cyfrowych piór

Cyfrowe pióro

Przeglądając stoiska na CES można było zaskoczyć się mnogością urządzeń korzystających z cyfrowego pióra. Przede wszystkim należy tutaj wspomnieć o firmie Toshiba, która zaprezentowała dwa pracujące pod kontrolą systemu Windows tablety Encore 2 Write (różnią się wielkością ekranu) oferujące takie rozwiązanie. Co ważne, nie mamy tutaj do czynienia z byle jakim piórem za kilka dolarów, lecz piórem opartym na technologii Wacom TruFeel zapewniającej rozpoznawanie aż 2048 punktów nacisku. Toshiba udostępniła też aplikację TruNote, która pozwala na tworzenie notatek, rysowanie, czy wyszukiwanie informacji w Internecie (wyszukiwanie ręcznie napisanej frazy). Podsumowując, otrzymujemy do dyspozycji tablety, które co prawda nie są zbyt wydajne (znacznie pod tym względem ustępują np. modelom z rodziny Microsoft Surface), lecz oferują za to dedykowany porządny stylus, pozwalający im konkurować pod tym względem ze znacznie droższymi modelami (Encore 2 Write zostały wycenione na 349 USD i 399 USD).

Najlepsze PC w 2015 r.: ultralekkie, bazujące na Broadwell i korzystające z cyfrowych piór

Toshiba Encore 2 Write

Ciekawe podejście do technologii cyfrowego pióra zaprezentowała również firma Lenovo, która pokazała będącą jeszcze w fazie rozwoju aplikację WRITEit.

Zobacz również:

  • Smartfony w promocji - sprawdź najlepsze okazje! [3.12.2021]
  • Android 12/Android 12L. Sprawdź, czy twoje urządzenie otrzyma aktualizację [AKTUALIZACJA 3.12.2021]

Obecnie, jeżeli chcemy wpisać coś odręcznie w jakieś pole wyświetlane przykładowo na ekranie Surface Pro musimy czekać na pojawienie się modułu rozpoznawania pisma ręcznego. Dzięki WRITEit czynność ta zostanie znacznie uproszczona: pisany przez nas tekst w czasie rzeczywistym przekształcany jest na tekst cyfrowy. Jak to prezentuje się w praktyce możecie zobaczyć na poniższym filmie:

Zgodnie z założeniami Lenovo aplikacja WRITEit ma być preinstalowywana przede wszystkim na jej biznesowych tabletach i urządzeniach 2w1 (notebook, który po odłączeniu klawiatury przemienia się w tablet). Nie oznacza to jednak, że pozostali jej klienci nie będą z niej mogli skorzystać. Jeżeli posiadają odpowiedni sprzęt aplikacja udostępniona zostanie (ma to nastąpić wiosną) na stronie chińskiej firmy.

Niestety obecnie Lenovo jasno daje do zrozumienia, że aplikacja przeznaczona jest dla ThinkPadów z cyfrowym piórem. Miejmy jednak nadzieję, że z czasem zostanie także udostępniona dla właścicieli "okienkowych" komputerów innych producentów.