Najlepsze PC w 2015 r.: ultralekkie, bazujące na Broadwell i korzystające z cyfrowych piór

W 2015 roku będziemy świadkami trzech trendów na rynku komputerów przenośnych. Będą one coraz lżejsze, natomiast w ich wnętrzach zagoszczą szeroko nowe procesory Intela z rodziny Broadwell.

Zakończone niedawno największe targi elektroniki użytkowej w Las Vegas, Consumer Electronics Show 2015, były interesujące m.in. z perspektywy tego, co nas czeka w ciągu najbliższych 12 miesięcy na rynku przenośnych komputerów PC. Wyraźnie zarysowany się trzy trendy.

Ultraprzenośne (ultracienkie i ultralekkie) laptopy

"Mniejsze" i "cieńsze" to hasła kierujące pracami wielu grup inżynierów projektujących laptopy, które ujrzały światło dzienne na stoiskach największych firm. Pierwsza takie urządzenie zaprezentowała firma Samsung. Mowa tutaj o nowej wersji notebooka ATIV Book 9, który stanowić ma bezpośrednią konkurencję dla MacBooka Air. To ultraprzenośne 12,2-calowe urządzenie waży zaledwie 0,95 kg (mniejszy 11-calowy Air: 1,09 kg), natomiast jego grubość wynosi 11,8 mm (Air: 1,7 cm). Oferuje ponadto ekran o dużej rozdzielczości WQXGA (2560 x 1600 pikseli), co daje po przeliczeniu gęstość pikseli na poziomie 247 ppi.

Zobacz również:

  • Samsung Galaxy S22 - cena, data premiery, specyfikacja [30.11.2021]
  • Android 12/Android 12L. Sprawdź, czy twoje urządzenie otrzyma aktualizację [AKTUALIZACJA 30.11.2021]
Najlepsze PC w 2015 r.: ultralekkie, bazujące na Broadwell i korzystające z cyfrowych piór

Samsung ATIV Book 9

Jeszcze mocniej swoją obecność na rynku ultraprzenosnych notebooków zaznaczyła firma Lenovo prezentując model LaVie Z HZ550 opracowany przy współpracy z firmą NEC. Urządzenie waży bowiem zaledwie 777 gramów, co zdaniem producenta czyni go najlżejszym 13,3-calowym notebookiem na świecie. Co więcej, w jego przypadku, podobnie jak w przypadku modelu Samsunga, również mamy do czynienia z ekranem o dużej rozdzielczości: WQHD (2560 x 1440 pikseli). Co jednak bardziej istotne, został on wykonany w oparciu o technologię IGZO, co pozwoliło uszczknąć nieco na wadze oraz zapewnić szalenie ważną korzyść w postaci wydłużenia czasu pracy na baterii.

Najlepsze PC w 2015 r.: ultralekkie, bazujące na Broadwell i korzystające z cyfrowych piór

Lenovo LaVie Z HZ550

Interesująco prezentuje się też propozycja firmy Dell w postaci nowej edycji notebooka XPS 13. Ten 13-calowy sprzęt posiada bowiem ekran otoczony niesamowicie cienką ramką. Zapewniając więc tę samą przestrzeń roboczą jak podobne produkty konkurencji jest mniejszy. Producent twierdzi, że ma wymiary 11-calowego notebooka. Niestety w odróżnieniu od poprzednio opisywanych modeli jest znacznie cięższy (1,2 kg to jednak wciąż niewiele). Dell duży nacisk położył za to na długość pracy na baterii, która przy wersji urządzenia korzystającej z procesora Core i5 i ekranu Full HD sięgać ma nawet 15 godzin.

Najlepsze PC w 2015 r.: ultralekkie, bazujące na Broadwell i korzystające z cyfrowych piór

Dell XPS 13

Patrząc na powyższe komputery można chyba spodziewać się, że podobnie jak to ma miejsce w przypadku smartfonów, będziemy obserwowali dynamiczny wyścig po "gabarytowo-wagowe" rekordy.