Najlepsze alternatywne materiały eksploatacyjne.

Zbadaliśmy możliwości wkładów tonerowych do drukarek HP i Brothera. Sprawdziliśmy ich wydajność, obliczyliśmy koszt wydrukowania pojedynczej strony i na tej podstawie wybraliśmy najlepsze modele.


Producenci drukarek ostrzegają użytkowników przed alternatywnymi wkładami na różne sposoby. Informują też, że tylko ich materiały eksploatacyjne zapewnią odpowiednią jakość i trwałość wydrukom. Z tym ostatnim aspektem można się zgodzić, bo faktycznie jakość materiałów użytych do produkcji zamienników (źle dobrany tusz, lub toner) często ma wpływ na pogorszenie jakości wydruków. Jednak usterki drukarki wywołane pracą zamiennika to bardzo rzadkie przypadki.

Problemy dotyczą raczej urządzeń atramentowych, w których głowica drukująca oddzielona jest od zbiornika z tuszem. Wówczas korzystanie z nieoryginalnych wkładów słabej jakości doprowadza do zapychania głowicy, a w efekcie jej uszkodzenia a przynajmniej znacznego skrócenia żywotności.

Testowane przez nas alternatywne wkłady z tonerem takich marek jak Asarto, UNI-1, ActiveJet, BlackPoint, Colorovo, efingo nie wyrządzą drukarce żadnej krzywdy. Zdarza się natomiast, że tani i byle jak wykonany wkład okazuje się uciążliwy w używaniu, powodując np. powstawanie zabrudzeń na wydrukach. Najtańsze wkłady niewiadomego pochodzenia nie grzeszą też jakością wykonania i są byle jak spakowane co objawia się np. wysypywaniem tonera. Mogą też mieć źle dobrany utrwalacz czy toner co wpływa negatywnie na trwałość i jakość wydruków. Wystarczy jednak zmienić wkład na produkt lepszej jakości i problemy znikają. Dlatego warto wybierać nieco droższe materiały eksploatacyjne, ale sprawdzonego producenta.

Producenci drukarek ostrzegają użytkowników przed korzystaniem z nieoryginalnych wkładów, które według nich mogą doprowadzić do uszkodzenia drukarki. Nie ma się jednak czego obawiać, uszkodzenia takie zdarzają się sporadycznie.

Tanie drukowanie

Korzystanie z alternatywnych materiałów eksploatacyjnych to w dalszym ciągu najskuteczniejszy sposób na obniżenie kosztów drukowania. Niezależnie od tego czy używamy ich w drukarce atramentowej czy laserowej. Doskonałym przykładem ile można oszczędzić są testowane przez nas zamienniki do drukarek HP czy Brothera.

Oryginalny wkład HP 83A kosztuje ok 250 zł a testowane przez nas zamienniki są nawet o 150 zł tańsze. Wkład Brothera 2320N kosztuje również ponad 200 zł a produkty alternatywnych producentów są nawet o połowę tańsze. Co więcej, często zamienniki oferują wyższą wydajność, a co za tym idzie kolejne zmniejszenie kosztów drukowania. Dlatego są chętnie kupowane zamiast oryginalnych wkładów.

Nasze testy

Chcąc wyeliminować możliwość przygotowania wkładów specjalnie pod kątem naszych testów postanowiliśmy zdobyć je z różnych źródeł czyli z różnorakich sklepów stacjonarnych i internetowych.

Do testów wybraliśmy po dwa wkłady z każdego modelu. Na początku sprawdzaliśmy detale, czyli np. to w jaki sposób zapakowane są zamienniki.

To może wydawać się niepotrzebne, ale wg nas nawet tani alternatywny wkład powinien być odpowiednio zabezpieczony i mieć instrukcję instalacji. Lista kompatybilnych drukarek to minimum informacji jakie powinniśmy znaleźć na opakowaniu, dobrze gdy producent podaje deklarowaną wydajność i nr infolinii.

Do testów wydajności wykorzystaliśmy dokument z naniesionymi paskami w czarnym kolorze. Każdy z tych pasków o powierzchni 31,185 cm2 odpowiada wydrukowi jednej strony z 5% zaczernieniem. Ta metoda jest prosta i przejrzysta. Na wydrukach wyraźnie widać, w którym miejscu nastąpiło wyczerpanie tonera i czy drukowane strony są czyste, czy też z zabrudzeniami.

Testy uznaliśmy za zakończone gdy były widoczne objawy wyczerpywania się tonera, lub po zablokowaniu przez drukarkę możliwości dalszego drukowania. Jeśli kaseta miała instrukcję odblokowania wkładu to korzystaliśmy z takiej opcji i drukowaliśmy do wyczerpania tonera. Uzyskane wyniki wydajności i cena posłużyły do obliczenia kosztu wydrukowania pojedynczej strony. To podstawowy wyznacznik oceny końcowej.

Które zamienniki kupić

Przed rozpoczęciem testu poinformowaliśmy o nim producentów zamienników. Okazało się, że takie marki jak ActiveJet, Black Point, Asarto, Uni-1, Colorovo, efingo nie miały z tym żadnego problemu. Wręcz przeciwnie, dla nich istotne jest potwierdzenie, że dysponują dobrej jakości produktem, dlatego chętnie zrefundowały koszty zakupu zamienników. I jak pokazują nasze testy mają w tym sporo racji.

Testując zamienniki tych producentów drukarki pracowały bez żadnych problemów. Oczywiście zamienniki były w różny sposób zbudowane i miały różną wydajność. Mylą się jednak te osoby, że wkłady o jak najwyższej wydajności okazały się liderami naszego rankingu. Dla nas liczył się przede wszystkim jak najniższy koszt wydrukowania pojedynczej strony, czyli parametr, który ma decydujące znaczenie dla obniżenia kosztów drukowania.

Firm oferujących alternatywne materiały eksploatacyjne jest mnóstwo, jednak tylko nieliczne dbają o jakość swoich produktów. Te najmniejsze często sprzedają materiały wykonane najtańszym sposobem, na czym cierpi na tym jakość wydruków i żywotność urządzenia.

Alternatywne wkłady do HP

Najlepsze alternatywne materiały eksploatacyjne.
Najlepsze alternatywne materiały eksploatacyjne.

ActiveJet ATH-83N

Mistrz opłacalności

+

Jakość wydruków

Niski koszt drukowania

Jakość wydruków

-

Brak informacji na pudelku o wydajności

Testując przez lata produkty ActiveJet przyzwyczailiśmy się do tego, że uzyskują one bardzo dobre rezultaty, najczęściej wyróżniając się wysoką wydajnością i jakością wydruków.

ActiveJet ATH-83N w teście wydajności wypadły poniżej przeciętnej, umożliwiając wydrukowanie niecałych 2100 stron przy 5% pokryciu. Miło nas za to zaskoczyła ich cena. To jedne z najtańszych wkładów zastępujących HP CF283A. Bez problemów kupiliśmy je w cenie nieco pond 60 zł.

Jak się okazało niska cena ma kolosalne znaczenie, bo chociaż ActiveJet nie są najwydajniejsze to pod względem kosztów drukowania okazują się bezsprzecznym liderem a to przecież najważniejsza cecha dobrego zamiennika. Koszt wydrukowania jednej strony do 3 grosze. Testy jakości wydruków wyszły bardzo dobrze i tutaj również nie można im nic zarzucić. Także te zamienniki chociaż nie wyróżniają się wynikami wydajności to wg nas są jednymi z najlepszych, co potwierdziliśmy wyróżnieniem „Najlepszy zakup”.

Najlepsze alternatywne materiały eksploatacyjne.

Colorovo CRH-83A-BK

Dobry zakup

+

Dobra wydajność

Koszty drukowania

Rozsądna cena

Bezproblemowa praca

Colorovo CRH-83A-BK to jeden z tańszych wkładów do drukarek HP kompatybilnych tonerem HP CF283A. Jest dobrze zabezpieczony na czas transportu. Kaseta z tonerem umieszczona jest w kartonowym pudełku, na którym producent umieścił listę kompatybilnych drukarek i deklarowaną wydajność przy 5% pokryciu (1500 stron). Kaseta jest dobrze wykonana i bez problemów pasuje do drukarek HP.

Różnice w liczbie wydrukowanych stron pomiędzy dwoma przetestowanymi przez nas tonerami mieszczą się w akceptowalnych granicach. Co najważniejsze wkłady Colorovo chociaż były jednymi z tańszych to okazały się wydajne umożliwiając wydrukowanie ok 2400 stron. Lepsze pod tym względem były tylko wkłady Black Point LBPPH 83A.

Colorovo CRH-83A umożliwia drukowanie pojedynczej strony za 3,3 groszy. Nie mamy też żadnych zastrzeżeń do jakości wydruków, które nie odstawały od średniej. Do drukowania dokumentów tekstowych, graficznych nadają się wyśmienicie.

Najlepsze alternatywne materiały eksploatacyjne.

Black Point LBPPH 83A

Wysoka wydajność

+

Wysoka wydajność

Jakość wydruków

Bezproblemowa praca

-

Koszt wydrukowania pojedynczej strony

Black Point LBPPH 83A uzyskały najlepszy wynik w teście wydajności, ale pozostał niedosyt. Producent deklaruje, że wkłady mają o ok 40% wyższą wydajność (2150 stron) niż większość z obecnie produkowanych zamienników (1500 stron). Powinny więc uzyskiwać o przynajmniej 40% lepsze rezultaty a tak nie jest. Pierwszy testowany przez nas wkład umożliwiał wydrukowanie ok 2800 stron przy 5% pokryciu, czyli o ok 400 - 500 stron więcej niż najwydajniejsze wkłady o teoretycznej wydajności 1500 stron. To bardzo dobry rezultat, ale poniżej oczekiwań. Dopiero drugi wkład uzyskał wynik powyżej 3000 stron.

Średnia liczba wydrukowanych jest bardzo wysoka co przemawia za wkładami Black Point. Różnica w wydajności pomiędzy oboma wkładami jest jednak zauważalna, choć nie jest też duża. Niestety, koszt wydrukowania strony z 5 % pokryciem z uwagi na wyższą cenę zamiennika jest dosyć wysoki. Taniej drukują tańsze wkłady o mniejszej wydajności. Black Point LBPPH 83A ma jednak dodatkową zaletę, uzyskane za jego pomocą wydruki są bardzo dobrej jakości.

Najlepsze alternatywne materiały eksploatacyjne.

UNI-1 U-HCF283AN

Jakość w cenie

+

Powtarzalność produktu

Dobra wydajność

Rozsądne koszty drukowania

Wkłady UNI-1 U-HCF283AN są prawie tak samo staranie zapakowane jak oryginalne. Osłona na chip, zabezpieczenie wałka elektrograficznego to drobiazgi, ale świadczące o tym, że producent dba o szczegóły. Wkłady nie sprawiają też żadnych problemów podczas drukowania. Na pudełku są wszystkie potrzebne informacje, włącznie z wydajnością tonera (1500 stron) i listą kompatybilnych drukarek.

UNI-1 U-HCF283AN nie oferuje takiej wydajności jak tonery Colorovo CRH-83A czy Black Point LBPPH 83A, ale mają wysoką powtarzalność. Dwa wkłady osiągnęły prawie identyczne wyniki (różnica w wydajności to tylko kilkadziesiąt stron). Umożliwiały wydrukowanie ok 2300 stron przy 5% pokryciu. Co istotne jakość wydruków jest bardzo dobra. Wydrukowane strony są czyste a dokumenty drukują się szybko i bez zacięć.

Najlepsze alternatywne materiały eksploatacyjne.

Asarto AS-LH283AN

+

Bezproblemowa praca

Przystępna cena

Komplet informacji na pudełku

Rozsądne koszty drukowania

Asarto AS-LH283AN są dobrze zabezpieczone przed uszkodzeniami mechanicznymi i dodatkowo zamknięta w szczelnym worku. Na pudełku jest informacja o wydajności tonera (1500 stron) i lista kompatybilnych urządzeń.

Testowane przez nas wkłady pracowały bezproblemowo pozwalają na wydrukowanie ponad 2100 stron. Nie jest to najlepszy wynik, ale i tak wkłady Asarto AS-LH283AN z uwagi na niską cenę okazują się tanie w eksploatacji. Koszt wydrukowania pojedynczej strony przy 5% pokryciu to tylko 3,6 groszy. Nie odnotowaliśmy też żadnych problemów z pracą drukarki, wszystkie wydruki były czyste, odpowiedniej jakości i trwałości.

Wkłady Brother

Najlepsze alternatywne materiały eksploatacyjne.

UNI-1 U-BTN2320N

Opłacalny zakup

+

Wydajność

Bezproblemowa praca

Możliwość wykorzystania całego tonera

Rozsądna cena

Wkład jest jednym z tańszych i zarazem bardzo wydajny. Zawdzięcza to producentowi, który jako jedyny zamieścił informację na kasecie w jaki sposób „zresetować wkład”. Dzięki temu można wykorzystać cały dostępny w kasecie toner i faktycznie ta metoda się sprawdza. Po wyświetleniu przez drukarkę komunikatu, że trzeba wymienić kasetę wystarczy wyciągnąć specjalną zatyczkę zamontowaną z boku wkładu obrócić ją i zamontować toner. Nie za każdym razem się to udaje, ale trzeba próbować do skutku.

Dzięki temu pierwszy wkład Uni-1 U-BTN2320N wydrukował prawie 2300 stron, a że nie jest drogi, to koszt wydrukowania jednej strony wynosi tylko 5 groszy. Drugi z testowanych wkładów osiągnął wynik ponad 2400 stron. Wydruki są dobrej jakości a drukarka działa bez jakichkolwiek problemów.

Najlepsze alternatywne materiały eksploatacyjne.

Asarto AS-LB2320BN

Na pudełku umieszczono informacje z listą kompatybilnych drukarek, producent podaje też deklarowaną wydajność (2600 stron). Elementy kasety są starannie wykonane, a po rozpakowaniu nie ma żadnych śladów używania, czy zabrudzeń. Montaż w drukarce nie sprawia żadnego problemu, podobnie jak drukowanie, które odbywało się z pełną szybkością urządzenia.

Wydajność tonera jest bardzo dobra a jakość wydruków nie odstaje od średniej. Wydajność przetestowanych kaset nie spadła poniżej 2100 stron. Asarto AS-LB2320BN dobrze wypadł też w ocenie kosztów drukowania pozwalając na drukowanie pojedynczej strony A4 przy 5% zaczernieniu za 5 groszy.

Najlepsze alternatywne materiały eksploatacyjne.

ActiveJet ATB-2320N

Jak oryginał

+

Dobra wydajność

Nie mamy żadnych zastrzeżeń do jakości wykonania wkładu i wydruków. Kaseta nie przypomina oryginalnego wkładu Brothera ale nie wpłynęło to w jakikolwiek sposób na działanie drukarki. Wydruki uzyskiwane za pomocą wkładów ActiveJet ATB-2320N są kontrastowe ostre i trwałe. Czcionki wyglądają bardzo dobrze, mają intensywny czarny kolor. Drukarka bez problemów drukowała w trybie jednostronicowych i z dupleksem, działała równie dobrze jak z oryginalnym wkładem.

ActiveJet ATB-2320N okazały się jednymi z najwydajniejszych. Za ich pomocą wydrukowaliśmy ponad 2300 stron z 5% pokryciem. Wkłady drukują do momentu zablokowania przez drukarkę możliwości dalszego drukowania, chociaż nie zauważyliśmy oznak wyczerpywania tonerów.

Najlepsze alternatywne materiały eksploatacyjne.

Black Point LBPBTN2320

Jakość wydruków

+

Bezproblemowa praca

Jakość wykonania

Alternatywne wkłady Black Point do drukarek Brothera po raz kolejny nie zawodzą. Jakość wydruków jest bardzo dobra, nie widać żeby producent oszczędzał na tonerze czy utrwalaczu. Wydrukowane czcionki są kontrastowe, czarne i zarazem szczegółowe, nie rozmazują się nawet przy mocnym potarciu. Wykorzystywana przez nas drukarka Brothera nie miała żadnych problemów z drukowaniem, niezależnie od tego czy korzystaliśmy z mechanizmu dupleksu czy drukowaliśmy dokumenty jednostronnie.

Sprawdziliśmy wagę kilku rozpakowanych wkładów i różnice były niewielkie, choć dostaliśmy je z różnych źródeł. Wszystkie były identycznie zapakowane i zabezpieczone. Podczas testowania dwóch losowo wybranych wkładów, pierwszy wkład wykazywał objawy niskiego poziomu tuszu po wydrukowaniu nieco ponad 1900 stron. Wystarczyło jednak go wyciągnąć lekko potrząsnąć żeby równomiernie rozłożyć toner i udało nam się wydrukować kolejne 100 stron. Ostateczny wynik to ponad 2000 stron.

efingo EF-BTN2320-B

Tani i dobry

+

Niska cena

Koszty drukowania

Bezproblemowa praca

-

Mała dostępność na rynku

efingo EF-BTN2320-B to jeden z najlżejszych wkładów z uczestniczących w teście. Waży ponad 350 gram, czyli o 100 gram mniej niż wkłady pozostałych producentów. O dziwo chociaż jest lekki to jego wydajność chociaż nie jest najwyższa, to i tak okazuje się dobra. Obydwa przetestowane przez nas wkłady umożliwiały wydrukowanie ponad 1800 stron, a że nie są drogie to koszt wydrukowania pojedynczej strony przy 5% pokryciu okazał się jednym z niższych. Jakość wydruków również jest bardzo dobra.

Problemem okazuje się za to dostępność tonerów. Sprzedawane są bezpośrednio firmom, dlatego trzeba ich szukać w internetowym sklepie producenta w innych sklepach jak na razie ich nie ma.