Najlepsze banki inwestycyjne w Europie

Goldman Sachs to najskuteczniejszy bank inwestycyjny w Europie w ub. roku - wynika z zestawienia przygotowanego przez magazyn Financial News.

Goldman Sachs sięgnął po ten tytuł trzeci rok z rzędu. JP Morgan wspiął się o dwa miejsca, na drugą pozycję. Na trzecie miejsce, z dziewiątego wskoczył Deutsche Bank. Dotychczasowy główny rywal Goldman Sachs, Morgan Stanley, spadł z drugiej na piątą pozycję.

Ranking Financial News opiera się na złożonym wynikach banku pod względem udziału w rynku fuzji i przejęć, rynku kapitału equity i dłużnego. Ranking faworyzuje banki z silną pozycją w zakresie fuzji i przejęć, ponieważ banki awizujące deklarują pełne zaufanie do zestawień tworzonych pod względem fuzji i przejęć. Wartość europejskich fuzji i przejęć wzrosła w ub. roku o 49%, osiągając 913 mld EUR, co jest najwyższym wynikiem od roku 2000.

Goldman Sachs mógł więc mieć mniejszy udział w rynku kapitału equity oraz dłużnego, niż na przykład JP Morgan oraz Deutsche Bank, ale dominujący udział amerykańskiego banku w europejskich fuzjach i przejęciach (38%), pozwolił zniwelować mu tę słabość. Goldman Sachs prowadził cztery z pięciu największych fuzji w Europie w 2005 r., m.in. patronował wrogiemu przejęciu przez Gas Natural hiszpańskiego dostawcy Endesa. To warte 41 mld EUR przejęcie było największą transakcją tego typu w 2005 r. Goldman Sachs operował ponadto przy przejęciu przez Telefonikę operatora O2, oraz przejęciu przez włoską grupę Unicredito niemieckiej HVB Group.

Podobnie było w przypadku drugiego w zestawieniu JP Morgan, który uzyskał bardzo dobry wynik pod względem udziału w fuzjach i przejęciach i w efekcie uplasował się na drugim miejscu rankingu, mimo że przegrał z Deutsche Bank pod względem udziału w rynku kapitału equity i dłużnego.

Morgan Stanley stracił udziały we wszystkich trzech kategoriach składowych rankingu w porównwaniu z 2004 r. Credit Suisse First Boston także stracił udziały we wszystkich trzech przypadkach. Jego najbliższy rywal, UBS, zyskał jedno miejsce, ponieważ udział tego amerykańskiego banku w rynku fuzji i przejęć podwoił się.