Najlepsze benchmarki do testu przeglądarek

Prezentujemy 5 ciekawych aplikacji, które ułatwią przetestowanie nowej wersji Internet Explorera, Firefoksa, Chrome'a czy Opery. Benchmarki sprawdzają zgodność ze standardami, a także szybkość i wydajność przeglądarek.


Testy w prasie komputerowej, np. w PC Worldzie 05/2011 ("Internet Explorer 9 kontra reszta świata"), znacznie ułatwiają wybór przeglądarki. A z drugiej strony... Fakt, że na wiosnę wygrywa Opera, nie znaczy wcale, że wkrótce nie wyprzedzi jej ktoś z konkurencji.

Można oczywiście wypróbować kilka przeglądarek w codziennej pracy. Wyniki naszych testów będą jednak na ogół subiektywne i oparte jedynie na wrażeniach.

Zobacz również:

Przetestuj swoją przeglądarkę!

W tej sytuacji zachęcamy do samodzielnych testów z wykorzystaniem kilku popularnych benchmarków.

HTML5 Test

Skoro o najlepszej obsłudze HTML5 jednym głosem mówiąc Microsoft, Mozilla i Google, warto sprawdzić te słowa w teście. Benchmark HTML5 Test dokładnie sprawdza zapewnienia producentów. Zadaniem przeglądarek jest wyświetlenie 400 elementów HTML5 podzielonych na kategorie, takie jak wideo, audio, canvas, aplikacje sieciowe czy geolokalizacja.

W kontekście nowych technologii, warto sprawdzić też obsługę CSS3. Pomaga w tym CSS3 Selectors Test. Jeszcze do niedawna przeglądarki miały z nim duże problemy, jednak najnowsze wersje IE, Chrome'a, Firefoksa i Opery poradziły sobie z nim w 100%.

Acid 3

Kolejny test zgodności ze standardami to Acid 3, w którym przeglądarki mają wyświetlić obiekt graficzny, a wynik to procent zgodności z oryginałem. Choć na ekranie wyświetlają się tylko kolorowe prostokąty, twórcy benchmarku umieścili w nich szereg skomplikowanych poleceń. Dość tylko powiedzieć, że Internet Explorer 8 wyświetlał tylko 20% testu (ale IE 9 dotarł już do 95 procent). Zaliczony test wymaga jednak pełnej zgodności z oryginalnym obrazkiem.

Futuremark Peacekeeper

Polecamy bardzo profesjonalny test wydajności stworzony przez firmę Futuremark, znaną m.in. z benchmarków 3DMark i PCMark. Peacekeeper jest o tyle ciekawy, iż testuje nie tylko samą przeglądarkę, lecz raczej jak najlepszą współpracę komputera, systemu i przeglądarki. Wyrażony w punktach wynik jest różny dla platformy, na której programy są testowane.

Peacekeeper składa się z kilku testów silnika JavaScript. Sprawdza m.in. zachowywanie się przeglądarki w serwisach społecznościowych, podczas przeglądania zaawansowanych stron (np. aplikacji sieciowe) i wyświetlania efektów graficznych.

SunSpider JavaScript Benchmark

Chyba najchętniej wykorzystywany test przeglądarek to SunSpider JavaScript Benchmark, który bardzo wszechstronnie sprawdza szybkość wykonywania skryptów JS przez przeglądarkę. Wynik testu podawany jest w miliksekundach, które potrzebne były do wyświetlenia wszystkich elementów.

Warto pamiętać, że SunSpider to test opracowany na zlecenie producenta Safari, Apple. Dla porównania, zachęcamy do wypróbowania benchmarków V8 (Google), Kraken (Mozilla) i różnych testów na stronie IE 9 Test Drive.

GUIMark: Flex 3

Strony internetowe korzystają obecnie z wielu różnych technologii. Benchmark GUIMark: Flex 3 sprawdza, jak przeglądarki radzą sobie z Adobe Flex 3. Technologia ta wykorzystuje elementy MXML i ActionScript.

Inny test firmy GUIMark, HTML4, sprawdza wyświetlanie elementów hipertekstu, wraz z dynamicznym HTML.

Polecamy: Król przeglądarek: Chrome, Firefox czy IE?