Najlepsze bezpłatne programy - grafika, dźwięk, wideo i bezpieczeństwo

Aby korzystać z dobrego oprogramowania, nie musisz wydawać ani grosza. Istnieje bardzo dużo bezpłatnych aplikacji, które zrealizują większość typowych zadań nie gorzej od swoich komercyjnych odpowiedników. Sprawdziliśmy rynek i stworzyliśmy listę kilkudziesięciu najlepszych naszym zdaniem i najpopularniejszych programów w najważniejszych kategoriach.

Inkscape

Zdefiniowane listy najlepszych programów to zadanie niemalże niewykonalne. Nie istnieje bowiem skala, która pozwalałaby określać w sposób obiektywny jakość aplikacji. Wszystko zależy od funkcjonalności, zakresu zastosowań, wygodzie obsługi. Większość wyborów dokonywana jest przez użytkowników całkowicie subiektywnie, często uznajemy automatycznie za dobre to, o czym w ten sposób mówią inni. Czy miejsce w czołówce list najczęściej pobieranych aplikacji w różnych serwisach z oprogramowaniem oznacza, że mamy do czynienia z superproduktem? Niekoniecznie, zwykle bowiem najpopularniejsze są niepozorne narzędzia realizujące pojedyncze, precyzyjnie określone zadania. Czy mianem najlepszych należy określić te programy, które są zaawansowanymi funkcjonalnie zamiennikami różnych komercyjnych narzędzi?

Bardzo trudno odpowiedzieć na te pytania. Mimo to pokusiliśmy się o stworzenie listy kilkunastu bardzo dobrych i dobrych naszych zdaniem programów oraz tych, które cieszą się niesłabnącą popularnością użytkowników. Nasze testy prowadziliśmy w obrębie kilku różnych kategorii. Prezentujemy wyniki tych poszukiwań.

Narzędzia graficzne i do projektowania

Sztandarowym bezpłatnym programem kojarzonym z grafiką komputerową jest GIMP. Przez wielu uznawany jest za godny zamiennik Photoshopa. Bez względu na to, czy mu dorównuje czy nie, jest bez wątpienia jednym z lepszych programów dostępnych za darmo. Inne, adresowane do mniej wymagających użytkowników narzędzie to Paint.NET. Z powodzeniem wystarcza do podstawowej i średnio zaawansowanej obróbki grafiki jest bardzo szybkie i łatwe w obsłudze. Grafika wektorowa do zaś domena Inkscape. Znajdziesz w nim wszystkie podstawowe iż zaawansowane narzędzia niezbędne do jej obróbki.

O dziwo więcej ciekawych programów można znaleźć wśród aplikacji do modelowania 3D oraz tworzenia animacji. Wśród nich są takie znane pozycje, jak Google Sketchup, Blender, POV-Ray, 3DCrafter. Uznawana za jeden z lepszych programów do katalogowania zdjęć (nie tylko bezpłatnych) jest Picasa. Inne znane przeglądarki to FastStone Image Viewer, XnView czy IrfanView.

Wśród przydatnych bezpłatnych narzędzi są także aplikacje do projektowania ale ich popularność jest znacznie mniejsza niż pozostałych programów graficznych. Są to na przykład freeCAD i DoubleCAD.

GIMP – spore możliwości edycji grafiki zupełnie za darmo

GIMP – spore możliwości edycji grafiki zupełnie za darmo

GIMP

Photoshop jest drogi a jego funkcje nie zawsze w pełni wykorzystywane. Jeżeli ktoś nie potrzebuje tak rozbudowanego narzędzia i jednocześnie chciałby zaoszczędzić sporą kwotę pieniędzy, z powodzeniem może zainstalować GIMP-a. Ten program do obróbki grafiki rastrowej przyda się początkującym i zadowoli zaawansowanych użytkowników. Oferuje wszystkie narzędzia niezbędne do wykonania najbardziej skomplikowanego projektu. Obsługuje warstwy, kanały, narzędzia do retuszu i manipulacji obrazem, ścieżki, różne funkcje selekcji, efekty graficzne. Jego ogromne możliwości można rozszerzyć za pomocą wtyczek. Niektórzy narzekają jedynie na niestandardowy interfejs ale i do niego można się szybko przyzwyczaić.

Inkscape zamiast Corela – w zupełności wystarczy

Inkscape zamiast Corela – w zupełności wystarczy

Inkscape

W domowym zaciszu mamy najczęściej kontakt z grafiką rastrową. Jeżeli jednak zajdzie potrzeba stworzenia projektu wektorowego, takie programy jak Photoshop czy GIMP niewiele nam pomogą. Tu sprawdzi się Inkscape. Tylko za pomocą takiego rodzaju edytora można przygotować grafiki które nie tracą jakości bez względu na wielkość skalowania. Inkscape pozwoli opracować banery reklamowe, grafiki ilustracyjne, różnego rodzaju logotypy. Przydaje się podczas przygotowywania publikacji do druku. Inkscape może być rozwiązaniem, jeżeli nie masz ochoty wydawać pieniędzy na Corel Draw lub Ilustratora.

XnView – przeglądarka, menedżer plików graficznych i prosty edytor w jednym

XnView – przeglądarka, menedżer plików graficznych i prosty edytor w jednym

Google Sketchup

Doskonały program do nauki modelowania trójwymiarowego oraz do tworzenia zaawansowanych prac. Jego ogromną zaletą jest wygodny sposób obsługi, dzięki któremu nie trzeba tracić czasu na naukę jego używania i można skupić się od razu na tworzeniu własnych projektów. Sketchup oferuje funkcje ułatwiające przekształcanie obiektów 2D w 3D, pozwala tworzyć własne materiały, ma wbudowane szablony przyspieszające rozpoczęcie pracy. Obiekty stworzone w programie można współdzielić z innymi użytkownikami. Możesz także korzystać z zasobów oferowanych przez osoby używające programu czy umieszczać własne prace na mapach Google (na przykład modele budynków).

XnView

XnView to jedna z bardziej rozbudowanych przeglądarek plików graficznych. Odczytuje około 400 różnych formatów, potrafi zapisać prawie 50. Umożliwia manipulowanie zdjęciami, skalowanie, modyfikację podstawowych parametrów, stosowanie filtrów i błyskawicznie konwertuje pomiędzy różnymi formatami. Za jej pomocą można zapisywać zrzuty ekranowe i modyfikować hurtowo grupy plików. Ułatwia zarządzanie biblioteką grafik, pozwala przechwytywać obrazy ze skanera i drukować prace.

Inne programy graficzne i projektowe

3DCrafter - program do tworzenia trójwymiarowych obiektów i scen

Blender - rozbudowany program do modelowania dwu oraz trójwymiarowego i tworzenia animacji.

FastStone Image Viewer - przeglądarka, edytor i konwerter plików graficznych w jednym

Free DWG Viewer - wygodna przeglądarka plików DXF i DWG

freeCAD - narzędzie dla projektantów

IrfanView - przeglądarka graficzna, prosty edytor i rozbudowane narzędzie do hurtowej obróbki plików

Paint.NET - edytor graficzny, stworzony początkowo jako zamiennik systemowego Painta oferujący znacznie większe możliwości niż program z Windows

Picasa - aplikacja do zarządzania zdjęciami i współdzielenia ich z innymi użytkownikami

Pixia - narzędzie do tworzenia grafik i malowania na ekranie

Edycja i obsługa dźwięku oraz wideo

Do nagrywania i edycji dźwięku chętnie używany jest program Audacity. Umożliwia dodawanie efektów, pozwala normalizować utwory. Aplikacja ma wbudowany edytor amplitudy i oferuje funkcje redukujące szum. Jeżeli chcesz zająć się tworzeniem muzyki zainstaluj ACID Xpress. Bezpłatny wariant tego narzędzia umożliwia obsługę 10 ścieżek. Próbki oferowane przez aplikację można ze sobą łączyć i miksować, a tempo i tonacja dobierana jest automatycznie. MadTracker to jeden z popularniejszych trackerów. Dystrybuowany jest z zestawem efektów i wieloma przykładowymi utworami. Kristal Audio Engine sprawdzi się zaś w roli sekwencera.

Najbardziej dostępnym edytorem wideo jest Movie Maker. Oferuje on wszystkie funkcje niezbędne do amatorskiego zgrywania i montażu filmów. I tak naprawdę do domowego użytku nie potrzeba nic więcej. Do przechwytywania i obróbki filmów znakomity jest VirtualDub. W przechwytywaniu, podziale czy łączeniu materiału video pomoże również Free Video Converter, a ze względu na liczbę i jakość oferowanych efektów, które można użyć we własnych produkcjach filmowych popularność zdobywa JahShaka. Jeżeli potrzebujesz przekonwertować film pomiędzy różnymi formatami użyj AutoGK. Brakuje jeszcze tylko dobrego odtwarzacza. Taką rolę może odegrać powszechnie ściągany AllPlayer czy Media Player Classic

Audacity nie obsługuje plików WMA, musisz je najpierw przekonwertować do innego formatu

Audacity nie obsługuje plików WMA, musisz je najpierw przekonwertować do innego formatu

Audacity

Jeżeli potrzebujesz narzędzia, które pozwoli ci edytować plik muzyczny to Audacity spełni twoje oczekiwania. Program pozwala nagrywać i odtwarzać muzykę, konwertować ją pomiędzy różnymi formatami i edytować. Za jego pomocą skrócisz ścieżki audio, zmiksujesz je, dodasz do utworu różne efekty. Możesz z pliku usunąć szum bądź go dodać, umieścić w nim pogłos czy podkreślić niskie tony, wyciszyć poszczególne fragmenty. Narzędzia Audacity pozwalają także przeprowadzać analizę częstotliwościową utworu i tworzyć różne spektrogramy.

VirtualDub

VirtualDub to niewielki, prosty w użyciu edytor wideo. Program nie zajmuje wiele miejsca i nie trzeba go nawet instalować. Dzięki temu w razie potrzeby można go uruchomić nawet z pendrive. To idealne narzędzie do nieskomplikowane obróbki linowej. Pozwala przechwytywać obraz z różnych źródeł i poddawać go edycji. Za jego pomocą przytniesz i skopiujesz fragmenty filmu. Opracowywane wideo możesz modyfikować za pomocą filtrów, zmienisz w nim głębię kolorów, zmodyfikujesz liczbę klatek wyświetlanych na sekundę.

AutoGK

Jeżeli zgrywasz czasami pliki wideo nie obejdziesz się bez AutoGK. Aplikacja automatycznie zapisuje filmy z płyty na dysk twardy i usuwa niektóre zabezpieczenia przed kopiowaniem. Zapisuje kopię w formatach DivX i Xvid, Program sam dobiera wszystkie parametry w ten sposób, by jakość pliku wynikowego osiągnęła jak najwyższy poziom, włącza odpowiedni stopień kompresji, modyfikuje format i usuwa niepotrzebne elementy. Samodzielnie wykrywa także standardy używane przez źródła materiału wideo. Obsługuje między innymi PAL i SECAM. Za pomocą AutoGK błyskawicznie podzielisz i umieścisz duży materiał na kilku mniejszych nośnikach.

Odtwarzacz AllPlayer automatycznie pobierze z sieci napisy do wielu filmów

Odtwarzacz AllPlayer automatycznie pobierze z sieci napisy do wielu filmów

AllPlayer

Nie da się oglądać filmu bez dobrego odtwarzacza. Jednym z takich programów jest AllPlayer. Obsługuje on większość używanych dziś formatów wideo, wyświetla dołączone do filmów napisy zapisane w osobnych plikach. Specjalna funkcja pilnuje by zbyt długie teksty nie prezentowane były zbyt krótko i by można było je swobodnie odczytać. AllPlayer oferuje wszystkie niezbędne opcje, pozwala na zaawansowaną konfigurację większości parametrów związanych z obsługą i funkcjonowaniem. Ponadto nie obciąża zbyt mocno w trakcie odtwarzania systemu operacyjnego.

Inne programy do edycji dźwięku i wideo

ACID Xpress - program do tworzenia ścieżek muzycznych i miksowania

JahShaka - nieliniowy edytor wideo z rozbudowaną biblioteką efektów

MadTracker - narzędzie do komponowania

Media Player Classic Home Cinema - niewielki ale efektywny odtwarzacz wideo obsługujący pokaźną liczbę formatów i oferujący wiele dodatkowych funkcji

Movie Maker - prosty w obsłudze edytor. Pozwala importować materiał muzyczny i filmowy, dodawać efekty, przejścia, przycinać i zapisywać w różnych formatach

mp3DirectCut - narzędzie do edycji plików MP3

MP3Gain - program do normalizacji głośności zestawów plików muzycznych

Subtitle Workshop - zaawansowany edytor napisów filmowych, ułatwia tłumaczenie, obsługuje kilkadziesiąt różnych formatów

Programy poprawiające bezpieczeństwo

Nie trzeba już wydawać pieniędzy na zakup programu i jego regularną aktualizację, by zabezpieczyć komputer przed wirusami. Bardzo dobrym narzędziem, gwarantującym wysoki poziom bezpieczeństwa jest avast! Free Antivirus. Korzysta z mechanizmów heurystycznych, sprawdza pocztę i strony internetowe. Niezauważalnie dla użytkownika, niewiele obciążając system i spełniając przy tym wszystkie wymagania ochrony, działa Microsoft Security Essentials. To jedno z częściej pobieranych i najwyżej ocenianych narzędzi tego typu. Popularnością cieszą się także BitDefender Free Edition, AVG Anti-Virus Free bądź programy Comodo Antivirus oraz PC Tools AntiVirus, których licencje pozwalają na bezpłatne zastosowania komercyjne.

Obok antywirusa niezbędny jest także skuteczny firewall. Bez niego nie można zagwarantować dobrej kontroli nad dostępu do danych. Jednym z najlepiej ocenianych i regularnie pobieranych programów tego typu jest Comodo Firewall. Równie często w komputerach pojawia się produkt Sygate ale to rzędzie nie było aktualizowane od wielu lat. Rynek zdobywają także PCTools Firewall Plus oraz wyróżniany często Ashampoo Firewall. Jeżeli zależy ci na kompleksowym zabezpieczeniu komputera, skorzystaj z Comodo Internet Security, który łączy funkcjonalność programu antywirusowego i zapory.

Wśród narzędzi antyspyware najlepszym wyborem jest prawdopodobnie Spybot Search & Destroy, równie popularne są Spyware Blaster oraz Ad-Aware i Microsoft Defender. Jeżeli potrzebujesz aplikacji do walki ze spamem to z zadaniem tym doskonale poradzi sobie SPAMFighter lub Spamihilator.

Comodo Firewall to nie tylko zapora, to również wiele dodatkowych funkcji poprawiających bezpieczeństwo

Comodo Firewall to nie tylko zapora, to również wiele dodatkowych funkcji poprawiających bezpieczeństwo

Avast! Free Antivirus

Jeden z lepszych bezpłatnych programów antywirusowych. Cechuje się dużą skutecznością, jest regularnie aktualizowany. Wystarczy rejestracja by korzystać z programu bez żadnych kosztów przez długi czas. Wygodny i przejrzysty interfejs gwarantuje bezproblemową obsługę. Avast! Chroni przed tradycyjnymi wirusami, rootkitami i innymi złośliwymi programami. Kontroluje dyski przenośne, wiadomości pocztowe i otwierane strony internetowe. Mechanizmy heurystyczne, z jakoch korzysta pozwalają bronić komputer przed zagrożeniami, które nie mają jeszcze swoich sygnatur w bazie aplikacji.

Ashampoo Firewall

Wygodny interfejs oraz przejrzysty dostęp do wszystkich funkcji i opcji konfiguracyjnych to cechy zapory autorstwa Ashampoo. Pilnuje zrówno transmisji przychodzących, jak i wychodzących. Przeznaczony jest dla początkujących użytkowników ale jeżeli zachodzi taka potrzeba daje dostęp do zaawansowanych ustawień. Pozwala w wygodny sposób tworzyć reguły, oferuje czytelne logi i zapisy statystyk. Tryb automatyczny identyfikuje połączenia i proponuje zalecaną akcję. Umożliwia precyzyjne monitorowanie ruchu wewnątrz sieci lokalnej oraz pomiędzy procesami na tym samym komputerze.

Spybot Search&Destroy eliminuje te zagorzenia, które są cześto pomijane przez tradycyjne programy antywirusowe

Spybot Search&Destroy eliminuje te zagorzenia, które są cześto pomijane przez tradycyjne programy antywirusowe

Spybot Search&Destroy

Złośliwe programy, które zostaną przeoczone przez antywirus zostaną zapewne unieszkodliwione przez Spybot Search&Destroy. Narzędzie specjalizuje się w detekcji i usuwaniu keyloggerów, trojanów i programów szpiegujących. Chroni ustawienia przeglądarki przed nieautoryzowanymi zmianami, blokuje groźne pliki cookie. Wygodny interfejs oraz częste aktualizacje czynią z niego nieocenione narzędzie.

Comodo Internet Security

Bezpieczeństwo danych wymaga instalacji na komputerze programu antywirusowego i zapory. Niekoniecznie jednak w postaci osobnych programów. Wygodnym rozwiązaniem jest zastosowanie kompleksowego rozwiązania w postaci pakietu zawierającego przynajmniej dwa wspomniane wcześniej narzędzia. Jednym z bezpłatnych zestawów Tego typu jest Comodo Internet Security. Ochroni o n komputer przed złośliwym oprogramowaniem oraz nieautoryzowanym działaniem innych użytkowników. Aplikacja oferuje również modyfikację ustawień Sewerów DNS na bezpieczne (obsługiwane przez producenta narzędzia) i analizę nieznanych zagrożeń w chmurze. Pozwala też uruchamiać nowe programy w tak zwanej piaskownicy, co gwarantuje, że nie wyrządzą one żadnych szkód na komputerze.