Najlepsze bezpłatne programy - prowadzenie biura, kopie zapasowe i inne narzędzia użytkowe

Praktycznie każdy komercyjny program ma swój odpowiednik wśród bezpłatnych aplikacji. Darmowe narzędzia wcale nie są gorsze, oferują szeroką funkcjonalność są wygodne w obsłudze i dopracowane w najdrobniejszym szczególe. Liczba takich programów jest jednak tak duża, że trudno wybrać te najlepsze i najbardziej przydatne. Wyselekcjonowaliśmy najbardziej wartościowe, bezpłatne aplikacje do wypalania i synchronizacji danych czy prowadzenia firmy

Lotus Symphony

W poprzedniej części stworzyliśmy naszą listę najbardziej wartościowych, bezpłatnych programów poprawiających bezpieczeństwo danych, służących obróbce grafiki, dźwięku i wideo. Ty razem skoncentrujemy się na pozostałych aplikacjach narzędziowych i użytkowych, wyszczególnimy narzędzia do zarządzania danymi, synchronizacji, odzyskiwania i tworzenia kopii zapasowych. Pokusimy się o wskazanie programów przydatnych do prowadzenia firmy i biura. Zadanie nie mniej skomplikowane niż poprzednio.

Aplikacje do obsługi danych

Tak zwana obsługa danych to między innymi tworzenie kopii zapasowych, synchronizacja czy umieszczanie informacji na różnych nośnikach danych. Wśród programów z tej grupy znajdują się także aplikacje do odzyskiwania plików.

Do regularnego archiwizowania danych możesz użyć na przykład programu Cobian Backup Boletus. Jeżeli chcesz zapisać obraz dysku, skorzystaj z Backup & Recovery Free 2012 od Paragona. Jeszcze inną metodą zabezpieczania danych jest umieszczenie ich na dowolnym nośniku zewnętrznym bądź innym komputerze i regularna synchronizacja. Tu z pomocą przyjdą takie aplikacje jak Allway Sync, SyncToy i DirSync.

Aby nagrywać płyty CD/DVD/BD zainstaluj CDBurnerXP. Dobrze spisują się także Burnatonce bądź InfraRecorder. Możesz też skorzystać z Ashampoo Burning Studio 2010. Ogromną popularnością cieszy się narzędzie pakietowego zapisu danych Nero InCD, dzięki któremu płyty CD wielokrotnego zapisu mogą być używane w komputerze jak tradycyjne dyskietki. Jeżeli przytrafi ci się utrata danych nie załamuj się. W sprzyjających okolicznościach i przy użyciu odpowiednich narzędzi można je często odzyskać. Skuteczne w tych działaniach są Roadkil’s Unstoppable Copier i Recuva, która oferuje dużą szybkością pracy. Dobrze funkcjonują EASEUS Data Recovery czy UndeleteMyFiles.

operacja archiwizacji zapisywana jest w Coban Backup w postaci osobnego zadania do wykonania

operacja archiwizacji zapisywana jest w Coban Backup w postaci osobnego zadania do wykonania

Cobian Backup Boletus

Regularne tworzenie kopii zapasowych najważniejszych plików i danych wymaga użycia dobrego programu. Ręczne zapisywanie wszystkich informacji nie sprawdza się. Bardzo łatwo o czymś zapomnieć. Cobian Backup pozwala skonfigurować różne zadania tworzenia kopii, archiwizować dane na żądanie bądź zgodnie z wcześniej określonych harmonogramem. Zaszyfruje ważne informacje i skompresuje by nie zajmowały dużo miejsca. Umożliwia przechowywanie kopii w różnych lokalizacjach włączając w to sieci lokalne oraz serwery FTP.

Paragon Backup & Recovery Free 2012

Program Paragona to kompleksowe rozwiązanie zadań tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania danych. Narzędzie pozwala zapisywać pełne obrazy dysków i oferuje zaawansowane mechanizmy odzyskiwania. Za jego pomocą stworzyć nośniki startowe, z których można odzyskać uszkodzony system czy zapiszesz obraz środowiska programów do uruchomienia na maszynie wirtualnej. Tworzy różne rodzaje kopii zapasowych. Aplikacja ma również wbudowane narzędzia pozwalające zarządzać przestrzenią nośników. Daje możliwość tworzenia i kasowania partycji, modyfikacji ich rozmiarów, przenoszenia.

Allway Sync

Kopia zapasowa to nie jedyny sposób zabezpieczania danych przed utratą. Narzędzie do tworzenia backupu można zastąpić programem do synchronizacji danych. Zadba on by kopia plików zapisana w dowolnym miejscu była aktualizowana z oryginałem w czasie rzeczywistym. Doskonale spisuje się w tej roli Allway Sync. To również nieocenione narzędzie zawsze wtedy, gdy nad tymi samymi plikami pracujesz w kilku lokalizacjach, na różnych komputerach. Na każdym z nich powinny być przecież najświeższe wersje opracowywanych plików. Narzędzie potrafi synchronizować dane wielokierunkowo.

Głośność nagrywanych za pomocą CDBurnerXP płyt audio można od razu normalizować

Głośność nagrywanych za pomocą CDBurnerXP płyt audio można od razu normalizować

CDBurnerXP

Zapis danych na płytach CD, DVD czy Blu-Ray to domena CDBurneraXP. Ten niewielki, wygodny w obsłudze program potrafi tworzyć krążki audio czy płyty startowe. Za jego pomocą możesz stworzyć obraz zawartości krążka, przeformatować istniejący pomiędzy różnymi formatami, przenieść go na płytę. Możesz kopiować dane w locie, umieszczać je na dysku, tworzyć nagrania wielosesyjne. Aplikacja oferuje wszystkie funk ej, jakie mogą być potrzebne podczas wypalania płyt.

Nero InCD

Tradycyjne dyskietki z racji niewielkiej pojemności i trwałości wyszły już dawno z użycia. Jeżeli nie możesz ich zastąpić nośnikiem USB a dysponujesz nagrywarką i płytami wielokrotnego zapisu użyj ich jako zamiennika. Nero InCD pozwala formatować płyty CD-RW oraz zapisywać i kasować z nich dane jak ze zwykłego dysku. Co ważne, do umieszczenia danych na płycie nie trzeba używać programu do wypalania płyt. Dzięki Nero InCD możesz korzystać dowolnego menedżera plików bądź zapisywać informacje bezpośrednio z poziomu różnych aplikacji.

Inne programy do obsługi danych

SyncToy - niewielkie narzędzie do synchronizacji katalogów i plików oferowane przez Microsoft

Burnatonce - popularny program do wypalania płyt. Specjalizuje się w zapisie obrazów

Ashampoo Burning Studio 2010 - rozbudowane narzędzie do kopiowania i zapisywania nośników optycznych

Recuva - aplikacja do odzyskiwania skasowanych danych

Obsługa biura i prowadzenie firmy

Oferta profesjonalnie przygotowanych, bezpłatnych programów biurowych zawiera kilka interesujących pozycji. Najpopularniejszy bezpłatny pakiet biurowy to OpenOffice, zaraz za nim uplasowany jest mniej popularny w Polsce IBM Lotus Symphony zawierający edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny i narzędzie do tworzenia prezentacji. Konkurencją dla nich staje się LibreOffice. Pojedyncze programy biurowe oferujące dość zaawansowany poziom to edytor tekstu AbiWord oraz arkusz kalkulacyjny Gnumeric. Narzędzia do planowania i zarządzania projektami reprezento9wane są na przykład przez OpenProj, KS-ProjectPlanner czy mniej rozbudowany GanttProject. Konwersję zeskanowanego tekstu do postaci edytowalnej można przeprowadzić za pomocą jednego z częściej pobieranych programów z kategorii narzędzi biurowych - FreeOCR.net. Rozpoznaje on nawet polskie znaki diakrytyczne.

Zupełnie przeciwnie jest z programami do obsługi firmy. Oferta darmowych narzędzi tego typu wypada mizernie. Popularnością cieszy się Faktura 1! czy FIT Faktura, która pozwala prowadzić ewidencję VAT, kartoteki, współpracuje z drukarkami fiskalnymi. Użytkownicy korzystają także z EuroFirmy Start i z Księgi Express. Bardzo rozbudowany jest bezpłatny VATowiec. Oferuje funkcje magazynowe, finansowe i księgowe, może posłużyć do prowadzenia wielu firm jednocześnie ale wiele osób uważa go za niewygodnego w obsłudze.

OpenOffice

Kompletny, rozbudowany i zaawansowany pakiet biurowy. W zestawie zawarty jest edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny, narzędzie do tworzenia prezentacji i program graficzny. Każda z aplikacji może być używana jako zamiennik narzędzi MS Office. Writer oferuje słowniki, autokorektę, zaawansowane formatowanie, Calc pokaźny zestaw funkcji zgodny z Excelem a Impress rozbudowany zestaw narzędzi ułatwiających przygotowywanie pokazów multimedialnych.

Jeśli nie komercyjny MS Office i bezpłatne Open- i LibreOffice to może Lotus Symphony?

Jeśli nie komercyjny MS Office i bezpłatne Open- i LibreOffice to może Lotus Symphony?

Lotus Symphony

Mało popularny w Polsce ale rozbudowany i funkcjonalny zestaw programów biurowych. Pakiet zawiera edytor, arkusz i program do prezentacji. Aplikacje zestaw są proste w obsłudze, wygodne i przejrzyste. W szerokim zakresie można dostosowywać je do własnych wymagań. Producent dba, by w jak największym stopniu były zgodne z pakietem biurowym Microsoftu. Aplikacje obsługują na przykład skrypty VBA, mogą korzystać z obiektów OLE, używają funkcjo dokumentów głównych i podrzędnych. Minusem są nieco większe wymagania sprzętowe

OpenProj – narzędzie do zarządzania projektami

OpenProj – narzędzie do zarządzania projektami

OpenProj

Kompletne, rozbudowane narzędzie do zarządzania projektami, korzysta z wielu różnych standardów przemysłowych w zakresie ich obsługi. Generuje wykresy Gantta, diagramy PERT, wykresy WBS i RBS. Zarządza osobami, zasobami i czasem, generuje rozbudowane raporty, pozwala analizować ryzyko. Otwiera pliki MS Project oraz Primavera.

VATowiec

Ten rozbudowany program pozwoli w pełni kontrolować każdy aspekt prowadzonej działalności gospodarczej. Pozwala wystawiać faktury różnego typu, obsługuje cenniki i spisy towarów, w prowadzonych za jego pomocą magazynach przeprowadzisz remanenty i ewidencje. Aplikacja jest wielowalutowa, wystawia dokumenty kasowe, kontroluje należności i zobowiązania. Za pomocą VATowca można prowadzić pełną księgowość, rejestry VAT, sporządzać deklaracje. Zawiera on ewidencje środków trwałych, wyposażenia, przebiegu pojazdów czy rejestr napraw. Oferuje wszystkie niezbędne funkcje do prowadzenia kadr oraz obsługi płac i sporządzania deklaracji podatkowych. Pozwala eksportować dane do Płatnik ZUS.

Inne programy do obsługi biura i firmy

LibreOffice - pakiet biurowy, który powstał na bazie OpenOffice

AbiWord - niewielki, funkcjonalny edytor tekstu

Gnumeric - rozbudowany arkusz kalkulacyjny

KS-ProjectPlanner - zaawansowane narzędzie do zarządzania projektami

GanttProject - prosty program do zarządzania zadaniami, zasobami i planowania projektów

FreeOCR.net - narzędzie do rozpoznawania tekstu

EuroFirma Start - program do prowadzenia sprzedaży, wystawia faktury i paragony, prowadzi cenniki

FIT Faktura - aplikacja do fakturowania i obsługi drukarki fiskalnej

Pozostałe programy narzędziowe i użytkowe

Sporą grupę programów można zakwalifikować wszędzie. Przydają się w biurze, są niezbędne w pracy ale nie można się bez nich obejść również w domu. Poza tym spora część aplikacji użytkowych czy narzędziowych nie pasuje do wyszczególnionych przez nas wcześniej kategorii. A są wśród nich naprawdę niezłe narzędzia.

Dobrym przykładem jest Paragon Partition Manager Free Edition. Pozwala on z partycjami zrobić praktycznie wszystko. Może posłużyć do defragmentacji dysków, potrafi tworzyć płyty startowe z narzędziami. Doskonałymi programami są także bezpłatne środowiska wirtualizacyjne jak VirtualBox i Virtual PC czy, do zastosowań niekomercyjnych, VMware Player. Choć ten ostatni umożliwia jedynie uruchomienie przygotowanych wcześniej maszyn wirtualnych i jest dość kłopotliwy w obsłudze.

Wśród bezpłatnych programów DTP można wyróżnić PagePlus i Scribusa. Zaprojektujesz w nich wizytówki, zaproszenia, kalendarze czy ulotki reklamowe.

Choć proste w obsłudze i bez graficznych fajerwerków popularne są także generatory dokumentów PDF. Wyróżniają się wśród nich doPDF czy PDFCreator. Żaden system operacyjny nie obejdzie się też bez czytnika PDF, tu można polecić Foxit Readera, archiwizatora, jak ZipGenius oraz wygodnego menedżera plików w stylu EF Commandera. Często niezbędny jest emulator napędów. Sprawdzi się w tej roli Daemon Tools, Alcohol 52% oraz Virtual Clone Drive. Jeżeli zaś szukasz organizera finansowego, skorzystaj z AceMoney Lite, a przede wszystkim z doskonałego, udostępnianego od pewnego czasu bezpłatnie Microsoft Money Plus. Nad swoim czasem, zadaniami, kontaktami i pocztą zapanujesz za pomocą UVC.

Zainstalowanie testowych wersji oprogramowania na wirtualnej maszynie zapobiega ewentualnym awariom

Zainstalowanie testowych wersji oprogramowania na wirtualnej maszynie zapobiega ewentualnym awariom

VirtualBox

VirtualBox to środowisko wirtualizacyjne, które pozwala uruchamiać różne systemy operacyjne bez konieczności przeznaczania na nie dedykowanego komputera. Pozwala zaoszczędzić na sprzęcie, podnosi bezpieczeństwo, umożliwia przetestowanie różnych konfiguracji przed wdrożeniem ich do normalnej pracy. Wystarczy jeden wydajny komputer, by uruchomić na nim sieć składającą się z kilku stacji roboczych i serwerów. VirtualBox jest wydajny i wygodny w obsłudze. Bez problemu radzi siebie z systemami 32 i 64-bitiwymi.

Scribus

Jeżeli chcesz przygotować publikację broszury, ulotki reklamowej, gazety czy książki możesz posłużyć się Scribusem. Ten program DTP oferuje wszystkie funkcje i narzędzia niezbędne do realizacji tego zadania. Obsługuje Postscript, różne przestrzenie kolorów, szybko i wygodnie generuje PDFy, korzysta z mechanizmów zarządzania kolorem ICC.

ZipGenius

Ten jeden z popularniejszych archiwizatorów obsługuje ponad dwadzieścia różnych formatów kompresji. Działa bardzo szybko, ma wygodny interfejs i osiąga dobre rezultaty podczas pakowania. To idealny zamiennik systemowego kompresora. Poza tym, w przeciwieństwie do popularnego WinRARa jest całkowicie bezpłatny. Proste kreatory ułatwiają wykonywanie większości operacji. Jeżeli jednak jesteś zaawansowanym użytkownikiem, bez kłopotu dostaniesz się do licznych, zaawansowanych opcji programu.

EF Commander

Jeżeli nie wystarcza ci funkcjonalność systemowego menedżera plików ale nie chcesz korzystać z wersji shareware Total Commandera, zainstaluj program EF Commander. Nie oferuje on tylu zaawansowanych opcji co TC ale zachowuje się prawie identycznie w zakresie zarządzania plikami. Jest przy tym niewielkich rozmiarów i ma czysty interfejs, który nie jest przeładowany różnymi funkcjami

Rozbudowane raporty MS Money pokazują dokładnie na co i w jaki sposób wydaje się pieniądze

Rozbudowane raporty MS Money pokazują dokładnie na co i w jaki sposób wydaje się pieniądze

Daemon Tools

Wirtualny napęd to wygodny i przydatny zamiennik prawdziwego urządzenia. Za pomocą takiego programu, jak Daemon Tools można w systemie uruchomić dodatkowe napędy nośników optycznych bez konieczności wydawania pieniędzy. Podłączone do takich napędów obrazy dysków działają szybciej i można korzystać z ich większej liczby jednocześnie. Długa lista obsługiwanych formatów obrazów gwarantuje bezproblemową pracę. Program potrafi nawet symulować różne zabezpieczenia. Nie stanowią dla niego problemu SafeDisc, Securom czy Laserlock.

MS Money

Zarządzanie domowym budżetem wymaga systematyczności i dobrego narzędzia. Rewelacyjnym programem do tego jest Microsoft Money Plus. Doskonałe funkcje rejestracji płatności, elastyczna baza kategorii i rozbudowane funkcje analityczne pozwalają sprawdzić każdą wydaną złotówkę i zaplanować budżet na kolejne dni, tygodnie czy miesiące. Oprócz domowych finansów aplikacja oferuje zaawansowany moduł inwestycyjny oraz doradczy.

Inne programy narzędziowe i użytkowe

Paragon Partition Manager Free Edition - bardzo dobre, rozbudowane narzędzie do zarządzania partycjami

Virtual PC - środowisko wirtualizacyjne oferowane przez Microsoft

VMware Player - program pozwalający uruchamiać maszyny wirtualne

PagePlus - program DTP

doPDF - sterownik wirtualnej drukarki pozwalający zapisywać pliki PDF

Foxit Readera - czytnik PDFów

Alcohol 52% - menedżer wirtualnych napędów