Najlepsze czytniki ebooków - przegląd

Czytniki e-booków szturmem zdobywają rynek. Przez ostatnie miesiące pojawiło się na rynku wiele ciekawych konstrukcji, które mogą bez problemu konkurować z najpopularniejszymi czytnikami Kindle. Jednak w przeciwieństwie do tego ostatniego, konstrukcje te można kupić w niemal każdym markecie z elektroniką użytkową. Krótko opisaliśmy najciekawsze urządzenia dostępne w Polsce i za granicą. Każda z nich to świetne urządzenie, które sprawi, że czytanie książek stanie się zupełnie nowym, ciekawszym doświadczeniem.


Szukając czytnika e-booków nie powinno się bezgranicznie wierzyć producentom i hasłom marketingowym. Nie każde urządzenie sprzedawane jako czytnik ebook tak naprawdę nim jest. Wszystko zależy od typu ekranu. Jeśli sprzęt został wyposażony w ekran LCD (w dowolnej technologii), nie można go nazywać czytnikiem ebooków. Producent kwalifikuje go tak, gdyż możliwe jest otwarcie na nim pliku w formacie MOBI, PDF lub DOCX. Tak naprawdę czytnik ebook powinien nie tylko umożliwiać otwarcie dokumentu tekstowego lub drukarskiego, ale też sprawić, by czytanie go zapewniało maksimum komfortu i nie wpływało źle na samopoczucie czytelnika. Ekrany komputerowe nie spełniają tego warunku, gdyż świecą, przez co męczą oczy. Chyba każdy użytkownik komputera choć raz doświadczył bólu i zawrotów głowy spowodowanych zbyt długą pracą z urządzeniem.

Dobre czytniki książek są pozbawione tej wady. Wszystko dzięki zastosowaniu ekranu wykonanego w technologii elektronicznego papieru. Jego zasadza działania jest bardzo prosta. Ekran to dwie płaszczyzny (folie), między którymi znajdują się małe, dwukolorowe kapsułki zawierające czarne i białe cząstki. Pod wpływem impulsu elektrycznego kapsułki obracają się i tworzą tekst widoczny na czytniku.

Zobacz również:

Komfort czytania to nie jedyna zaleta czytników ebooków. Następną jest niewielkie zużycie energii. Tradycyjny ekran LCD musi pobierać ją cały czas, a e-papier czytnika tylko podczas zmiany strony. Z tego powodu czytnik ebooków mimo wyposażenia w mało pojemne akumulatory może być ładowany na przykład raz na miesiąc lub dwa. Niebywałą zaletą jest idealna widoczność w świetle słonecznym. Obraz oglądany na ekranach LCD przy dużym nasłonecznieniu staje się nieczytelny, gdyż ekran odbija światło. W wypadku elektronicznego papieru jest odwrotnie - lepsze oświetlenie skutkuje większą wygodą użytkowania.

Mówi się, że słabą stroną e-papieru jest brak natywnie zainstalowanego podświetlenia. Oznacza to, że w ciemności nie można nic przeczytać na czytniku e-booków, chyba że posiada się lampkę. Trudno to jednak uznać za wadę, gdyż podobnie "działa" też tradycyjna książka.

Kluczowe parametry

Najważniejszym elementem czytnika ebooków jest ekran. Oczywiście musi to być wyświetlacz e-ink, najlepiej typu Pearl. Taki ekran ma najlepszy kontrast i czyta się z niego po prostu wyśmienicie. Trochę gorzej sprawdzają się ekrany typu Viziplex oraz Siplex. Wszystkie jednak są o wiele lepsze do czytania ebooków od każdego wyświetlacza LCD. Rozdzielczość typowego, 6-calowego ekranu powinna wynosić co najmniej 800 x 600 punktów. Dzięki temu obraz będzie odpowiednio szczegółowy.

Warto zwrócić szczególną uwagę na rodzaj komunikacji z urządzeniem. Można kupić sprzęt z przyciskami lub dotykowym ekranem. Sterowanie za pomocą ekranu jest bardziej intuicyjne, z kolei przyciski są wygodniejsze, bo ich używanie nie skutkuje pobrudzeniem ekranu i pozwala na wygodne obsługiwanie czytnika jedną ręką. Najlepiej oczywiście wybrać urządzenie pozwalające nawigować na dwa sposoby, jednak nie ma ich na rynku zbyt wiele.

Rozmiar ekranu jest uzależniony od zastosowań czytnika ebook. Do czytania  dokumentów tekstowych, najlepiej w formatach ePub lub MOBI, idealnie sprawdzi się czytnik z 6-calowym ekranem. Urządzenie takie nie nada się jednak do przeglądania plików PDF z bardziej szczegółowymi dokumentami, np.  rysunkami technicznymi. Do tego lepiej nadaje się czytnik z 9,7-calowym ekranem, niestety - sporo droższy.

Nie bez znaczenia jest także ilość zainstalowanej pamięci. W czytnikach z nominalną ilością 2 GB pamięci zazwyczaj dostępne dla użytkownika jest trochę ponad 1 GB, dzięki czemu zmieści się na nim 1500 książek. Czytniki ebooków z 4 GB pamięci mogą pomieścić 3500 książek. Jeżeli to nie wystarczy, pozostaje wybór czytnika ze slotem kart pamięci, umożliwiającym zwiększenie pojemności urządzenia nawet o 32 GB.

Ważnym aspektem czytników ebooków jest jakość wykonania. Będąc w sklepie należy sprawdzić, czy obudowa jest dobrze spasowana i czy nie trzeszczy w żadnym punkcie. Mniej ważny jest  akumulator. Ze względu na specyfikę urządzenia te mogą działać na baterii nawet miesiąc lub dwa, zależnie od obciążenia.

Wielu producentów czytników ebook kusi klientów funkcjami dodatkowymi, takimi jak odtwarzanie muzyki czy możliwość przeglądania internetu. Są to dodatki zbędne - urządzenie służące do czytania książek nie sprawdzi się jako przenośny odtwarzacz MP3, a jego powolny wyświetlacz nie pozwoli na komfortowe przeglądanie stron WWW. Warto natomiast zaopatrzyć się w futerał do czytnika, który pozwoli zachować urządzenie w dobrym stanie przez dłuższy czas.

Kupowanie ebooków

Elektroniczne książki są dostępne wielu księgarniach internetowych. Przed kupnem ebooka sprawdź czy sklep sprzedaje pliki w formacie obsługiwanym przez twoje urządzenie. Jeśli nie, ściągnij program MobiPocket Reader (www.mobipocket.com), który przekonwertuje książki do odpowiedniego formatu. Przed zakupem danej publikacji sprawdź też, czy nie ma ona zabezpieczeń DRM, które nie pozwolą na korzystanie z ebooka na niektórych urządzeniach (najpopularniejszy czytnik ebooków, Kindle, nie pozwala otworzyć pliku zabezpieczonego najczęściej używanym rozwiązaniem Adobe).

Wybrane modele

Najlepsze czytniki ebooków - przegląd

Kindle Classic

Kindle Classic jest to najprostszy czytnik e-booków w ofercie sklepu internetowego Amazon. Niestety nie można go kupić w polskich sklepach, konieczne jest zamówienie go bezpośrednio na stronie Amazona. Jest to model pozbawiony ekranu dotykowego oraz klawiatury QWERTY - będzie się nadawał tylko do czytania książek. Niska cena to duża zaleta tego urządzenia - zaledwie 160 dolarów, czyli około 550 złotych. Cena zawiera wszystkie opłaty, łącznie z kosztem przesyłki i cłem.

Część ekranowa czytnika to wyświetlacz Pearl o 16 poziomach szarości i rozdzielczości 800 x 600 punktów. Urządzenie zostało wyposażone w procesor Freescale i.MX50 taktowany zegarem 800 MHz oraz 256 MB pamięci RAM. Oprócz tego zastosowano 2 GB pamięci na pliki. Niestety Amazon nie przewidział możliwości rozszerzania pamięci za pomocą kart pamięci jakiegokolwiek typu. Czytnik obsługuje formaty AZW, TXT, PDF, MOBI, PRC, HTML, DOC, DOCX, JPEG, GIF, PNG, BMP.

W czytniku Kindle Classic przewidziano tylko łączność Wi-Fi. Gorzej niż w innych czytnikach e-booków prezentuje się akumulator urządzenia, którego pojemność wynosi jedyne 890 mAh.

Najlepsze czytniki ebooków - przegląd

Kindle Keyboard

Kindle Keyboard tak jak inne czytniki ebooków Kindle, został wyposażony w 6-calowy ekran Pearl o rozdzielczości 800 x 600 pikseli z 16 stopniami odwzorowania szarości. To jeden z najlepszych tego typu wyświetlaczy dostępny na rynku. Zastosowano tu klawiaturę QWERTY, która umożliwia wyszukiwanie tekstu oraz przeglądanie sieci. Ostatnia funkcja nie działa najlepiej, jednak wynika to ze specyfiki wyświetlacza e-Ink, który cechuje się bardzo długim czasem reakcji. Nawigowanie po stronie jest wskutek tego niewygodne i czasochłonne. Procesor zastosowany w czytniku to Freescale i.MX35  532 MHz. Keyboard może pochwalić się też 256 MB RAM-u i 4 GB wbudowanej pamięci dyskowej, na której zmieści się 3500 ebooków. Amazon nie przewidział możliwości rozszerzenia tej pojemności za pomocą kart pamięci. Czytnik obsługuje formaty AZW, TXT, PDF, AA, AAX,  MP3, MOBI, PRC, HTML, DOC, JPEG, GIF, PNG, BMP.

Czytnik ebooków Kindle Keyboard można kupić w dwóch wersjach. Pierwsza z nich to Wi-Fi, która pozwala na łączenie się z siecią tylko jeśli czytnik znajduje się w zasięgu sieci domowej lub hotspotu. Druga wersja to 3G, umożliwiająca łączenie się z internetem z dowolnego miejsca. Zastosowany akumulator ma pojemność 1750 mAh, co ma pozwolić na korzystanie z czytnika przez miesiąc lub dwa.

Najlepsze czytniki ebooków - przegląd

Kindle Touch

Kindle Touch to ostatni czytnik ebooków od Amazona dostępny w ofercie tego sklepu internetowego. Łączy cechy modeli Classic i Keyboard. Elementy zaczerpnięte z pierwszego to zgrabna, cienka obudowa, procesor i pamięć RAM; z drugiego zapożyczono ilość wbudowanej pamięci (4 GB), funkcje umożliwiające przeglądanie internetu oraz obsługę szeroko rozumianych multimediów. Czytnik można dostać w dwóch wersjach, z obsługą Wi-Fi lub 3G. Elementem wspólnym wszystkich konstrukcji jest 6-calowy ekran Pearl o rozdzielczości 800 x 600 punktów i 16 poziomach szarości.

Unikalną cechą modelu Touch jest za to sposób nawigacji. Kindle Touch można obsługiwać wyłącznie za pomocą ekranu dotykowego. Amazon nie zastosował tu żadnego przycisku. Jest to rozwiązanie ciekawe i intuicyjne, jednak nie należy do najwygodniejszych. Amazon powinien zastosować dodatkowo tradycyjne przyciski znane ze starszych modeli. Czytnik obsługuje formaty AZW, TXT, PDF, AA, AAX,  MP3, MOBI, PRC, HTML, DOC, JPEG, GIF, PNG, BMP. Niestety nie ma informacji na temat pojemności akumulatora, jednak tak jak w wypadku wcześniej opisywanych czytników ebooków wystarczy on na używanie go przez kilka tygodni lub ponad miesiąc.

Niewłaściwe wybory

Wybór wielu osób poszukujących czytnika e-booków pada na urządzenie Kindle Fire. Jest to jednak podejście co najmniej błędne. Przede wszystkim Kindle Fire jest tabletem i urządzeniem od odtwarzania treści multimedialnych. Z tym wiąże się rodzaj zastosowanego ekranu. Nie jest to e-Ink, a zwykły LCD. Jak już wspomnieliśmy, ekran ciekłokrystaliczny męczy oczy i powoduje, że po dłuższym czasie czytanie staje się niewygodne. W dodatku z powodu braku oficjalnej obecności Amazona w Polsce czytnik Kindle Fire nie może korzystać z wielu usług. Warto pamiętać też, że urządzenie to ma autorską, zamkniętą wersję systemu Android, która nie pozwala na pobieranie aplikacji ze sklepu Google Play. Z wyżej wymienionych powodów Kindle Fire jest w Polsce co najwyżej ciekawą zabawką. Jednym z nielicznych plusów tego tabletu jest podatność na modyfikację.

Najlepsze czytniki ebooków - przegląd

Kindle Fire

Głośno reklamowanym czytnikiem książek jest dostępny w sieci salonów Empik czytnik Trekstor 3.0. Jego cena - 229 zł - wydaje się kusząca, jednak jego specyfikacja już nie. Urządzenie, podobnie jak Kindle Fire, wyposażone jest w zwykły wyświetlacz TFT, co dyskwalifikuje je jako pełnoprawny czytnik e-booków.

Najlepsze czytniki ebooków - przegląd

Prestigio Nobile PER5162

Prestigio Nobile PER5162 to bardzo ciekawy czytnik ebooków, który można kupić w wielu polskich sklepach. Jego cena wynosi 600 zł. Czytnik został wyposażony w 6-calowy ekran Pearl o 16 poziomach szarości i rozdzielczości 800 x 600 pikseli. Za przetwarzanie danych odpowiada procesor układ Samsung S3C2416 taktowany zegarem 400 MHz i 128 MB pamięci RAM. Producent postanowił zastosować 2G B pamięci do przechowywania książek i materiałów multimedialnych. Jeśli ta ilość miejsca okaże się zbyt mała, można ją rozszerzyć o dodatkowe 32 GB za pomocą kart microSD. Czytnik może działać też jako radio, a także odtwarzacz muzyki lub audiobooków (można podłączyć słuchawki do gniazda mini jack 3,5 mm). Prestigio Nobile PER5162 obsługuje formaty EPUB, PDF z Adobe DRM, FB2, MOBI, TXT, RTF, PDB, HTML, HTM, CHM, DJVU, DOC, XLS, PPT, ZIP i RAR. Łączy się z internetem za pomocą modułu Wi-Fi. Dzięki zastosowaniu akumulatora o pojemności 1300 mAh pozwoli bez ładowania zmienić stronę 10 000 razy. Warto szczególną uwagę zwrócić na zastosowaną klawiaturę QWERTY, która pozwoli łatwo wyszukiwać treści. Innym miłym dodatkiem do tego czytnika ebooków jest skórzane etui, które chroni urządzenie i nadaje mu stylowy wygląd.

Najlepsze czytniki ebooków - przegląd

Onyx Boox i62 Pion

Onyx Boox i62 pod względem możliwości nie ustępuje konkurencji zza oceanu. Kosztuje 699 zł; w cenę wliczony jest skórzany futerał. Ten czytnik ebook został wyposażony w 6-calowy ekran Pearl o rozdzielczości 800 x 600 punktów. Da się na nim wyświetlić 16 odcieni szarości. Ekran jest dotykowy, jednak producent zdał sobie sprawę z tego, że dla wielu osób nie jest to najlepszy sposób obsługi urządzeń elektronicznych. Nie zabrakło tu zatem także tradycyjnych klawiszy. Pod tym względem czytnik ten prześciga konstrukcje z serii Kindle, oferujące jeden rodzaj sterowania.

Sercem czytnika jest procesor Freescale iMX 508 800 MHz,  wspomagany przez 128 MB pamięci RAM. Dane można przechowywać we wbudowanej pamięci o pojemności 4 GB. To już dużo, a można ją jeszcze rozszerzyć o 32 GB za pomocą kart microSD. Nie zabrakło gniazda słuchawkowego, które może zamienić czytnik w odtwarzacz muzyki i audiobooków. Onyx Boox i62 komunikuje się z siecią za pomocą modułu Wi-Fi działającego w standardach 802.11b/g/n. Obsługuje formaty EPUB, PDF, PRC/MOBI (bez DRM), RTF, DOC, DOCX, XLS/XLSX, PPT/PPTX, HTML, FB2, CHM, PDB, TXT, ZIP, DjVu, CBR, CBZ, JPG, PNG, GIF, BMP, TIFF. Dużą zaletą tego czytnika ebooków jest wyposażenie go w system operacyjny Linux. Dzięki temu ma on większe możliwości niż inne urządzenia tego typu. Należy do nich między innymi obsługa widżetów i możliwość samodzielnego tworzenia modyfikacji tego systemu.

Najlepsze czytniki ebooków - przegląd

Ectaco Jetbook Color

Ectaco Jetbook Color to pierwszy czytnik e-booków wyposażony w kolorowy ekran Triton. Wyświetlacz o przekątnej 9,7 cali cechuje się rozdzielczością 1600 x 1200 pikseli, cztery razy większą niż w przypadku standardowych, mniejszych konstrukcji. Zastosowanie tak zaawansowanego ekranu rozbudziło nasze oczekiwania, niestety na próżno. Okazało się, że wymieniona wcześniej rozdzielczość dotyczy tylko obrazu czarno-białego. Zawartość kolorowa wyświetlana jest w standardowej rozdzielczości 800 x 600. Jest to możliwe dzięki specyficznemu ułożeniu pikseli. Kolorowe punkty mają taką samą wielkość jak ich czarne odpowiedniki, jednak są ułożone cztery razy rzadziej. Niestety odbija się to negatywnie na jakości obrazu. Wyświetlane kolory są matowe i blade, a tło niesamowicie ciemne.

Za przetwarzanie danych w tym czytniku ebooków odpowiada jednostka Freescale i.MX508 taktowana zegarem 800 MHz i 128 MB pamięci RAM. Oprócz tego zastosowano 4 GB wbudowanej pamięci do przechowywania danych. Można ją rozszerzyć o 32 GB za pomocą kart microSD. Nie zabrakło tu też gniazda mini jack 3,5 mm, które przekształci czytnik Ectaco Jetbook Color w nieporęczny odtwarzacz plików audio. Czytnik można podłączyć do sieci dzięki modułowi Wi-Fi 802.11 b/g/n. Z kolei wbudowana przeglądarka pozwoli przeglądać zasoby internetu, niestety z kiepskim skutkiem. Jest to jednak sytuacja standardowa dla wszystkich czytników e-booków. Wbudowany akumulator o nieznanej pojemności wystarczy na 10 000 zmian strony, jest to imponujący wynik przy tak dużym wyświetlaczu. Bardzo miło zaskakuje ogrom literatury dodanej do czytnika. Do urządzenia dodano nie tylko klasykę literatury angielskiej, ale też materiały edukacyjne w języku angielskim do różnych przedmiotów. Wykorzystanie ich może bardzo pomóc w szlifowaniu obcego języka.

Najlepsze czytniki ebooków - przegląd

Pocketbook 622 Touch

Czytnik ebooków Pocketbook 622 Touch na pierwszy rzut oka niczym specjalnym się nie wyróżnia. Tak jak w innych urządzeniach tego typu, zastosowano tu 6-calowy, dotykowy ekran e-ink Pearl w technologii pojemnościowej, o rozdzielczości 800 x 600 punktów i 16 poziomach szarości. Niestety nie wiadomo jaki procesor został tu zastosowany, jednak biorąc pod  uwagę częstotliwość jego pracy (800 MHz) oraz zastosowanie 128 MB RAM skojarzenia nasuwają użycie układu Freescale iMX 508. 2GB wbudowanej pamięci nie imponuje, jednak dzięki kartom pamięci można zwiększyć pojemność urządzenia. Czytnik obsługuje formaty EPUB DRM, EPUB, PDF DRM, PDF, FB2, FB2.ZIP, TXT, DJVU, HTM, HTML, DOC, DOCX, RTF, CHM, TCR, PRC. Z internetem łączy się jedynie za pomocą sieci Wi-Fi. Cieszy fakt, że oprócz dotykowego ekranu Pocketbook 622 Touch ma też fizyczne przyciski. Rozczarował za to akumulator o pojemności 1100 mAh, który wystarczy jedynie na 8000 zmian stron ebooka. W czytniku nie zabrakło też standardowego gniazda słuchawkowego. Razem z urządzeniem otrzymuje się 500 e-booków ze sklepu pocketbook.pl.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: