Najlepsze darmowe programy do kompresji

Chcesz udostępniać pliki lub całe foldery za pomocą poczty elektronicznej, ale przekroczyłeś wielkość limitu? Oto pięć najlepszych darmowych aplikacji do kompresji, które rozwiążą Twój problem.


Każdy od czasu do czasu musi wysłać lub odebrać duży plik. Najłatwiej zrobić to za pomocą poczty elektronicznej, ale skrzynki posiadają ograniczenia co do maksymalnej wielkości przesyłanego pliku, co może być problemem.

Możesz jednak skorzystać z narzędzi służących do kompresji danych, które spowodują, że Twoje pliki będą ważyć mniej, a jednocześnie nie zostaną utracone żadne z Twoich danych. Możesz kupić płatny program typu WinZip lub WinRAR lecz jego funkcjonalność nie będzie dla Ciebie większa, niż ta, którą zaoferują Ci darmowe narzędzia.

Zobacz również:

 • Jak bezpiecznie korzystać z Twittera?

Oto najlepsze darmowe narzędzia do kompresji danych:

W celu porównania tych darmowych alternatyw dla płatnych produkcji przygotowaliśmy testowy folder o rozmiarze 30 MB, w środku którego umieściliśmy wiele plików PDF i skompresowaliśmy go każdym z programów. WinZIP stworzył skompresowany plik o rozmiarze 26 MB, który nadal był za duży dla większości skrzynek pocztowych. Z zadaniem tym dużo lepiej poradził sobie WinRAR, który skompresował nasz folder do zaledwie 14,3 MB, co pozwoliło na wysłanie naszego pliku praktyczne z każdej skrzynki pocztowej.

Posiadanie oprogramowania służącego do kompresji plików jest obecnie niezbędne. Nawet jeżeli nie planujemy kompresować i wysyłać plików z pewnością otrzymamy kiedyś plik poddany kompresji i będzie potrzebować oprogramowanie do jego dekompresji. System Windows posiada wbudowane narzędzie, ale jest ono dosyć nieintuicyjne.

Jeżeli cena nie gra roli polecamy WinRAR'a, ponieważ jego możliwości kompresji są naprawdę imponujące. W przypadku darmowych programów polecamy PeaZip, który posiada silne zabezpieczenia i również znacząco kompresuje pliki. Rozważyć można także program Universal Extractor, który dobrze radzi sobie z otwieraniem rzadziej spotykanych formatów kompresji.

Dla okazjonalnej kompresji każda z darmowych alternatyw powinna być wystarczająca. Od płatnych narzędzi różnią się one brakiem bezpiecznego usuwania plików, silnego kompresowania oraz możliwości ustalenia dokładnego rozmiaru, do jakiego chcemy skompresować plik.

Jest jedna istotna rzecz, o której będziesz wiedział przed pobraniem i instalacją programu do kompresji. Wiele darmowych narzędzi będzie próbowało zainstalować również dodatkowe oprogramowanie, narzędzia oraz wtyczki do przeglądarki. Aby tego uniknąć uważne przejdź przez proces instalacji i odznacz domyślnie wybrane opcje. Pozwoli Ci to zaoszczędzić długi czas spędzony w panelu sterowania, który poświęcisz na odinstalowanie tych niechcianych dodatków.

7-Zip

Najlepsze darmowe programy do kompresji

Źródło: techadvisor

 • Cena: darmowy
 • Open Source
 • Wykorzystuje do kompresji formaty ZIP i 7Z

7-Zip jest popularną alternatywą dla WinZip. Jest to program typu Open Source. Posiada dużą bazę użytkowników. Posiada również prosty interfejs, który jest intuicyjny i nie sprawia problemów. Samo narzędzie dla większości użytkowników jest w zupełności wystarczające.

Zaznaczyć należy, że 7-Zip korzysta domyślnie z własnego formatu kompresji .7Z, co pozwala na zmniejszenie rozmiaru archiwów. 7-Zip pozwala zmniejszyć rozmiar naszego testowego katalogu do 25,8 MB przy użyciu formatu .zip oraz do zaledwie 22,1 MB w formacie .7Z.

7-Zip oferuje również szyfrowanie, które obejmuje zarówno ochronę hasłem rzeczywistym, jak i szyfrowanie nazw plików. Sama aplikacja integruje się także z Eksploratorem Windows i szybko można ją wywołać za pomocą prawego kliknięcia myszką. Istniej także wersja z obsługą wiersza poleceń.

7-Zip ma także swoje wady. Główną jest stosunkowo długi czas oczekiwania na skompresowanie plików. Kompresja folderu do pliku .7Z trwała ponad dwie minuty, podczas gdy konwersja do bardziej popularnego .zip zajęła jedynie 15 sekund.

PeaZip

Najlepsze darmowe programy do kompresji

Źródło: techadvisor

 • Cena: darmowy
 • Generator haseł losowych
 • Obsługuje ponad 180 typów skompresowanych plików

PeaZip to bardzo użyteczne narzędzie. Podobnie, jak 7-Zip jest to program typu Open Source. Obsługuje on ponad 180 typów plików oraz posiada przenośną wersję niewymagającą instalacji. Interfejs jest trochę zbyt uproszczony, ale można mu to wybaczyć - program jest darmowy.

Jedną z najlepszych funkcji PeaZip jest losowy generator haseł. Wystarczy, że określisz ile znaków ma mieć hasło i za pomocą jednego kliknięcia myszką program wygeneruje dla ciebie unikatowy ciąg znaków. Jeżeli Ci się nie spodoba wystarczy, że naciśniesz przycisk ponownie, co spowoduje ponowne wygenerowanie hasła.

PeaZip skompresował nasz 30 MB folder do rozmiaru 26 MB - tak samo, jak 7-Zip. PeaZip zawiera jednak dodatkowe metody kompresji - łącznie jest ich aż 16. Można także dzielić plik na różne części.

Istnieje możliwość określenia rozmiaru każdego z plików. Użytkownik może także wybrać jeden z ustawionych wcześniej rozmiarów. Jeżeli skompresowany plik waży 26 MB możesz podzielić go na dwie części - np. 24 MB i 2 MB, aby wysłać osobno dwie wiadomości e-mail. Wadą tego rozwiązania jest fakt, że odbiorca również będzie potrzebował programu PeaZip, aby móc rozpakować odebrany plik i scalić go w całość.

Hamster Free Zip Archiver

Najlepsze darmowe programy do kompresji

Źródło: techadvisor

Cena: darmowy

Atrakcyjny interfejs

Możliwość podziału plików na osobne wolumeny

Program Hamster Free Zip Archiver robi bardzo dobre pierwsze wrażenie. W szczególności, jeżeli zestawimy go do porównania z 7-Zip i PeaZip. Narzędzie posiada dużo bardziej atrakcyjny wygląd i interfejs użytkownika oraz oferuje efektywne animacje GIF.

Aby skompresować wybrany plik lub folder wystarczy przeciągnąć go i upuścić elementy, które mają się w nim znaleźć w interfejsie aplikacji. Następnie można wybrać ustawienia z górnego okna, aby ustawić sposób kompresji.

Hamster działa bardzo szybko. Podobnie, jak w przypadku 7-Zip i PeaZip Hamster również oferuje możliwość dzielenia skompresowanych plików i możliwość scalenia ich przez odbiorcę. Niestety wsparcie techniczne nie działa. Wysłaliśmy kilka wiadomości e-mail, ale nie dostaliśmy żadnej odpowiedzi zwrotnej.

Universal Extractor

Najlepsze darmowe programy do kompresji

Źródło: techadvisor

 • Cena: darmowy
 • Otwiera prawie każdy plik
 • Prosty i łatwy w użyciu

Universal Extractor jest bardzo przydatny podczas otwierania archiwów, ale posiada bardzo dużą wadę. Jak sama nazwa wskazuje program służy tylko i wyłącznie do otwierania i rozpakowywania archiwów. Nie ma możliwości ich tworzenia. Pomimo tego to mała i prosta aplikacja, którą warto posiadać na swoim komputerze.

UniExtractor działa w menu kontekstowym systemu Windows, z którego możemy go wywołać i szybko rozpakować interesujący nas plik. Interfejs jest nieco spartański, ale prosty w użyciu i intuicyjny.

Twórcy oprogramowania twierdzą, że Universal Extractor otworzy każdy dostępny typ skompresowanego pliku z ZIP, RAR, TAR oraz JAR na czele. Program nie miał problemu z otwarciem żadnego z plików, które chcieliśmy rozpakować. Pomimo ograniczonej funkcjonalności (brak możliwości kompresji plików) Universal Extractor zdecydowanie jest przydatnym narzędziem.

Zipware

Najlepsze darmowe programy do kompresji

Źródło: techadvisor

 • Cena: darmowy
 • Współpracuje z menu kontekstowym w systemie Windows
 • Pliki mogą być chronione za pomocą hasła

Zipware jest kolejnym przedstawicielem nowoczesnego, ale minimalistycznego wyglądu. W górnej części okna znajduje się szereg sporych ikon, które umożliwiają natychmiastowy dostęp do wybranych funkcji.

Aplikacja jest w stanie wyodrębnić wiele rożnych typów plików w tym ZIP, RAR, 7Z oraz wiele innych. Zipware posiada również możliwość tworzenia archiwów ZIP, 7-ZIP oraz EXE.

Podczas instalacji użytkownik może przyznać aplikacji dostęp do menu kontekstowego Eksploratora Windows, co oznacza, że kliknięcie prawym przyciskiem myszy na wybrany plik umożliwi natychmiastowe wyodrębnienie lub skompresowanie. Istnieje także możliwość ochrony plików za pomocą hasła, co jest przydatne, gdy wysyłasz poufne informacje.

Prędkość działania programu i jakość kompresji jest porównywalna do innych programów, które testowaliśmy.