Najlepsze dodatki do Firefoksa. Część 1: klient FTP, poczta e-mail, komunikator, ...

Dodatki do przeglądarek zrewolucjonizowały sposób korzystania z komputera. Skoro w jednym programie możemy uzyskać funkcjonalność kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu, to może zwykłe aplikacje desktopowe nie są już potrzebne? W serii artykułów prezentujemy 20 najciekawszych i najbardziej praktycznych rozszerzeń do Firefoksa, wykazując jednocześnie, że zastąpienie wielu drogich programów komercyjnych jedną darmową przeglądarką wyposażoną w odpowiednie wtyczki jest jak najbardziej możliwe.


Poniżej opisujemy najbardziej pożyteczne, naszym zdaniem, dodatki do przeglądarki, które zastępują standardowe programy instalowane w systemie.

Dlaczego Firefox

Wybór Firefoksa był oczywisty - do tej przeglądarki powstało znacznie więcej pluginów niż do konkurencyjnych. Poza tym Firefox jest najpopularniejszą przeglądarką w naszym kraju.

Zobacz również:

  • Firefox 115 to ostatnia wersja, która zadziała na Windows 7 i 8
  • Mozilla przeprasza użytkowników Firefoxa. Za co?

Zdecydowaliśmy się uwzględnić wyłącznie dodatki mające wersję do Firefoksa 5 i skutecznie wypełniające lukę po odinstalowaniu jednego z narzędzi desktopowych. Wszystkie opisane w artykule są bezpłatne, a jeśli mają dodatkową, rozszerzoną wersję płatną, informujemy o tym.

Wszystkie dodatki do Firefoksa są dostępne do pobrania na oficjalnej stronie Mozilli wraz z recenzjami, ocenami użytkowników, wskaźnikami popularności i pobrań. W naszych opisach podajemy adresy stron głównych poszczególnych wtyczek, bo często znajdują się na nich dodatkowe i najbardziej aktualne informacje, których próżno szukać w repozytorium.

Klient poczty e-mail

Simple Mail

Informacje: userlogos.org

Simple Mail to zapomniany przez półtora roku dodatek, który powrócił w programie Firefox 4. Jest pełnowartościowym klientem poczty, który w podstawowych funkcjach z powodzeniem zastąpi Thunderbirda i Microsoft Outlook. Umożliwia odbieranie i wysyłanie wiadomości (także z załącznikami), zawiera książkę adresową i funkcję powiadamiania o nowym e-mailu.

Dodatek nie ma oczywiście pełnej funkcjonalności poczty Gmail. Nie korzysta z etykiet, archiwizacji i filtrów. Użytkownicy Google mogą zamiast niego wypróbować jeden z tzw. powiadamiaczy, jak na przykład Gmail Manager.

Najlepsze dodatki do Firefoksa. Część 1: klient FTP, poczta e-mail, komunikator, ...

Simple Mail - dodatek do Firefoksa

Czytnik kanałów RSS

Brief

Informacje: brief.mozdev.org

Kanały RSS umożliwiają szybkie zapoznanie się z tytułami i krótkimi opisami najnowszych wiadomości. Polski programista Adam Kowalczyk przygotował aplikację Brief - czytnik kanałów informacyjnych dla programu Firefox.

Brief pozwala na łatwe dodawanie nowych źródeł, a także czytanie kanałów na kilka wygodnych sposobów. Możemy przeglądać w jednym miejscu "nieprzeczytane", dodawać gwiazdki do ulubionych artykułów i powiązać czytnik z dynamicznymi zakładkami w przeglądarce. Szybkość działania Brief jest bardzo dobra - dodatek aktualizuje kanały znacznie szybciej niż desktopowa konkurencja - RSS Bandit czy FeedDemon.

Najlepsze dodatki do Firefoksa. Część 1: klient FTP, poczta e-mail, komunikator, ...

Brief - dodatek do Firefoksa


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: