Najlepsze dodatki do Firefoksa. Część 3: menedżer haseł, czytnik e-booków, ...

Dziś poniedziałek, więc czas na kolejną część przeglądu 20 najciekawszych i najbardziej praktycznych rozszerzeń do Firefoksa.


Firefox z dodatkami z powodzeniem może zastąpić co najmniej część komercyjnych programów. Czy jest to jednak dobre rozwiązanie?

Ostatnio, w akapicie pt. Jedna przeglądarka zamiast stu programów, przekonywałem, że wystarczy tylko zainstalować w komputerze Firefoksa i wyposażyć go w kilkanaście wtyczek, by uzyskać funkcjonalność taką samą, jak w wypadku instalacji pakietu biurowego, edytora graficznego, odtwarzacza wideo, komunikatora multimedialnego i innych aplikacji.

Zobacz również:

  • Jak sprawdzić, czy Twoje hasło zostało skradzione?
  • Używasz Firefoxa? Już możesz go zaktualizować
  • Opera prezentuje funkcję, na którą nie wpadła konkurencja

Użytkownicy nie byli jednak o tym tak przekonani.

"Addony, addonami, ale wtyczki nie przebiją funkcjonalnością normalnych programów, w przeglądarce ponadto nie zainstaluje się np. firewalla czy exploratora. Już widzę co by się potem ludziom z komputerami działo gdyby wszystko było obsługiwane z poziomu przeglądarki. Całe bezpieczeństwo poszło by się paść przez jakąś dziurę, przez którą można by zrobić wszystko" - napisał ~Sajgoniarz.

Mojego zdania bronił ~dareczek, który odpowiedział: "Racja, nie przebiją, ale czasem ich funkcjonalność jest wystarczająca". Dziś przekonamy się jak na tle desktopowej konkurencji wypadną dodatki, takie jak: przeglądarka multimedialna, czytnik e-booków, menedżer haseł i słownik języków obcych.

Przeglądarka multimedialna

Cooliris

Informacje: cooliris.com

Cooliris zmienia przeglądarkę w trójwymiarową ścianę, na której wyświetlane są pokazy multimedialne. Miniaturki 3D można dowolnie przesuwać, powiększać i uruchamiać - w przypadku filmów czy muzyki. Wśród wielu innych opcji umożliwia przeglądanie zdjęć (także offline), gry internetowe i przegląd prasy.

To najbardziej dynamiczny dodatek dla Firefoksa. Brakuje w nim chyba tylko możliwości odtwarzania filmów i słuchania muzyki z dysku.

Najlepsze dodatki do Firefoksa. Część 3: menedżer haseł, czytnik e-booków, ...

Cooliris - dodatek do Firefoksa

Przeglądarka dokumentów

gPDF

Informacje: blog.arpitnext.com/gpdf

Nie dajcie się zwieść nazwie - gPDF to rozszerzenie, które umożliwia szybkie i łatwe przeglądanie w Firefoksie prawie wszystkich plików biurowych (w tym między innymi PDF-ów). Narzędzie jest niezwykle proste w obsłudze - jedno kliknięcie myszy w link kierujący do dokumentów programu Word, arkuszy kalkulacyjnych Excela lub prezentacji PPS, otworzy je w przeglądarce Google Docs.

Rozszerzenie współpracuje też z elementami pakietu OpenOffice.org, a także plikami *.rtf i *.csv, które otwierane są w aplikacji sieciowej Zoho Viewer.

Najlepsze dodatki do Firefoksa. Część 3: menedżer haseł, czytnik e-booków, ...

gPDF - dodatek do Firefoksa