Najlepsze dodatki do Opery

Wprawdzie Opera ustępuje popularnością czołowym przeglądarkom internetowym, ale ma ona grono swoich wiernych zwolenników. Dla nich przygotowaliśmy zestawienie najciekawszych dodatków, które poszerzają możliwości i ułatwiają korzystanie z tej przeglądarki.

Niedawno opisywaliśmy ciekawe dodatki do Google Chrome. Teraz przyszła pora na przeglądarkę Opera. Głównym źródłem rozszerzeń dla niej jest portal Opera Extensions i to z niego najbezpieczniej jest je pobierać.

Opera Adblock

Rozszerzenie blokujące reklamy (wyskakujące pop-upy, dźwiękowe, powiększające się i wszelkie inne) wyświetlane na stronach to podstawa dla wielu internautów. Adblocka nie mogło więc zabraknąć w bazie dodatków dla Opery i w tym zestawieniu. Nie wymaga on żadnej konfiguracji - instalujemy i cieszymy się przeglądaniem ulubionych witryn bez reklam.

NotScripts

NotScripts

NotScripts

Wtyczka blokująca wykonywanie skryptów JavaScript i apletów Java na odwiedzanych przez nas stronach. Działanie to zwiększa bezpieczeństwo i przyśpiesza korzystania z Internetu. Po kliknięciu ikonki rozszerzenia uzyskamy informacje o zablokowanej zawartości. W ustawieniach NotScripts możemy dodać strony do tak zwanej "białej listy" - na tych stronach wtyczka nie będzie przeprowadzała żadnych działań.

Redirect to HTTPS

Przydatne rozszerzenie, mimo że po instalacji praktycznie o nim zapominamy. Redirect to HTTPS jak sama nazwa wskazuje przekierowuje (tam gdzie jest to możliwe) adres HTTP na bezpieczniejszy HTTPS (połączenie ze stroną jest wtedy szyfrowane). Protokół HTTPS najczęściej wykorzystywany jest przez banki i popularne strony i usługi takie jak na przykład Facebook, Twitter i Gmail.

FastestTube - YouTube Video Downloader

FastestTube - YouTube Video Downloader

FastestTube - YouTube Video Downloader

Przeglądając zawartość portalu YouTube często natrafiamy na filmy, które chcielibyśmy zapisać na swoim komputerze, by móc je potem ponownie odtworzyć. Przyda się nam wtedy dodatek o nazwie FastestTube - YouTube Video Downloader. Przy każdym wyświetlanym materiale na YouTube pojawi się przycisk umożliwiający jego pobranie - do wyboru mamy kilka wersji jakościowych.

Image Previewer

Image Previewer

Image Previewer

Zamiast, podczas przeglądania na przykład galerii obrazków, klikać każdą grafikę oddzielnie możemy zainstalować dodatek o nazwie Image Preview. Sprawi on, że obrazki będą wyświetlały się w powiększonej formie od razu po najechaniu na nie kursorem. Dodatek ten można skonfigurować do własnych potrzeb - na przykład ustawić klawisz, po którego wciśnięciu obrazek zostanie otwarty lub  zmienić położenie okna z podglądem grafiki.

Turn Off the Lights

Turn Off the Lights

Turn Off the Lights

Dodatek przyciemniający treść strony i jednocześnie eskponujący materiał video. Niezbędny dla osób, które często korzystają z serwisów typu YouTube. Turn Off the Lights znacznie uprzyjemnia korzystanie z zawartości takich serwisów.

GeoData for IP

Ciekawa wtyczka wyświetlająca informacje o stronie na której się znajdujemy - takie jak adres IP, lokalizacja i współrzędne położenia serwera, rodzaj serwer, dostawca hostingu.

Mini Wikipedia

Mini Wikipedia

Mini Wikipedia

Bardzo użyteczny dodatek. Jego działanie polega na wyświetleniu okna z polem wyszukiwarki Wikipedii po kliknięciu na ikonkę rozszerzenia. Rezultaty wyszukiwania również pojawią się w tym okienku. Możliwy jest wybór języka. Minimalistyczny interfejs tej internetowej encyklopedii jest przystosowany do wielkości okna. Mini Wikipedia pozwala przyśpieszyć proces wyszukiwania interesujących nas haseł - nie trzeba w tym celu za każdym razem otwierać nowej karty przeglądarki i przechodzić na odpowiednią stronę.

Snap Links

Rozszerzenie umożliwiające otwarcie kilku linków na raz za pomocą jednego kliknięcia myszy. Wystarczy wraz z wciśniętym lewym przyciskiem myszy zaznaczyć dowolny obszar strony internetowej. Po puszczeniu przycisku wszystkie linki znajdujące się w obrębie zaznaczonego miejsca otworzą się w nowych kartach Opery. Przydatne, prawda?

Gmail Checker

Gmail Checker pozwala błyskawicznie zorientować się czy mamy nowe wiadomości na naszym koncie pocztowym Gmail, przeczytać i odpowiedzieć na nie. Po zainstalowaniu dodatku, w prawej górnej części przeglądarki pojawi się dobrze znana czerwona koperta. Po otrzymaniu wiadomości na ikonce pojawi się odpowiednia cyferka symbolizująca ich ilość. Kliknięcie ikonki przeniesie nas bezpośrednio na stronę Gmaila. Możemy ustawić częstotliwość sprawdzania skrzynki i powiadomienie dźwiękowe o nowych wiadomościach.

Clean Pages

Clean Pages

Clean Pages

Rozszerzenie ułatwiające czytanie stron internetowych. Clean Pages usuwa zbędne, rozpraszające nas elementy (takie jak reklamy, menu, grafiki, linki) i wyświetla przejrzysty tekst - a wszystko to po kliknięciu ikonki wtyczki.

Panic Button

Dobrze znany z innych przeglądarek dodatek. Tytułowy przycisk ukrywa wszystkie otwarte karty przeglądarki przed wścibskim wzrokiem domowników, szefa, nauczycieli czy też innych "niemile widzianych" przy naszym monitorze osób. Ponowne kliknięcie ikonki wtyczki przywraca ukryte karty Opery.

Show Hide Password

Wpisując hasła skomplikowane przez ich długość, zawartość dużych i małych liter, cyfr i znaków specjalne bardzo łatwo się pomylić. Kilka nieudanych prób i konto użytkownika może zostać zablokowane. W takim wypadku warto skorzystać z dodatku Show Hide Password. Zamiast gwiazdek pokazuje on znaki, które wpisujemy z klawiatury. Tego rozszerzenia używajmy jedynie w miejscach, gdzie ryzyko podpatrzenia hasła przez osoby postronne jest możliwie jak najmniejsze.

To-Read Sites

To-Read Sites

To-Read Sites

To-Read Sites umożliwia stworzenie listy artykułów "do przeczytania później". Wystarczy na dowolnej stronie kliknąć ikonkę rozszerzenia i nacisnąć przycisk "Dodaj", co spowoduje dodanie jej do listy.