Najlepsze dyski SSD 2023. Który dysk SSD M.2 kupić?

Oto porównanie najlepszych dysków SSD dostępnych w Polsce. Który dysk SSD M.2 kupić, aby mieć maksimum satysfakcji z jego działania? Oto wszystkie modele warte uwagi!

Fot.: TechAdvisor

Samsung 980 Pro

Najlepsze dyski SSD 2023. Który dysk SSD M.2 kupić?

Fot.: Samsung

Samsung 980 Pro to dysk z interfejsem PCIe 4.0, zapewniającym transfer danych do 7000 MB/s w odczycie i 5000 MB/s w zapisie sekwencyjnym. Zastosowano w nim Dynamic Thermal Guard jest to - kontrola termiczna dysku z dedykowaną warstwą odprowadzająca ciepło. Zapobiega to przegrzaniu układu i jego ewentualnym awariom oraz wahaniom wydajności. Został zaprojektowany z myślą o zapalonych graczach i profesjonalnych użytkownikach. Doskonale nadaje się zarówno do laptopa, jak i desktopa.

Corsair MP600

corsair-mp600

Fott.: Corsair

Corsair MP600 to dysk mający interfejs NVMe PCIe 4.0 x4 M.2, dzięki czemu jest w stanie osiągać prędkości odczytu oraz zapisu danych sięgające odpowiednio 4950 i 4250 MB/s. Konstrukcja układu została zaprojektowana tak, aby utrzymać optymalną temperaturę niezależnie od wykonywanych operacji. W skutecznym chłodzeniu pomaga duży, aluminiowy radiator. Dzięki temperaturze w normie cały czas utrzymywana jest optymalna wydajność dysku.

Zobacz również:

  • Najlepsze dyski SSD M.2 do 400 złotych. Dyski M.2 w dobrej cenie
  • Najlepsze dyski SSD M.2 do 200 złotych. Najtańsze dyski M.2 w 2023 roku

WD 1TB M.2 PCIe Gen4 NVMe Black SN850X

Najlepsze dyski SSD 2023. Który dysk SSD M.2 kupić?

Fot.: WD

Black SN850X od Western Digital to dysk z interfejsem M.2 PCIe NVMe 4.0 x4. Umożliwia odczyt i zapis danych z szybkościami odpowiednio 7300 i 6300 MB/s. W połączeniu z zaawansowanymi funkcjami Trybu Gry 2.0 (tylko Windows) zapewnia najwyższą wydajność dzięki takim technologiom, jak przewidywanie obciążenia, aby przygotować zasoby gry do szybkiego wczytywania w trakcie rozgrywki.

ADATA 256GB M.2 PCIe NVMe XPG SX6000 Lite

Najlepsze dyski SSD 2023. Który dysk SSD M.2 kupić?

Fot.: ADATA

ADATA 256GB M.2 PCIe NVMe XPG SX6000 Lite to dysk obsługujący interfejs NVMe 1.3. Korzysta z pamięci flash 3D NAND, co przekłada się na jego wysoką bezawaryjność oraz stabilność zapisywanych danych. Funkcja HMB (ang. Host Memory Buffer) oraz buforowanie SLC powodują, że dysk ma szybkość odczytu/zapisu danych do 1800/900 MB/s . Ponadto Dysk SX6000 Lite obsługuje technologię kodu korekcji błędów LDPC (ang. Low-Density Parity-Check) do wykrywania i korekty szerszego zakresu błędów danych, co zapewnia większą niezawodność transferu danych i dłuższą żywotność produktu.

Lexar 1TB M.2 PCIe NVMe NM620

Najlepsze dyski SSD 2023. Który dysk SSD M.2 kupić?

Fot.: Lexar

Lexar 1TB M.2 PCIe NVMe NM620 korzysta z wbudowanej kości pamięci 3D NAND, dzięki czemu jest w stanie zaoferować prędkości odczytu i zapisu na poziomie odpowiednio 3300 MB/s i 3000 MB/s. Posiada wsparcie dla technologii LDPC (Low-Density Parity Check), która koryguje wszelkie występujące błędy podczas przenoszenia plików. W ten sposób transfer jest bardziej stabilny, a ewentualne błędy są korygowane zanim sprawią kłopot. Zmniejszone zużycie energii oraz stabilne działanie sprawiają, że jedno naładowanie baterii w laptopie wystarczy na dłużej niż ma to miejsce w porównaniu do pracy tradycyjnych dysków twardych.

Kioxia Exceria G2

Najlepsze dyski SSD 2023. Który dysk SSD M.2 kupić?

Fot.: Kioxia

Kioxia Exceria G2 to dysk, w którym wykorzystano pamięć BiCS FLASH 3D, co w połączeniu z technologią pionowej struktury umożliwia osiągnięcie szybkości odczytu sięgającej 2100 MB/s, a przy zapisie - do 1700 MB/s. Kolejna zaleta to przemyślana konstrukcja, skutecznie odprowadzająca ciepło. Obiecuje to wysoką bezawaryjność oraz długi czas wydajnego korzystania z dysku.

Seagate FireCuda 530

seagate-firecuda

Fot.: Seagate

Seagate FireCuda 530 umożliwia transfer danych z szybkością do 7300 MB/s. Jest przeznaczony do intensywnego użytkowania, z pewnością docenią go gracze oraz profesjonaliści. Seagate nawiązało współpracę z EKWB – liderem w zakresie systemów do zarządzania ciepłem – w celu opracowania specjalnego rozpraszacza. Urządzenie jest zbudowane z wysokiej jakości aluminium i wykończone anodyzowaną, teksturową powłoką, co pomaga zmaksymalizować wydajność chłodzenia. Wbudowany rozpraszacz ciepła minimalizuje nagrzewanie dysku, maksymalizując szczytową wydajność w dłuższej perspektywie. Ponadto niskoprofilowa konstrukcja rozpraszacza ciepła umożliwia jego instalację w wąskiej przestrzeni.

Samsung 970 Evo Plus

samsung-evo

Fot.: Samsung

Samsung 970 Evo Plus to dysk SSD, który może poszczycić się szybkością do 3500 MB/s w odczycie sekwencyjnym i 3200 MB/s w zapisie. Wykorzystuje najnowszą technologię V-NAND i zoptymalizowane oprogramowanie sprzętowe, aby zapewnić energooszczędność nawet przy maksymalnej wydajności. System Dynamic Thermal Guard automatycznie monitoruje temperaturę pracy i utrzymuje ja na optymalnym poziomie.

Crucial P5 Plus

Crucial P5 Plus

Fot.: Micron

Crucial P5 Plus cechuje prędkość odczytu sięgająca 6600 MB/s oraz maksymalna prędkość zapisu do 4000 MB/s. Dysk wspiera w pełni funkcję pełnego szyfrowania sprzętowego. Zastosowano w nim szereg zaawansowanych technologii NAND oraz autorską do obsługi kontrolera dysku. Ponadto działa cały czas funkcja adaptacyjnej ochrony termalnej, zapewniająca optymalną wydajność. Nad bezpieczeństwem danych czuwają z kolei technologie korekcji błędów. Użytkownik zyskuje dostęp do darmowego oprogramowania Storage Executive oraz do programu służącego do klonowania zawartości dysku.

Dyski SSD 2023: dlaczego warto kupić dysk SSD?

Dlaczego warto zainwestować w dysk SSD? Przede wszystkim dla szybkości zapisu i odczytu danych, która jest znacznie większa niż w przypadku tradycyjnych dysków HDD i sprawia, że system operacyjny ma błyskawiczny dostęp do potrzebnych informacji.

Ponadto dysk SSD nie ma pracujących talerzy - to czysta elektronika, a konkretnie kości flash, pracujące bezgłośnie i zużywające znacznie mniej energii niż HDD. Zapisane na dysku SSD dane można nadpisywać setki razy bez najmniejszej dla nich szkody. Jednym zdaniem rzecz ujmując - SSD to same korzyści.

Najlepsze dyski SSD 2023: cena

Gdy dyski SSD (co jest skrótem od solid-state drive) pojawiły się na rynku, ich cena była poza zasięgiem przeciętnego użytkownika. Aktualnie nie kosztują one więcej niż dyski HDD, a wydatek 400 - 500 PLN nie jest jakiś szczególnie bolesny dla posiadanego budżetu. Należy mieć jednak na uwadze, że za tą kwotę kupisz dysk SSD o mniejszej pojemności niż HDD. Warto jednak zapłacić więcej i zobaczyć błyskawicznie uruchamiające się aplikacje i gry, a także mieć pewność, że zapisane dane są całkowicie bezpieczne.

Wiele osób decyduje się na podwójne rozwiązanie: na dysku SSD umieszczają wyłącznie system operacyjny, a na dysku HDD duże pliki, gry, itp. Takie połączenie jest też coraz bardzie popularne wśród producentów laptopów i zestawów komputerowych.

Najlepsze dyski SSD 2023: jaki dysk SSD kupić dla swojego komputera?

Szybkość odczytu i zapisu danych pamięci flash nie ma teoretycznie górnego limitu. Ten jest wyznaczany przez załącza. Popularna przez lata SATA ustępuje interfejsowi PCIe. SATA w najnowszej generacji (czyli SATA III) ma teoretycznie prędkość do 6 Gbit/s, jednak w praktyce sięga ona 550 MB/s. Interfejsy PCIe pracują kilka razy szybciej od interfejsów SATA i nadają się dużo lepiej do obsługiwania dysków SSD. PCIe jest wykorzystywane do podłączania kart rozszerzeń oraz napędów wykorzystujących złącze M.2, a także łączenia rożnego rodzaju układów scalonych wewnątrz komputera PC. Powszechne obecnie standardy PCIe 3.0 oraz 4.0 umożliwiają transfer danych z szybkościami wynoszącymi odpowiednio 32 i 64 GB/s. Dlatego poniższy ranking składa się wyłącznie z dysków SSD ze złączem PCIe.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: