Najlepsze dyski SSD - test 10 urządzeń

Prezentujemy test porównawczy dysków SSD. Zbadaliśmy po dziesięć modeli o pojemności 128 GB i co najmniej 240 GB. Wskazujemy, na co zwracać uwagę przy zakupie.


Osiągając prędkość transmisji na poziomie pół gigabajta danych na sekundę, obecna generacja dysków SSD okazuje się wyjątkowo wydajna. Duże różnice wydajności pomiędzy poszczególnymi modelami występują tylko w pojedynczych kategoriach testu. Oprócz tego producenci usunęli mankamenty pierwszych modeli, więc możemy poświadczyć wysoką niezawodność testowanych dysków. Przy zakupie należy więc zwrócić największą uwagę na takie kryteria jak wyposażenie, zużycie energii i gwarancja - zależnie od planowanego zastosowania.

Wyposażenie

Niektóre modele dysponują wewnętrzną funkcją automatycznego szyfrowania, która zapewnia większe bezpieczeństwo przechowywanych zasobów. Nie powinno zabraknąć takiej funkcji w dysku, który ma być używany wraz z komputerem przenośnym, który może zgubić się w trakcie podróży lub paść ofiarą złodzieja. Badając wyposażenie dysku SSD, sprawdź akcesoria i dołączone oprogramowanie. Jeżeli zamierzasz zainstalować dysk w obudowie swojego stacjonarnego komputera, w skład zestawu powinny wchodzić specjalne wsporniki montażowe. A jeśli chciałbyś przenieść na nowy nośnik swój system Windows, który jest zainstalowany na konwencjonalnym twardym dysku, z pewnością pomoże ci odpowiednie oprogramowanie do klonowania systemów. Ponadto przydatne okazują się narzędzia do konserwowania dysku SSD i optymalizowania jego wydajności.

Zużycie prądu i gwarancja

Jeżeli dysk SSD ma być używany w połączeniu z laptopem, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na zużycie prądu. Oszczędne modele pochłaniają w trakcie bezczynności 0,3 wata, zaś przy obciążeniu od 3 do 4 watów. Jeśli przykładasz duże znaczenie do niezawodności swojego sprzętu, decydującym parametrem może okazać się okres gwarancji. Jego długość przekłada się pośrednio na żywotność przewidywaną dla danego modelu przez producenta. Wybierając model objęty pięcioletnią gwarancją, podejmiesz właściwą decyzję, bo po upływie tego okresu i tak warto ze względów bezpieczeństwa danych wymienić twardy dysk na nowy.

Podsumowanie

Największy wzrost wydajności uzyskasz, wymieniając konwencjonalny dysk z talerzami magnetycznymi na model SSD. Tak dużej różnicy nie osiągniesz poprzez zmodernizowanie procesora ani pamięci RAM. Natychmiast zauważysz przyspieszenie, bo programy będą uruchamiały się błyskawicznie i tuż po chwili będą gotowe do używania. W kategorii wydajności badane dyski uzyskały podobne wyniki. Dobierając dysk do laptopa, zdecyduj się na model o niskim poborze energii. Zasadniczo najistotniejsze parametry to odpowiednie wyposażenie i długi okres gwarancji.

Test dysków SSD - kliknij aby powiększyć obraz

Test dysków SSD - kliknij aby powiększyć obraz