Najlepsze dyski przenośne 2023

Dysk przenośny to doskonałe rozwiązanie do przenoszenia lub archiwizowania plików. Oto modele niezawodne i w dobrej cenie.

Fot.: PC World

Dyski przenośne SSD

Samsung Portable SSD T7 Touch

Samsung Portable SSD T7 Touch

Samsung Portable SSD T7 Touch

Samsung Portable SSD T7 Touch to wysokiej klasy dysk przenośny oparty na SSD, który oferuje prędkość odczytu danych powyżej 1000 MB/s i posiada wbudowany czytnik linii papilarnych, który chroni przed nieautoryzowanym dostępem do naszych plików. Przenośna propozycja od Samsunga posiada dedykowany czytnik linii papilarnych, który współpracuje z oprogramowaniem dostępnym na komputery z systemami Windows oraz Mac. W zestawie otrzymamy dwa przewody - z końcówkami USB Typu A oraz USB Typu C, dzięki którym Samsung Portable SSD T7 Touch to wysoce uniwersalny nośnik danych.

Z czytnikiem zintegrowano również diodę sygnalizacyjną LED. W środku znajdziemy szybki nośnik korzystający z połączenia NVMe. Dzięki niemu maksymalna prędkość odczytu wynosi 1050 MB/s. Prędkość zapisu jest jedynie o 50 MB/s niższa. Dysk wykonano z jednego kawałka aluminium, a całość waży zaledwie 58 g. Producent oferuje 36 miesięczną gwarancję. Do wyboru wersje o pojemności 500 GB, 1 TB lub 2 TB.

Zobacz również:

  • Najlepsze dyski SSD M.2 do 400 złotych. Dyski M.2 w dobrej cenie

ADATA SE900G

Najlepsze dyski przenośne 2023

ADATA SE900G to jeden z szybszych dysków wykorzystujących interfejs USB dostępnych na rynku. Jednak aby osiągnąć pełną wydajność tego nośnika, potrzebujesz komputera wyposażonego w port USB 3.2 gen 2x2. To właśnie dzięki niemu ADATA potrafi osiągnąć prawie 2000 MB/s - zarówno podczas odczytu, jak i zapisu danych. Solidna aluminiowo-plastikowa obudowa skrywa w sobie nośnik NVMe SX8200 tego samego producenta. Dysk wyróżnia się na tle konkurencji wielokolorowym podświetleniem diodami RGB, choć brakuje opcji jego wyłączenia.

Sam nośnik jest wyposażony w złącze USB typu C. W zestawie otrzymujemy dwa przewody ułatwiające korzystanie z sprzętu w każdej sytuacji. Gwarancja producenta wynosi 60 miesięcy. Do wyboru są wersje o pojemnościach 500 GB lub 1 TB.

GoodRam HL100

Goodram HL100

Goodram HL100

GoodRam HL100 to jeden z najtańszych przenośnych dysków SSD. Model o pojemności 256 GB kupimy za niewiele ponad 150 zł. Produkt został wyposażony w pamięci TLC NAND Flash SSD. Łączność odbywa się z wykorzystaniem interfejsu USB 3.2 Gen2 Typu C. Maksymalna prędkość zapisu danych wynosi 420 MB/s, a odczytu 450 MB/s. Dysk korzysta z konektora USB Typu C. Obudowa została wykonana z wytrzymałego materiału w kolorze czarnym.

Wymiary zewnętrzne to zaledwie 92 x 46 x 9,2 mm- są porównywalne do karty płatniczej. Dysk GoodRam HL100 dostarczany jest z 36-miesięczną gwarancją producenta.

CRUCIAL X8 1TB SSD

Najlepsze dyski przenośne 2023

Fot.: Micron

CRUCIAL X8 1TB SSD to przenośny dysk SSD, oferujący szybkość odczytu 1050 MB/s, zapisu 1000 MB/s, a interfejsu - 10 Gb/s. Współpracuje z systemami Windows, Mac, iPad Pro, Chromebook, Android, Linux, konsolami Playstation oraz Xboxem. Łączy się z nimi za pomocą złącza USB-C. Obudowa z aluminium skutecznie rozprasza ciepło, co ma pozytywny wpływ na wydajność urządzenia. Fabrycznie wspiera takie usługi, jak: Windows Backup, macOS Time Machine, Windows Bitlocker oraz Apple FileVault.

Lexar SL200

Lexar SL200

Lexar SL200

Lexar SL200 to jeden z najtańszych dysków przenośnych SSD, których zakup warto rozważyć. Korzysta ze standardu USB 3.2 Gen. 1 i pozwala odczytywać dane z prędkością do 550 MB/s. Prędkość zapisu wynosi do 400 MB/s. Producent postawił na nowoczesny kabel USB C - USB C, który pozwala szybko i wygodnie podłączyć dysk do ultrabooka lub telefonu. Co ważne - w zestawie znajdziemy również klasyczny kabel USB Typu A, pozwalający podłączyć Lexar SL200 do starszego peceta.

Dysk wspiera 256 bitowe szyfrowanie AES, które dba o bezpieczeństwo naszych danych. Lexar SL200 posiada kompaktową i wytrzymałą obudowę, którą wykonano z tworzyw sztucznych. Nie zabrakło również dedykowanej diody informującej o statusie pracy urządzenia. Gwarancja producenta wynosi 36 miesięcy. Do wyboru wersje o pojemności 500 GB lub 1 TB.

Aktualne ceny w sklepach

Samsung Portable SSD T5

Samsung Portable SSD T5

Samsung Portable SSD T5

Samsung Portable SSD T5 to jeden z najpopularniejszych dysków przenośnych SSD. Bazowy model Samsunga zaskakuje wysoką wydajnością oraz kompaktową obudową wykonaną z aluminium. Koreański producent wykorzystał standard USB 3.2 Gen 2, który pozwala na maksymalną prędkość odczytu na poziomie 540 MB/s. Dysk korzysta z własnej technologii przechowywania danych V-NAND, która zapewnia wysoki transfer danych. Obudowa jest mniejsza od wielkości przeciętnej wizytówki, a dysk wazy zaledwie 51 g.

Samsung Portable SSD T5 dostarczany jest z autorskim oprogramowaniem, kompatybilnym z systemami operacyjnymi Windows, macOS oraz Android. Producent deklaruje, że upadek z dwóch metrów nie uszkodzi dysku. Dodatkowo otrzymujemy 36 miesięczną gwarancję producenta. W zestawie z dyskiem Samsung Portable SSD T5 otrzymamy dwa kable - z końcówkami USB Typu A oraz USB Typu C. Do wyboru wersje o pojemności 500 GB lub 1 TB.

SanDisk Extreme Portable SSD

SanDisk Extreme Portable SSD

SanDisk Extreme Portable SSD

SanDisk Extreme Portable SSD to dysk nastawiony na jak najwyższą wydajność, co zostało nawet podkreślone przez producenta w samej nazwie. Produkt Sandisk wyróżnia się zwiększoną odpornością na wstrząsy oraz wodoodporną konstrukcją, co zostało potwierdzone certyfikatem IP 55. Oznacza to, że przypadkowe zalanie lub zachlapanie nie spowoduje utraty danych. Opisywany model charakteryzuje się maksymalną prędkością odczytu danych na poziomie 550 MB/s. To jeden z lepszych rezultatów w klasie, a nadal mówimy o przystępnej cenowo konstrukcji.

SanDisk Extreme Portable SSD posiada charakterystyczny wygląd z oczkiem, który pozwala przypiąć dysk do kluczy lub plecaka. W zestawie otrzymamy przewód USB Typu C do USB Typu C oraz przejściówkę z USB Typu C do USB Typu A, która pozwoli podłączyć dysk do starszych urządzeń. Obsługiwane jest 256 bitowe szyfrowanie AES. Model jest sprzedany z 36 miesięczną gwarancją producenta. Do wyboru wersje o pojemności 500 GB, 1 TB lub 2 TB.

Crucial 1TB 2,5" SATA SSD MX500

Najlepsze dyski przenośne 2023

Fot.: Crucial

Crucial 1TB 2,5" SATA SSD MX500 to model, dzięki któremu osiągniesz prędkości odczytu/zapisu na poziomie nawet 560/510 MB/s. Zastosowane tu 64-warstwowe kości pamięci 3D NAND zużywają jedynie minimalne ilości energii, a przy tym dostarczają wyjątkowe osiągi. Technologia dynamicznej akceleracji zapisu (DWA) wykorzystuje szybką, jednopoziomową pamięć flash, aby zagwarantować wydajność oraz energooszczędność. A dzięki 256-bitowemu, sprzętowemu szyfrowaniu AES ochronisz swoje pliki przed dostępem niepowołanych osób.

Dyski przenośne HDD

Toshiba Canvio Advance

Toshiba Canvio Advance

Toshiba Canvio Advance

Toshiba Canvio Advance to rodzina przystępnych cenowo dysków HDD 2,5 cala. Do wyboru modele o pojemności 1 TB, 2 TB oraz 4 TB. Wersje kolorystyczne to biała, czarna lub czerwona. Dysk posiada smukłą obudowę z diodą sygnalizującą status pracy oraz korzysta z interfejsu USB 3.2 Gen 1 z końcówką typu A. Z urządzeniem dostarczane jest oprogramowanie Toshiba Storage Security Software. Program pozwala na zabezpieczenie danych hasłem oraz automatyczne tworzenie kopii zapasowych. Toshiba Canvio Advance waży 149 g.

Seagate Expansion Portable

Najlepsze dyski przenośne 2023

Fot. Seagate

Seagate Expansion Portable to niewielki dysk przenośny dla konsumentów poszukujących pojemnego nośnika danych. Topowa wersja oferuje 5 TB nośnik, który jest rzadko spotykany w dyskach w rozmiarze 2,5 cala. Akcesorium korzysta z łączności z wykorzystaniem interfejsu USB 3.2. Dysk nie wymaga instalacji sterowników - działa z wszystkimi nowoczesnymi systemami operacyjnymi od razu po podłączeniu. W zestawie otrzymamy oprogramowanie Rescue Data Recovery Services, które pozwala na wykonywanie kopii zapasowej najważniejszych danych. Seagate Expansion Portable zamknięto w obudowie o rozmiarach 115,3 x 20,9 x 80 mm. Dysk waży 257 g i posiada 24-miesięczną gwarancję producenta.

ADATA HV300

ADATA HV300

ADATA HV300

ADATA HV300 to jeden z najtańszych dysków przenośnych z dyskiem SSD o pojemności 1 TB. Całość korzysta z nowoczesnego standardu łączności USB 3.2 Gen. 1 i świetnia nada się do wykonywania kopii zapasowych i magazynowania dużych plików. Dysk korzysta z nośnika HDD o grubości 7,5 mm. Grubość całej konstrukcji wynosi zaledwie 10,3 mm. Producent zdecydował się na czarną obudowę z błyszczącymi akcentami oraz niebieską diodę sygnalizującą status pracy urządzenia. Alternatywnie możemy wybrać niebieski, biały lub czerwony wariant kolorystyczny.

W środku znajdziemy dedykowany czujnik wstrząsów, który automatycznie wstrzymuje pracę dysku, aby uniknąć przypadkowych uszkodzeń. Razem z dyskiem otrzymamy oprogramowanie HDDtoGo, które pozwala skorzystać z 256 bitowego szyfrowania AES. Dysk korzysta ze standardowego złącza USB Typu A. Producent oferuje 36 miesięczną gwarancję. Do wyboru wersje o pojemności 1 TB lub 2 TB.

WD Elements Portable

WD Elements Portable

WD Elements Portable

WD Elements Portable to kolejna przystępna cenowo propozycja. W środku obudowy znajdziemy 1 TB nośnik HDD 2,5 cala o grubości 7,5 mm. Obudowa WD Elements została wykonana z matowego plastiku, który został uzupełniony błyszczącą ramką. W zestawie z 1 TB nośnikiem otrzymujemy oprogramowanie WD SmartWare Pro (w wersji próbnej), które pozwala na tworzenie kopii zapasowych oraz synchronizację danych z chmurą DropBox.

Całość korzysta z nowoczesnego interfejsu USB 3.0. W zestawie znajdziemy kabel z końcówką USB Typu A. Dysk fabrycznie przygotowany jest do pracy z komputerami z systemem operacyjnym Windows, ale można przeformatować go na format plików kompatybilny z komputerami Apple. Do wyboru wersje o pojemności 1 TB lub 2 TB.

ADATA HD650

ADATA HD650

ADATA HD650

ADATA HD650 to dysk przenośny HDD wyposażony we wzmocnioną obudowę. Producent postawił na plastikowo-gumową konstrukcję, składającą się z trzech warstw, które skutecznie minimalizują drgania. Całość charakteryzuje się także atrakcyjnym wyglądem, który może się podobać, a dzięki gumowej obudowie nie musimy obawiać się, że dysk przypadkowo spadnie ze stolika. Dysk ADATA HD650 korzysta z nowoczesnego standardu USB 3.1 Gen. 1 i jest w pełni kompatybilny z USB 2.0.

ADATA HD650 jest o około 50 g cięższa i 10 mm grubsza od klasycznych dysków przenośnych HDD bez wzmocnionej obudowy. Producent udziela 36 miesięcznej gwarancji. Do wyboru wersje o pojemności 1 TB lub 2 TB.

Toshiba Canvio Flex

Toshiba Canvio Flex

Toshiba Canvio Flex

Toshiba Canvio Flex to dysk HDD, który w przeciwieństwie do innych propozycji wykorzystuje łączność USB Typu C. Toshiba dostarcza w zestawie dwa przewody - z końcówkami USB Typu A oraz USB Typu C. Dzięki temu zabiegowi Toshiba Canvio Flex to niezwykle uniwersalny dysk przenośny, który podłączymy do większości urządzeń. Dysk współpracuje z systemami Windows oraz MacOS. Canvio Flex wykonano z aluminium oraz plastiku, a całość utrzymano w srebrno-białej kolorystyce.

Toshiba Canvio Flex korzysta ze standardu USB 3.2 Gen. 1. Producent oferuje 36 miesięczną gwarancję. Do wyboru wersje o pojemności 1 TB lub 2 TB.

Najlepsze dyski przenośne

W obecnych czasach mamy do wyboru mnóstwo opcji przechowywania danych. Nasze urządzenia elektroniczne - takie jak komputer, tablet czy smartfon - posiadają wbudowaną pamięć masową. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykupić miejsce w jednym z dysków sieciowych (sprawdź nasz ranking) i mieć do niego dostęp w dowolnym miejscu na ziemi.

Dyski przenośne 2021 
Źródło: PCWorld.com

Dyski przenośne 2021

Źródło: PCWorld.com

Warto jednak wiedzieć, że na półkach sklepowych nadal znajdziemy klasyczne dyski przenośne. Rozwiązanie to zapewnia wyższą niezawodność oraz jest tańsze. Wystarczy, że raz kupimy odpowiedni model i możemy zapomnieć o comiesięcznych subskrypcjach usług chmurowych.

Dyski przenośne mają również kilka bardzo dużych zalet. Przede wszystkim są znacznie szybsze i łatwiej dostępne od rozwiązań chmurowych. Dysk przenośny świetnie sprawdzi się jako magazyn na kopie zapasowe, pliki, zdjęcia lub filmy. Dodatkowo do naszych danych uzyskamy dostęp jedynie w momencie fizycznego posiadania nośnika, co dla wielu użytkowników może być kluczowe. Nie wolno zapomnieć również o fakcie, że sam dysk jest mały i poręczny. Oznacza to, że możemy go łatwo zabrać w dowolne miejsce.

Obecnie na rynku znajdziemy dwa rodzaje dysków przenośnych, które korzystają z różnego rodzaju nośników. Tańsze konstrukcje mają w swojej obudowie klasyczny dysk talerzowy HDD o wielkości 2,5 cala. Rozwiązanie to cechuje się niższą wydajnością, ale większą pojemnością i niższą ceną za gigabajt. Dodatkowo dyski HDD są trwalsze w kwestii ilości danych, które możemy na nich zapisać. Należy pamiętać, że są one podatne na uszkodzenia - to duża wada tego rozwiązania.

Na półkach sklepowych znajdziemy również coraz więcej dysków przenośnych opartych na nowoczesnych nośnika SSD. Są one znacznie szybsze, mniejsze i nie posiadają ruchomych elementów. Oznacza to, że np. upadek ze stolika nie spowoduje uszkodzenia dysku. Niestety medal ma dwie strony - wadami dysków przenośnych opartych na pamięciach SSD jest wyższa cena, niższa pojemność oraz możliwość uszkodzenia dysku po przekroczeniu ilości zapisanych danych. Warto również zaznaczyć, że dyski SSD nie lubią, gdy są zapełnione w ponad 80% swojej pojemności. Zauważymy wtedy duży spadek wydajności oraz zwiększone zużycie.

Oznacza to, że gdy szukasz przenośnego magazynu na dane i często przenosisz pliki pomiędzy urządzeniami, warto wybrać nośnik oparty na dysku SSD. Jeżeli planujesz przechowywać filmy, zdjęcia, ciężkie pliki oraz kopie zapasowe warto zdecydować się na nośnik HDD.

Przeważająca większość dysków korzysta z zasilania po USB. Do komunikacji z komputerem przeważnie jest wykorzystywany przewód z końcówką USB Typu A, choć znajdziemy modele z złączem USB Typu C. Warto zwrócić na to uwagę podczas zakupu. Jeżeli mamy nowoczesny sprzęt lub chcemy podłączać nasz dysk do smartfona, lepiej wybrać model z kablem USB Typu C. Gdy planujemy korzystać z dysku tylko na komputerach stacjonarnych lub laptopach z klasycznymi portami, warto wybrać model z przewodem USB Typu A, aby nie zajmować nowoczesnych portów. Część producentów dołącza do zestawu dwa kable lub stosowne przejściówki, ale nie jest to jeszcze standard rynkowy.

Na rynku znajdziemy również topowe modele korzystające z Thunderbolt 3/4. Uwaga - pomimo końcówki USB Typu C, dyski te nie zadziałają na urządzeniach bez obsługi Thunderbolt. Również najszybsze dostępne na rynku nośniki, by osiągnąć w pełni swoje możliwości wymagają kompatybilności z standardem USB 3.2 Gen 2x2.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu dysku przenośnego w 2023 roku? Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje "w pigułce":

  • Interfejs - USB 3.0 a lepiej USB 3.2 gen 2 (stare dyski z USB 2.0 są kilkukrotnie wolniejsze, a transfer kilkudziesięciu gigabajtach będziemy liczyć w godzinach)
  • Rodzaj wejścia - USB Typu A (klasyczne) lub USB Typu C (dla nowszych urządzeń i smartfonów)
  • Zabezpieczenia - na rynku znajdziemy klasyczne dyski oraz modele o podwyższonej odporności na uszkodzenia. Warto je wybrać, gdy planujemy częste podróże z dyskiem przenośnym
  • Gwarancja - wybieraj dyski, które mają jak najdłuższą gwarancję producenta
  • Pojemność - tu wszystko zależy od indywidualnych preferencji, ale warto wybrać co najmniej 500 GB nośnik SSD lub 1 TB nośnik HDD
  • Zabezpieczenia - droższe dyski posiadają sprzętowe szyfrowanie. Bywają również modele z wbudowanym czytnikiem linii papilarnych

Wszystkie powyższe modele spełniają te warunki. Kupując którykolwiek z nich, masz gwarancję pełnej satysfakcji. Zobacz i wybierz już dzisiaj najlepszy dla siebie!


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: