Najlepsze gry 2007 roku

Najlepiej Wypromowana Gra Roku 2007:

Halo 3 oraz Manhunt 2

Nie mogąc dojść do porozumienia, która gra miałaby otrzymać ten (zaszczytny?) tytuł, postanowiliśmy przyznać dwie nagrody. Zdobyły je Halo 3 oraz... Manhunt 2.

W przypadku Halo 3 sprawa jest dość jasna - potężna kampania reklamowa. W okresie premiery tytułu zarówno telewizja jak i Internet były dosłownie zalane reklamami Halo 3. Nadejścia "wielkiego Halo" po prostu nie dało się nie zauważyć.

Zobacz również:

  • BioShock 4 - nowe informacje na temat gry potwierdzają rewolucję

Efekty reklamy Halo 3:

Halo 3 bije rekordy sprzedaży

Ponad milion sprzedanych egzemplarzy Halo 3

W przypadku Manhunta 2 sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Grę postanowiliśmy wyróżnić ze względu na dość "alternatywną" kampanię medialną, która polegała głównie na przytaczaniu wyroków sądowych dotyczących tej gry. Przez cały rok 2007 Manhunt 2 pojawiał zarówno w mediach branżowych jak i tych zupełnie niezwiązanych z grami. Nazwę gry zdążyło wymienić w wielu czołowych polityków i ogólnoświatowa prasa. Wszystko odbyło się przy minimalnych nakładach finansowych ze strony producenta i wydawcy Mahnunta 2. Chylimy czoła!

Sprawa Manhunta 2 w pigułce:

Manhunt 2 znów odrzucony

Manhunt 2 mocno uderzy w budżet Take-Two

Manhunt 2 z oficjalną stroną

Wielka Brytania zakazuje Manhunta 2. Rockstar Games odpowiada.

Manhunt 2 nie będzie zakazany w Holandii

Największa klapa roku:

Fury

Grą Fury interesowaliśmy się od jej pierwszych zapowiedzi. Koncepcja była prosta - MMO oparte na grze "Player versus Player", porządna ale mało wymagająca sprzętowo oprawa audiowizualna, ciekawy świat i sporo możliwości.

Fury nie odniosło sukcesu. Jest to MMORPG, który miał szanse wybić się wysoko ponad przeciętność, a skończył na samym dnie. Producent, firma Auran, pokładała w grze duże nadzieje, nie robiąc przy tym zbyt wiele aby ten tytuł wypromować. Skończyło się na ogłoszeniu upadłości i możliwości grania za darmo. Porażka.

Przeczytaj historię Fury:

Twórca Fury w tarapatach

Fury - MMORPG bez abonamentu?

Najbardziej wkurzające przekładanie premiery:

Duke Nukem Forever

Nagroda pierwotnie była przeznaczona dla Elecronic Arts za przedłużającą się premierę Warhammer Online: Age of Reckoning. Jednak 3D Realms na własne życzenie przypomniało nam o swoim, mającym wyjść wieki temu, dziele.

Ze względu na robienie nam od nowa nadziei na ukazanie się kiedykolwiek Duke Nukem Forever, przyznajemy tej produkcji tytuł gry, której przekładanie premiery najbardziej irytuje graczy.

Jeśli znowu się okaże, że gra nie wyjdzie w przeciągu najbliższego roku obiecujemy, że już nigdy o niej nie wspomnimy. Nadzieja bowiem matką głupich, trzeba więc się jej wyzbyć doszczętnie.

Najbardziej innowacyjna gra:

Portal

Dłuższy komentarz jest tu zbędny. Wszystko co chcieliśmy napisać o tej produkcji umieściliśmy już w opisie The Orange Box. Innowacyjność była bowiem jednym z głównych powodów, dla których Portal uznaliśmy za grę roku.

Nie mamy wątpliwości, że twórcy Portalu spokojnie mogliby się pokusić o start w konkursie najbardziej kreatywnych osobowości roku (o ile oczywiście ktoś wymyśli taki konkurs). Niezwykle prosta konstrukcja oparta na jednym przyrządzie i prawach fizyki jak się okazuje może dać nieograniczone pole zabawy. Jeszcze raz - brawa dla autorów!

* WTB GF in RL - Want to buy one girlfriend in real life