Najlepsze macierze dyskowe 2005 roku według Gartnera

Firma analityczna Gartner opublikowała raport "Magiczny kwadrant macierzy dyskowych". Według firmy 2005 roku macierze 3PAR zdecydowanie wyprzedziły wszystkich konkurentów, poprawiając swoją i tak niezłą pozycję z lat ubiegłych. W badaniu brały udział macierze wszystkich czołowych producentów dedykowane dla systemów otwartych.

Kryteria, jakimi kierował się Gartner to między innymi innowacyjność rozwiązania czyli wydajność, skalowalność i łatwość użytkowania, a także zrozumienie i szybkość reagowania na zmiany potrzeb użytkowników i rynku. Analitycy Gartnera uznali, że wygrywające macierze 3PAR charakteryzują się największą skalowalnością, wydajnością i funkcjonalnością spośród dostępnych na rynku rozwiązań.

Zwrócono uwagę na dostępną w macierzach 3PAR technologię "thin provisioning", która poprzez automatyczną optymalizację wielkości wolumenu dyskowego przydzielanego poszczególnym aplikacjom pozwala zwiększyć wykorzystanie przestrzeni dyskowej i, co za tym idzie, zredukować koszty systemu nawet o 50%. Doceniono też niedostępną gdzie indziej możliwość zmiany parametrów wydajnościowych macierzy on-line.