Najlepsze miejsca pracy dla informatyków

Dobre miejsce pracy to przede wszystkim przyjazna atmosfera i sprawiedliwe wynagrodzenie. Pracownicy cenią sobie także możliwość rozwoju zawodowego i ofertę szkoleń - wynika z badania amerykańskiej edycji tygodnika Computerworld.

Tygodnik Computerworld (edycja amerykańska) już po raz 16. opracował ranking najlepszych miejsc pracy dla osób z branży IT. W ankiecie uczestniczyło niemal 28 tys. pracowników 100 firm nominowanych do tytułu najlepszego pracodawcy, które muszą zatrudniać co najmniej 50 osób w dziale IT.

Co jest najważniejsze w ocenie miejsca pracy? Na pierwszym miejscu znalazły się warunki pracy i przyjemne środowisko (94%), a dopiero na drugim - odpowiednie wynagrodzenie (93%). Istotny jest także dostęp do szkoleń i możliwość rozwijania umiejętności (88%) oraz środki i możliwości rozwijania kariery (86%). Wyzwania w pracy ceni sobie 84% respondentów, a możliwość pracy z najnowszymi osiągnięciami technologicznymi - 73%.

Respondenci wypowiedzieli się także na temat najcenniejszych dodatkowych korzyści: 77% wskazało na płatny urlop, 75% - na ubezpieczenie zdrowotne, 52% -udział w zyskach, program sprzedaży akcji dla pracowników. Dla 46% istotne są elastyczne godziny pracy, dla 45% możliwość telepracy, a dla 40% - premie.

W jaki sposób oceniane jest morale działów IT? Świetnie wg 22%, bardzo dobrze - 37%, średnio - 25%, źle - 5%.

Aż 77% ankietowanych wyrażało duże zadowolenie z ubezpieczenia zdrowotnego oferowanego przez pracodawcę, 77% - z elastycznych godzin pracy, 77% - z udziału w zyskach bądź możliwości posiadania akcji firmy, 76% - z programu szkoleń i rozwoju, a 58% z premii.

Poziom stresu w pracy okazuje się poważnym problemem, znakomita większość respondentów przyznała, że stres jest elementem ich codzienności. 8% respondentów uznało swoją pracę za bardzo stresującą, 22% za stresującą, połowa za dość stresującą, natomiast 18% za nie bardzo stresującą, a 2% za w ogóle nie stresującą.

Najlepszym miejscem pracy dla informatyków w USA jest w tym roku firma General Mills, kolejne pozycje zajęły firmy: Genentech, San Diego Gas & Electric, University of Pennsylvania i Monstanto. Pod uwagę wzięto przede wszystkim takie czynniki jak zróżnicowanie zatrudnienia (np. odsetek pracujących kobiet), możliwości rozwijania kariery, rotacja pracowników, premie i szkolenia.

W jaki sposób w niesprzyjających warunkach makroekonomicznych stworzyć miejsce pracy, w którym zatrudnione utalentowane osoby będą czuły się dobrze i będą w pełni wykorzystywały swój potencjał? Autorzy badania dają 5 rad:

1. Dbaj o wartości - ogłaszanie najważniejszych wartości firmy umożliwia pracownikom utożsamienie się z organizacją na innym poziomie, zwłaszcza, gdy wartości firmy idą w zgodzie z systemem wartości pracownika.

2. Spójrz poza biuro. Zorganizuj lub weź udział w branżowych imprezach, to świetna okazja aby spotkać się z pracownikami w nieoficjalnej atmosferze.

3. Pamiętaj o Web 2.0. Pracownicy z generacji X i Y spędzają coraz więcej czasu serfując w internecie, przeglądając blogi, informacje i serwisy społecznościowe. Stwórz korporacyjne profile na serwisach społecznościowych.

4. Komunikuj się. Jeśli chcemy stworzyć dobrą atmosferę w pracy, trzeba komunikować pracownikom jak ważną i cenną są częścią organizacji. Zatrzymanie najbardziej utalentowanych osób jest bardzo ważne dla sukcesu całej firmy. Trzeba im uświadomić, że stanowią element szerszej wizji przedsiębiorstwa.

5. Nie zapominaj o drobnych sprawach. W czasach kryzysu trudno jest przyznawać szczodre premie czy podwyżki. Ale czasem wystarczą drobne gesty ze strony firmy - np. kilka dodatkowych dni urlopu jako nagroda za dobrze wykonany projekt.