Najlepsze oprogramowanie dla małych firm i freelancerów

Osoby pracujące na własny rachunek dla różnych klientów oraz mniejsze działalności gospodarcze nie potrzebują zaawansowanych programów do prowadzenia firmy. Oto, które będą dla nich najlepsze.

Fot.: Jason Goodman/Unsplash

Mniejsze firmy stanowią większość gospodarki. Pisząc "mniejsze" mamy na myśli zarówno jednoosobowe działalności gospodarcze, jak i firmy zatrudniające do pięciu osób. Są to zazwyczaj sklepy online, firmy świadczące usługi marketingowe, a także usługi fizyczne, np. złote rączki, hydraulicy itp. W ich przypadku nie są potrzebne rozbudowane systemy CRM, wyposażone w systemy magazynowe, moduły HR itp., a zamiast tego przydatne okazują się aplikacje, które ułatwią planowanie pracy, pilnowanie terminów wykonania danego zadania, a także pomogą w wystawieniu faktur i rachunków.

W poniższym zestawieniu przygotowaliśmy programy zarówno dla JDG, jak i mniejszych, liczących kilka osób firm. Wybór jest taki, że bez problemu odpowiednie rozwiązanie dla siebie znajdzie zarówno samodzielny elektryk, jak i mała agencja copywriterska.

Firmao

Najlepsze oprogramowanie dla małych firm i freelancerów

Fot.: Firmao

Firmao to system CRM, który ma budowę modułową. Umożliwia zarządzanie relacjami z klientami i zleceniodawcami (posiada m.in. wsparcie dla Facebooka), łatwe wystawianie faktur dla klientów wraz z dostosowaniem ich wyglądu faktur do potrzeb, automatyzację windykacji, a także prowadzenie ewidencji czasu pracy pracowników i podwykonawców (obejmuje to przydzielanie, realizację oraz rozliczanie rentowności zadań i projektów). Wygodnym rozwiązaniem Firmao jest możliwość korzystania z diagramów Kanban i Gantt. Z innych zalet warto wymienić kosztorysowanie projektów.

Firmao można przetestować za darmo w wersji demo. Pełna wersja to miesięczna lub roczna subskrypcja. Dostępne są trzy zróżnicowane plany - znajdziesz je na tej stronie.

Bitrix24

Najlepsze oprogramowanie dla małych firm i freelancerów

Fot.: Bitrix24

Bitrix24 to wszechstronny system CRM, który doskonale posłuży zarówno jednoosobowej działalności gospodarczej, jak i większej firmie. Posiada zaawansowany moduł związany z planowaniem i przydzielaniem zadań oraz kontrolą czasu pracy. A co istotne - przejrzysty interfejs pozwala na pełne wykorzystanie wszystkich możliwości nawet osobie, która nigdy nie miała do czynienia z takimi aplikacjami. Jeśli często wykonuje się powtarzalne czynności (np. te same zlecenia, dla tego samego klienta), może wówczas przygotować szablon, który będzie używany za każdym razem.

Bitrix24 dostępny jest zarówno w wersji online, jak i w formie aplikacji na urządzenia mobilne. Podstawowe możliwości dostępne są za darmo, ponadto istnieją cztery płatne plany. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz tutaj.

TimeCamp

Najlepsze oprogramowanie dla małych firm i freelancerów

Fot.: TimeCamp

W odróżnieniu od dwóch poprzednich propozycji, TimeCamp to nie tylko aplikacja do zarządzania działalnością, ale także aplikacja do monitorowania czasu przy komputerze. Przyda się zwłaszcza firmom, w których praca ma charakter zdalny. TimeCamp umożliwia tworzenie projektów i zadań. Timesheet jest wygodny i przejrzysty – zarówno dla pracownika realizującego dany projekt lub zadanie, jak i osoby nadzorującej. Zaawansowane tabele raportowe pozwalają na zobaczenie zaangażowania konkretnych osób. Masz możliwość dowolnej konfiguracji wyglądu raportu - projektowo, osobowo, godzinowo czy budżetowo.

TimeCamp posiada także opcję fakturowania projektów. Dostępne są cztery plany - w tym jeden darmowy. Wszystkie informacje znajdziesz na tej stronie.

Subiekt 123

Najlepsze oprogramowanie dla małych firm i freelancerów

Fot.: Subiekt123

Subiekt 123 to aplikacja, która zastąpiła program mikroSubiekt. Jest to wygodne w obsłudze rozwiązanie do fakturowania online, prowadzenia sprzedaży, zarządzania informacjami o towarach i klientach. Program działa w chmurze i sam wykonuje kopie danych, dlatego nie musisz martwić się o kopie zapasowe. Zawarto tu wiele typów dokumentów handlowych, dzięki czemu ich wystawianie jest znacznie ułatwione. Bardzo wygodna opcja to automatyczne przesyłanie dokumentów do biura rachunkowego.

Subiekt 123 dostępny jest w kilku wersjach, a koszt różni się od ilości funkcji oraz przeznaczenia. Wszelkie szczegóły znajdziesz na tej stronie.

Monday.com

Najlepsze oprogramowanie dla małych firm i freelancerów

Fot.: Monday

Monday.com to narzędzie przeznaczone do zarządzania projektami oraz zadaniami. Choć nie znajdziemy w nim modułu fakturowania, znacznie ułatwi życie przy prowadzeniu wielu projektów. Można tu przydzielać osoby do konkretnych działań, wyznaczać termin na ich realizację, tworzyć raporty, obszary robocze, a także przesyłać prywatne wiadomości. Jednym słowem - mamy tu wszystko do tego, aby w firmie nigdy nie zapanował chaos i wszystko było uporządkowane jak trzeba.

Monday oferuje aż pięć planów, w tym bezpłatne dla dwóch stanowisk. Wszystkie szczegóły oraz informacje znajdziesz na tej stronie.