Najlepsze pakiety Total Security

Programy Internet Security zapewniają ochronę przed wirusami i atakami komputerowymi, ale niewiele poza tym. Rozbudowaną kontrolę rodzicielską, mechanizmy tworzenia kopii zapasowych i narzędzia do porządkowania systemu oferują dopiero programy z najwyżej półki.


Tradycyjny program Internet Security to w najprostszej postaci połączenie antywirusa i firewalla. Nie znaczy to, że nie zdarzają się tego typu pakiety wyposażone w dodatkowe funkcje.

W Panda Internet Security 2010 jest to opcja przechowywania kopii zapasowej plików na serwerze, w McAfee Internet Security 2010 masz do dyspozycji narzędzie do trwałego kasowania plików z dysku, a w BitDefender Internet Security 2010 funkcję szyfrowania plików. To jednak tylko pojedyncze dodatki. To, co najlepsze, zarezerwowane jest dla programów Total Security.

Skąd się biorą różnice w cenie

Typowy pakiet Internet Security kosztuje z reguły niewiele ponad 100 zł. Za jego bardziej rozbudowaną wersję zapłacisz nawet dwa razy więcej. Skąd bierze się różnica w cenie?

Dodatkiem numer jeden do każdego liczącego się pakietu zabezpieczającego jest obecnie usługa tworzenia i przechowywania kopii zapasowych online. Kopie plików przechowywane są w zaszyfrowanej postaci na serwerach producenta, co w praktyce gwarantuje ich całkowite bezpieczeństwo. Standardowo limit przestrzeni dyskowej wynosi 2 GB, dlatego trudno mówić o codziennym wykorzystywaniu tej usługi do przechowywania wszystkich danych (np. zdjęć z wakacji), ale do kopiowania najważniejszych dokumentów nada się doskonale.

Trudno także znaleźć pakiet Total Security, który byłby pozbawiony zestawu narzędzi do optymalizowania pracy systemu. Przybierają one różne nazwy, ale oferują z reguły podobne funkcje: defragmentację dysku, czyszczenie rejestru i usuwanie duplikatów oraz nieużywanych plików. Coraz popularniejsze są także niszczarki plików, dzięki którym usuniesz plik z dysku w taki sposób, że nie będzie dało się go potem odzyskać.

Producenci nadrabiają również zaległości w implementowaniu modułów kontroli rodzicielskiej. Nadal jednak zbyt często ich możliwości sprowadzają się tylko do kontrolowania treści przeglądanych stron, ale już bez możliwości nadzorowania czasu spędzanego przez dziecko przy komputerze.

Bezpieczeństwo plików i haseł gwarantują natomiast wbudowane narzędzia do szyfrowania. W zależności od programu możesz utworzyć zaszyfrowany kontener plików lub skorzystać z bezpiecznego menadżera haseł, który zintegruje się z przeglądarką internetową i ułatwi logowanie do zapamiętanych serwisów.

Producenci oprogramowania starają się również ułatwić zarządzanie domowymi sieciami lokalnymi. Instalując to samo oprogramowanie we wszystkich domowych komputerach (wystarczy, że masz zakupioną licencję na 3 stanowiska), uzyskasz możliwość łatwego skonfigurowania wymiany plików i usług pomiędzy nimi, bez konieczności zgłębiania tajników ustawień sieciowych.

Oczywiście każdy z producentów starał się zaskoczyć użytkowników czymś unikalnym. W przypadku BitDefendera było to narzędzie do automatycznego sprawdzania aktualizacji zainstalowanych programów. Z kolei McAfee dodaje do swojego pakietu Total Security rozbudowaną wersję aplikacji SiteAdvisor Plus, która integruje się z przeglądarką internetową, chroniąc przed groźnymi stronami internetowym - możesz nawet zabezpieczyć dostęp do nich hasłem.

BitDefender Total Security 2010

BitDefender wyposażył swoją aplikację w pomocne narzędzia usprawniające zarządzanie systemem operacyjnym i plikami na dysku. Dzięki funkcji Tune-Up uruchomisz defragmentację dysku, znajdziesz duplikaty plików i wyczyścisz systemowy rejestr. Z kolei moduł Vulnerability wyszuka w systemie aplikacje, które wymagają aktualizacji. Aplikacja instaluje również niszczarkę plików, która bezpowrotnie usuwa wskazane pliki z dysku. Trzecią nowością jest usługa tworzenia kopii zapasowych. Możesz nakazać BitDefenderowi automatyczne wykonywanie kopii na drugim dysku lub płytach DVD / Blu-ray, a nawet przechowywać pliki na serwerze. Możesz do tego celu wskazać własne konto FTP lub skorzystać z przydzielonego limitu 2 GB na serwerach producenta.

To sprawia, że i tak mocno rozbudowane oprogramowanie BitDefendera - obecne tutaj moduły kontroli rodzicielskiej i szyfrowania plików były obecne także w uboższej wersji Internet Security -stało się jeszcze bardziej wszechstronne.

G Data Total Care 2010

Najlepsze pakiety Total Security

G Data TotalCare 2010 zawiera zaawansowany moduł kontroli rodzicielskiej, za pomocą którego będziesz mógł kontrolować czas spędzany przez dziecko przy komputerze.

Pakiet G Data TotalCare odziedziczył po wersji Internet Security wszystkie pożądane funkcje, jak niszczarka plików czy ochronę rodzicielską z możliwością oddzielnej kontroli czasu spędzanego przez dziecko przy komputerze i na przeglądaniu Sieci. Dodatkowo otrzymujesz do dyspozycji mechanizm tworzenia kopii zapasowych online z 1 GB limitu miejsca na serwerze producenta.

Brakuje jednak lepszej integracji z przeglądarką internetową, która pozwoliłaby na ochronę haseł wpisywanych do formularzy na stronach WWW. Niczym szczególnym nie wyróżnia się wchodzący w skład zestawu Tuner do optymalizacji systemu - za jego pomocą usuniesz nieużywane pliki tymczasowe, skróty i automatycznie przywrócisz bezpieczne ustawienia w niektórych aplikacjach, np. w odtwarzaczu Windows Media Player. I tak nie zmienia to jednak faktu, że tradycyjnie już pakiety G Daty należą do lepiej wyposażonych programów na rynku.

Kaspersky PURE

Najlepsze pakiety Total Security

Kaspersky PURE pozwala na zdalne zarządzanie ustawieniami bezpieczeństwa wszystkich komputerów w sieci domowej.

PURE to najnowszy program Kasperskiego. Od uznanego Kaspersky Internet Security 2010 odróżnia go przede wszystkim obecność narzędzi pozwalających lepiej zarządzać prywatnymi danymi i tożsamością internetową. Producent rozbudował funkcje kontroli rodzicielskiej - możesz teraz kontrolować czas spędzany przez dziecko przy komputerze, nadzorować odwiedzane przez nie strony internetowe, wyszukiwane frazy oraz pobierane pliki.

Wśród nowych opcji znalazł się menadżer haseł, funkcja szyfrowania danych i mechanizm ochrony sieci lokalnej. Dzięki tej ostatniej funkcji możesz zdalnie kontrolować ustawienia bezpieczeństwa innych komputerów w domu, o ile tylko zainstalowano w nich oprogramowanie Kasperskiego. Dotychczas tak zaawansowanymi ustawieniami mogły się poszczycić jedynie programy zabezpieczające skierowane do odbiorcy biznesowego. W PURE zadebiutowała także długo wyczekiwana opcja tworzenia kopii zapasowych, niestety bez możliwości przechowywania danych w chmurze na serwerach Kasperskiego. To, oprócz braku polskiej wersji językowej, jedyne większe wady programu.

McAfee Total Security 2010

Już podstawowy pakiet McAfee Internet Security 2010 wyróżniał się na tle konkurencji rozbudowanymi opcjami, np. obecnością usługi przechowywania kopii zapasowych online. Trudno więc oczekiwać, aby wersja Total Security oferowała radykalnie więcej dodatków.

Nie zabrakło tutaj narzędzi do optymalizacji systemu, niszczarki plików, rozbudowanego modułu kontroli rodzicielskiej oraz wspomnianego już narzędzia do tworzenia kopii zapasowych - z tą różnicą, że w wersji Internet Security limit pojemności wynosił 1 GB, a w Total Security został zwiększony do 2 GB. Z nowości należy wymienić aplikację SiteAdvisor Plus, która chroni komputer przed niebezpiecznymi witrynami oraz narzędzie do zabezpieczania sieci domowej, dzięki której będziesz mógł udostępniać zasoby tylko zaufanym komputerom. Zabrakło natomiast opcji umożliwiających szyfrowanie plików i haseł.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: