Najlepsze plug-iny 3D


Sasquatch

Najlepsze plug-iny 3D

Sasquatch

Do Lightwave 7.5 dołączona jest okrojona wersja generatora sierści i włosów - Sasquatch. Opisana tu pełna wersja ma ponad 50 tekstur różnych rodzajów włosów i sierści, metod cieniowania oraz kolorów. Plug-in jest na tyle inteligentny, że jest w stanie sam rozprowadzić włosy po wskazanym obiekcie oraz znaleźć ich odpowiednie ułożenie. Możliwe jest także generowanie długich włosów oraz układanie ich w warkocze i końskie ogony.

Włosy są bardzo dobrze animowane, reagują na wiatr, możliwa jest także integracja z narzędziami morfującymi. Rendering i teksturowanie przebiega sprawnie i szybko. Sasquatch umożliwia tworzenie zamglenia, przezroczystości, zniekształceń w ruchu itp.

Cena netto: 499 USD

Firma: Worley,http://www.worley.com

Kontakt: On-line na stronie producenta

Maya

AI. Implant

Najlepsze plug-iny 3D

AI. Implant

Program, zwany "cyfrowym choreografem w pudełku", plug-in AI.implant jest świetnym narzędziem do tworzenia i symulowania zarówno cyfrowych armii maszerujących po ekranie, jak i animowania pojedynczych osób, poruszających się we własnym środowisku (patrz: ilustracje obok).

Dzięki odtwarzaniu w czasie rzeczywistym można szybko stworzyć scenę inter-akcji pomiędzy dwoma postaciami, np. walkę. W trakcie odtwarzania scenę można skalować i obracać, aby dostroić wszystkie parametry.

Co interesujące, w AI.implant można po prostu "malować" tłumy ludzi bezpośrednio na scenie. Paleta narzędzi umożliwia bardzo łatwe tworzenie postaci reagujących na zmianę otoczenia. Na przykład można stworzyć hordę trójwymiarowych żołnierzy szalejących po polu, trzymających się terenu, niezależnie od zmian jego ukształtowania.

W AI.implant nie znajdziemy wielu suwaków służących do eksperymentowania i wyszukiwania odpowiednich wartości parametrów wykorzystywanych w animacji. Są za to inne parametry, np. odległość osób od siebie czy linia wzroku.

Plug-in jest w pełni programowalny, co może przydać się profesjonalistom pracującym nad projektem. Dla zaawansowanych animacji stworzono też system markerów i mnóstwo kontrolek.

Wśród wielu plusów wymienić należy ścisłą integrację z aplikacją, odtwarzanie w czasie rzeczywistym i wbudowaną "inteligencję" wykorzystywaną w animowaniu tłumów. Dostępny także dla programu 3DS Max.

Cena netto: 5625 GBP

Firma: AI-implant,http://www.ai-implant.com

Kontakt: On-line na stronie producenta

Expressive Fx

Najlepsze plug-iny 3D

Expressive Fx

Dopóki nie wprowadzono współpracy z Mental Ray, Maya zawsze była powolna w czasie renderingu, dzięki czemu plug-in Expressive FX ze swoim mnóstwem renderingowych sztuczek znalazł tak szerokie zastosowanie wśród użytkowników Maya. Jest to kolekcja unikalnych efektów, które zamiast fotorealistycznego podejścia proponują renderowanie z użyciem pióra i atramentu, kreskowania, cieniowania i rysowania.

Kontrola nad każdym rodzajem renderingu i cieniowania jest łatwa, a rezultaty zaskakujące. Najciekawsze możliwości daje funkcja Contour - cieniuje sylwetki i tworzy krawędzie - oraz CelShader, tworząca ciekawe rysunkowe efekty. Nabywca plug-ina automatycznie otrzymuje roczną darmową subskrypcję na wszystkie aktualizacje.

Cena netto: 380 USD

Firma: Algorithmic Arts,http://www.algorithmic.com

Kontakt: On-line na stronie producenta

Polytrans

Najlepsze plug-iny 3D

Polytrans

W przeciwieństwie do innych plug-inów, PolyTrans nie tworzy cząsteczek czy mnóstwa objętościowych chmur. Po prostu przetwarza wiele trójwymiarowych modeli z różnych formatów na sceny w Mai. I robi to fantastycznie, przez co powinien znaleźć się u każdego posiadacza tego programu. PolyTrans sprawnie konwertuje każdy aspekt trójwymiarowego modelu, włączając w to koordynaty mapowania tekstur, dane o animacji, cieniowanie, zazębione wielokąty i wiele innych.

PolyTrans może otworzyć i renderować dane z programów 3DS Max, Softimage, Lightwave, trueSpace, a także wysyłać do nich swoje dane, z przekonwertowaną sceną.

Dostępny także dla programu 3DS Max.

Cena netto: 395 USD

Firma: Okino,http://www.okino.com

Kontakt: GlassPalace Multimedia, http://www.glasspalace.pl