Najlepsze plug-iny 3D

Usprawnij swoją pracę z najlepszymi plug-inami dla 3DS Max, Cinema 4D, LightWave, Maya i Softimage.


Usprawnij swoją pracę z najlepszymi plug-inami dla 3DS Max, Cinema 4D, LightWave, Maya i Softimage.

Pakiety 3D przebyły długą drogę, nim zyskały nowe funkcje. W kolejnych wersjach stawały się bardziej płynne, szczegółowe i wyposażone w nowe narzędzia. Obecnie mniej istotne są jakieś niedociągnięcia czy braki pakietu graficznego, przeważnie oczekuje się od niego dobrej współpracy z plug-inami, które i tak pozwolą uzyskać zamierzony efekt. Zdarza się, że kosztują one więcej niż aplikacja, dla której zostały przeznaczone, mimo to produkujące je firmy trzymają się całkiem nieźle.

Większość plug-inów jest bardzo specjalistyczna. Koncentrują się na jednej dziedzinie, dzięki czemu bez problemu można orzec, czy dany plug-in jest przydatny, czy też nie, w zależności od rodzaju projektu, nad którym właśnie pracujemy. Większość z nich to najłatwiejsza droga do rozszerzenia możliwości oprogramowania i uzupełnienia go nowymi, niedostępnymi dotąd narzędziami.

digit przejrzał 25 najlepszych plug-inów dla aplikacji 3D, z których większość może współpracować z kilkoma programami graficznymi. Skoncentrowaliśmy się na plug-inach artystycznych, umożliwiających tworzenie naturalnych efektów, takich jak przetwarzanie nieba lub chmur, symulacje cieczy, narzędzia ułatwiające rysowanie obiektów 3D oraz renderujące.Większość producentów oferuje wersje demonstracyjne swoich plug-inów, które można pobrać z ich stron internetowych. Polecamy tę formę testu przed podjęciem decyzji o kupnie za nieraz niemałe pieniądze.

3DS Max

AfterBurn 3

Najlepsze plug-iny 3D

AfterBurn 3

stanowi rewelacyjne narzędzie do tworzenia dużych, z wieloma szczegółami scen. Stosowany w komercyjnych produkcjach gier i filmów, pozwala na tworzenie realistycznych efektów, takich jak chmury, kurz, eksplozje, dym czy ciekły metal. Z narzędziem tym został stworzony m.in. Armageddon, a także takie gry, jak Warcraft 3 albo Final Fantasy X.

Dwie główne funkcje AfterBurna to HyperSolids oraz Daemons. Pierwsza ma zdefiniowane obiekty, które można umieścić w trójwymiarowych scenach i na ich podstawie, stosując oświetlanie i załamywanie światła, stworzyć przekonujące efekty "ciekłych" obiektów.

Funkcja Daemons pomaga tworzyć efekty 3D i kontrolować je. Można na przykład użyć Daemona do stworzenia delikatnej smużki dymu i w ten sposób symulować wiatr, a także wiercić dziury w poszczególnych warstwach chmur. Inne elementy pozwalają kontrolować nasycenie koloru, nieprzepuszczalność światła i iluminacji.

Te funkcje są dość zaawansowane, ale w AfterBurn dodatkowo włączono technikę superrenderingu - Octane Shader, stworzoną specjalnie do renderowania dymu i płomieni. Zaletą jej jest to, że nie potrzebuje ciągłego ustawiania różnych parametrów renderingu.

Wersja 3. jest jednym z najlepszych plug-inów dla 3DS Max, a w porównaniu z wersją 2. szybkość renderingu wzrosła o 40 procent. Okienko pełnego podglądu umożliwia natychmiastowe obejrzenie wyników pracy w czasie rzeczywistym, bez potrzeby przeliczania.

Cena netto: 495 USD (aktualizacja: 95 USD)

Firma: Sitni Sati,http://www.afterworks.com

Kontakt: On-line na stronie producenta

DreamScape 2

Najlepsze plug-iny 3D

DreamScape 2

DreamScape 2 został stworzony przez tę samą firmę co AfterBurn 3. Jest plug-inem do uzyskiwania atmosferycznych efektów i to nie tylko poszczególnych elementów, takich jak niebo czy chmury, ale całych realistycznych trójwymiarowych terenów z pełnym zewnętrznym oświetleniem obiektów. Wielu artystów 3D używa tego plug-ina chociażby dla tej ostatniej funkcji.

Wystarczy zagłębić się trochę w funkcje tworzenia chmur, a można zauważyć, że są to trzy narzędzia umieszczone w jednym. Zastosowana technologia firmy Terra umożliwia renderowanie bardzo dużych terenów na wcale nie najszybszych maszynach, a także interaktywne "malowanie" krajobrazu podczas pracy. Niebo stworzone w DreamScape naprawdę jest realistyczne (żywe), podobnie jak woda z prawdziwie wyglądającymi falami. Wszystkie te efekty można osiągnąć w parę minut.

Cena netto: 595 USD (aktualizacja: 95 USD)

Firma: Sitni Sati,http://www.afterworks.com

Kontakt: On-line na stronie producenta