Najlepsze płyty główne

Płyta to podstawowy element każdego komputera. Prezentujemy najlepsze podzespoły dla trzech typów procesorów - Pentium, Athlon 32 bity i Athlon 64 bity


Płyta to podstawowy element każdego komputera. Prezentujemy najlepsze podzespoły dla trzech typów procesorów - Pentium, Athlon 32 bity i Athlon 64 bity.

Gigabyte K7 Triton 7NNXP

Płyta dla procesora AMD 32 bity.

Najlepsze płyty główne

Gigabyte K7 Triton 7NNXP

Najlepszy model Gigabyte'a dla podstawki Socket 462 został wyposażony w bardzo dobry mostek południowy (nVidia nForce Ultra 400). Płyta główna ma też mostek północny nForce2 MCP-T wyprodukowany przez tę samą firmę. Gigabyte zainstalował w tym modelu ciekawe nowinki techniczne. Oprócz kontrolera RAID, który działa zarówno dla Serial ATA jak i zwykłego IDE, na płycie znalazło się sześć złączy USB i trzy złącza FireWire. Oczywiście, nie mogło zabraknąć kontrolera sieci, który występuje w dwóch odmianach. Jeden to gigabitowy Intel, drugi natomiast 100-megabitowy Realtek. W mostku północnym nVidia zamieściła układ dźwiękowy, który potrafi sprzętowo odczytać sygnał Dolby Digital 5.1.

Ciekawym gadżetem jest DPS. Ten system przetwarza prąd trójfazowy - spotykany na płytach innych producentów - na sześciofazowy. Według producenta ma to poprawić stabilność systemu i żywotność podzespołów. Oprócz wyposażenia, ważna jest również wydajność, która w tym przypadku jest ponadprzeciętna.

Informacja JTT Computer, tel. (o prefiks 71) 347 58 00,http://www.jtt.com.pl

cena 869 zł

Ocena 4/5

Gigabyte GA-K8NNXP

Płyta dla procesora AMD 64 bity.

Najlepsze płyty główne

Gigabyte GA-K8NNXP

Ten model Gigabyte'a ponownie udowadnia, że współpraca z firmą nVidia kwitnie i daje dobre wyniki. Płytę opartą na nForce3 150 wyposażono w elementy z najwyższej półki. Pierwszym z nich, niespotykanym u innych producentów, jest odnowiony FireWire, dający teraz przepustowość rzędu 800 Mb/s. Kolejnym niespotykanym komponentem jest Dual-BIOS, dzięki któremu nie musisz się bać unowocześniania BIOS-u, gdyż na płycie jest zawarta druga stała pamięć. Płyta jest wyposażona w podwójnego RAID-a, układ, który przyspiesza wymianę danych między twardymi dyskami standardu SATA i IDE. Na płycie znajdują się dwa kontrolery sieci LAN, jeden gigabitowy (Intela), drugi zaś 10/100-megabitowy. Dużą wadą jest wysoka cena. Trudno jednak znaleźć tak dobrze wyposażoną płytę za mniejszą sumę. Gdy kupisz tańszą, będziesz musiał z czegoś zrezygnować. W tej jest natomiast wszystko, co potrzeba do wydajnego działania komputera. Duży minus to brak sygnalizacji błędów.

Informacje NTT System, tel. (o prefiks 22) 610 51 61, www.ntt.pl

Cena 959 zł

Ocena 4/5

Gigabyte GA-8S655TX Ultra

Płyta dla procesora Intel.

Najlepsze płyty główne

Gigabyte GA-8S655TX Ultra

Kolejny raz jako najlepszą płytę wybraliśmy Gigabyte'a.

GA-8S655TX Ultra jest oparta na mostku północnym SIS 655 TX, który jest tańszy niż równie szybkie chipsety Intela, i865Pe i i875P. Dużym plusem jest kompatybilność z nowym procesorem Intel Prescott, dzięki funkcji FMB 2.0 i VRM 10.

Gigabyte wyposaża swoje produkty z wyższej półki w najnowsze gadżety sprzętowe, jak RAID IDE, porty IEEE-1394, gigabitowy kontroler sieciowy, system dźwiękowy w standardzie 5.1 i podwójny BIOS. Producent dołącza też pakiet Nortona zawierający Norton Antivirus i Norton Personal Firewall.

Oprócz tak bogatego wyposażenia, atutem płyty jest jej ponadprzeciętna wydajność. Wynika ona z dobrej architektury układu 655TX i udanego kontrolera pamięci z funkcją HyperStreaming, dzięki której potrzebuje jedynie dwóch cykli do wymiany danych, a nie czterech, jak to było w przypadku chipsetu 655FX. Jedynym mankamentem jest utrudnione resetowanie BIOS-u.

Informacje JTT Computer, tel. (o prefiks 71) 347 58 00,http://www.jtt.com.pl

Cena 519 zł

Ocena 5/5