Najlepsze płyty główne do podkręcania procesora


Chipsety

Wszystkie płyty główne mają swoje serce i jest nim chipset. Jeszcze kilka lat temu powierzano mu mnóstwo zadań - mostek północny kontrolował pamięć, magistrale, gniazda kart rozszerzeń, a południowy złącza napędów czy USB.

Inżynierowie AMD pierwsi wykonali genialny ruch, przenosząc kontroler pamięci do procesora w Athlonie 64. W układach LGA 1156 Intel w procesorze umieścił nawet kontroler magistrali PCI Express i rdzeń graficzny, ale jak się wydaje, na obecnym etapie tak daleko posunięta integracja ma znacznie więcej wad niż zalet.

Zobacz również:

  • Wszystko, co wiemy o układach Apple M1X i M2 [10.09.2021]
  • Płyty Asusa na LGA 1700 - poznaliśmy pierwsze szczegóły

Jeszcze nie dawno w każdej obecnej na rynku platformie można było znaleźć różne rodzaje chipsetów. Obecnie sytuacja bardzo się zmieniła, głównie za sprawą firmy Intel.

Najlepsze płyty główne do podkręcania procesora

Gniazdo procesora

W najbardziej zaawansowanej platformie z podstawką LGA 1366 stosuje się tylko jeden rodzaj chipsetu - Intel X58/ICH10R (bardzo rzadko także ICH10). W platformie LGA 1156 najpopularniejszym chipsetem jest jednoukładowy Intel P55, ale są także przeznaczone do współpracy ze zintegrowanym rdzeniem graficznym H55 i H57.

Jednakże w płyty główne do overclockingu używają zazwyczaj P55 - mniej funkcji pozwala na łatwiejsze podkręcanie, a przy tym do takiego rozwiązania przywiązani są fani podkręcania procesora. AMD do swoich procesorów przygotowało całą serię dwuukładowych chipsetów (najnowsze mostki północne to: 890FX - najbardziej zaawansowany, 870 - bez obsługi CrossFire, 890GX - popularny chipset z obsługą CrossFireX i zintegrowanym rdzeniem graficznym, 880G - chipset ze zintegrowanym rdzeniem graficznym).

Kupując płytę AMD, warto zwrócić uwagę na zastosowany na niej mostek południowy - te z serii SB700 nie obsługują standardu SATA 6 Gb/s, choć mogą go na płycie realizować oddzielne układy.

Ciepło i wysokie napięcia

Najlepsze płyty główne do podkręcania procesora

Płyta główna Gigabyte

Elementy chipsetu, jak wszystkie układy, pracują z określoną częstotliwością i napięciem zasilania, zatem wydzielają ciepło. Zazwyczaj podniesienie częstotliwości pracy wiąże ze zwiększeniem wydzielania ciepła, zwłaszcza gdy trzeba ponadto podnieść napięcie zasilania układu, a niekiedy także innych elementów płyty główniej. Do uzyskania stabilnej pracy w takich warunkach konieczne są dwa rozwiązania: odpowiedni system zasilania i skuteczny układ chłodzenia.

W systemie zasilania dość miarodajna może być liczba faz (układów odpowiedzialnych za stabilizację napięcia zasilania) - teoretycznie im jest ich więcej, tym wyższej jakości będzie dostarczany prąd. Niektóre firmy, np. MSI, stosują systemy zasilania o zintegrowanych elementach, pracujące znacznie bardziej efektywnie przy mniejszej liczbie faz. Przy bardzo mocnym podkręceniu istotna będzie także liczba faz zasilających nie tylko procesor, ale także chipset i pamięć komputera.

Odblokowany mnożnik tylko do "małego" overclockingu

Pozornie użycie procesora z odblokowanym mnożnikiem oddziela problem podkręcania od możliwości płyty, ale w rzeczywistości jest tak tylko w wypadku stosunkowo niewielkiego overclockingu. Jeśli zechcesz podkręcać mocniej, czy nawet bardzo mocno, najważniejsze będą możliwości sekcji zasilania procesora oraz wytrzymałość komponentów i skuteczność systemu odprowadzania ciepła, czyli cechy szczególne płyt do overclockingu.