Najlepsze płyty główne do podkręcania procesora


Drugi problem to wzrastająca ilość ciepła. Płyty główne pracujące przez dłuższy czas w niekorzystnych warunkach powinny być zaopatrzone w skuteczne chłodzenie elementów chipsetu, a także systemu zasilania. Do odprowadzenia ciepła stosuje się przede wszystkim metalowe radiatory. Na bardziej zaawansowanych płytach radiatory wspomagane są rurkami cieplnymi.

Nie bez znaczenia jest rodzaj materiału, z jakiego są wykonane: miedź jest droższa, ale sprawdza się lepiej niż aluminium (bo lepiej przewodzi ciepło). Najbardziej wymagający mogą znaleźć płyty przystosowane także do chłodzenia cieczą - wyposażone w odpowiedni blok, zazwyczaj na mostku północnym.

Zobacz również:

  • Intel Alder Lake T - ujawniono całą linię
  • Płyty Asusa na LGA 1700 - poznaliśmy pierwsze szczegóły

BIOS

Najlepsze płyty główne do podkręcania procesora

Radiator na płycie głównej

Narzędziem prawdziwego overclockera jest BIOS i jego funkcje (zobacz jak prawidłowo skonfigurować BIOS). To w nim można podnieść wartość HTT (na płytach AMD) lub częstotliwość bazową BLCK (płyty do procesorów Intel) i napięcia zasilania elementów płyty oraz wybranych komponentów komputera, czyli procesora i ewentualnie także pamięci. Nie należy sugerować się wyłącznie widocznymi tutaj zakresami ustawień. Wartość standardowa HTT to 200 MHz, a BLCK 133 MHz - w BIOS-ie często możemy ustawić nawet na 600 czy 1000 MHz.

To wyłącznie teoria - tanie płyty główne mogą pogubić się już po podniesieniu tych częstotliwości o kilkanaście procent, najdroższe zaś pozwolą na ich zwiększenie nawet o ponad sto procent, ale nigdy nie będzie to kilkakrotne przebicie podstawy.

Także zakresy ustawień napięcia są często mocno przesadzone i daleko wybiegają ponad wytrzymałość przypisanych im układów. Kolejna sprawa: nie zawsze zwiększenie napięcia zasilania będzie dawało pożądany efekt - część układów ma swoje optymalne ustawienia, których przekroczenie jedynie pogorszy możliwości.

BIOS to nie tylko zmiany, ale także informacja - umieszczone na płytach czujniki napięć i temperatur pozwalają na kontrolowanie ich wartości oraz często ustawienie wartości granicznych. Po ich przekroczeniu komputer wyłączy się albo obniży parametry pracy tak, by nie ulec uszkodzeniu.

Podkręcanie i przypadek

Wynik uzyskany podczas podkręcania to w dużej mierze efekt przypadku czy raczej szczęścia. Nawet pozornie takie same układy mogą znacznie różnić się możliwościami i nie da się tego sprawdzić inaczej niż metodą odpowiednich prób. Zatem nawet najlepsza płyta i ogromna wprawa nie zapewnią uzyskania rekordu świata przez procesor danego typu.

Ważną funkcją jest także zapisywanie profili ustawień, pozwalające na ich natychmiastowe przywrócenie w razie konieczności zresetowania ustawień bieżących po nieudanej próbie podkręcenia. Współczesne płyty często potrafią w takiej sytuacji automatycznie przywrócić ustawienia podstawowe bądź też ostatnie pozwalające na stabilną pracę.