Najlepsze płyty główne do podkręcania procesora


Dodatki specjalnie dla entuzjastów

Wiele płyt wyposażono w specjalne układy i funkcje pozwalające na automatyczne podkręcanie. Na płytach MSI jest to OC Genie. Działa bardzo szybko i rzeczywiście często pozwala na uzyskanie wzrostu wydajności, ale zazwyczaj skutek działania daleko odbiega od tego, co potrafi uzyskać nawet średnio zaawansowany overclocker.

Niemniej dla początkującego użytkownika funkcja ta może być przydatna. Na swoich najtańszych płytach MSI stosuje zestaw zworek, które poprzez odpowiednie ustawnie pozwalają na podkręcenie procesora o 10, 15 lub 20%.

Zobacz również:

  • Wszystko, co wiemy o układach Apple M1X i M2 [10.09.2021]
  • Płyty Asusa na LGA 1700 - poznaliśmy pierwsze szczegóły
Najlepsze płyty główne do podkręcania procesora

Płyta główna ASUS

Podobne rozwiązanie ASUS nazwało TurboV, ale nawet układ oszczędzania energii EPU pozwala na podniesienie parametrów pracy, i to nie tylko procesora, lecz także kompatybilnych komponentów. ASUS udostępnia poza tym funkcję CPU Level Up. Pozwala ona łatwo wybrać parametry "wyższego" procesora, do których ma być automatycznie podniesiona częstotliwość pracy zainstalowanego układu.

Gigabyte pozwala na wybranie w BIOS-ie zdefiniowanych ustawień podkręcenia procesora. Bardzo wygodne dla użytkownika są umieszczane na płycie przyciski POWER (włączający komputer) i RESET (krótkotrwałe odcięcie zasilania), dzięki którym wykonywanie tych czynności nie wymaga kombinowania ze śrubokrętem przy złączu panelu na płycie, czyli zwarcia odpowiednich styków w celu uzyskania zamierzonego efektu.

Pamiętaj o dobrym zasilaczu!

W podkręcaniu komponentem równie ważnym, jak płyta główna, jest zasilacz - bez odpowiedniego zapasu mocy oraz prądu wysokiej jakości o ambitniejszych próbach nawet nie ma co marzyć. Ważna jest także liczba różnego rodzaju wtyczek. Wiele płyt wymaga podpięcia dodatkowych gniazd zasilania ponad standardowe 24- i 8-pinowe - dopiero wtedy można wykorzystać pełnię ich możliwości.

Równie praktyczny jest łatwo dostępny przycisk do resetowania ustawień BIOS-u. Overclockerowi przyda się także wyświetlacz stanów POST BIOS-u, ułatwiający diagnozowanie problemów przy starcie. Ponadto producenci często instalują diody, które informują o wykorzystaniu faz zasilania bądź też o napięciach wybranych komponentów. Najbardziej wymagający z pewnością docenią spotykane czasem punkty pomiaru napięć komponentów płyty z użyciem profesjonalnych narzędzi.