Najlepsze płyty główne do podkręcania procesora

Do podkręcania procesora nadają się tylko niektóre płyty główne. Spośród dziesiątków przetestowanych przez nas wybraliśmy te, które nadają się do tego najlepiej. Radzimy, na co zwrócić szczególną uwagę i jakie kryteria przyjąć podczas dobierania odpowiedniego modelu, aby nie ponieść zbędnych kosztów i uzyskać zamierzony efekt, czyli platformę, dzięki której wyciśniesz z CPU maksimum mocy.


Wbrew temu, co można często przeczytać w Internecie, podkręcanie procesora wcale nie wymaga nabycia bardzo drogiej, skomplikowanej i przeznaczonej do tego celu płyty głównej.

Często wystarczy stosunkowo tania i prosta konstrukcja. Na rynku są dziesiątki modeli płyt w różnych cenach, z różnymi podstawkami i gniazdami pamięci, czasem bardzo o zróżnicowanej konstrukcji i przeznaczeniu.

Zobacz również:

  • Intel opublikował niespodziewaną aktualizację swoich procesorów. O co chodzi?
  • Uwaga! Procesor AMD może puścić płytę główną z dymem [AKTUALIZACJA]

Na szczęście wybór odpowiedniej podstawy do podkręcania nie jest aż tak trudny, jak by się wydawało. Trzeba tylko pamiętać o zasadach i znać niektóre szczegóły konstrukcyjne, aby świadomie rozeznawać się w gąszczu oferowanych złączy, standardów czy funkcji specjalnych i nie kupić kota w worku - płyty główne potrafią się mocno od siebie różnić. Wszystkie niezbędne informacje znajdziesz poniżej.

Rekordy a rzeczywistość

Najlepsze płyty główne do podkręcania procesora

System chłodzenia procesora cieczą

Przede wszystkim w żadnym wypadku nie należy się kierować publikowanymi wszędzie rekordami podkręcania różnych modeli procesorów. Nawet potwierdzone są osiągane w warunkach, których w domu nigdy nie uda się uzyskać: począwszy od przeróbek wprowadzanych na samych płytach głównych, aż po wyrafinowane systemy chłodzenia procesorów.

W domowym komputerze jest to zazwyczaj stosunkowo niewielki radiator z wentylatorem, w platformach do bicia rekordów podkręcania procesora stosuje się chłodzenie za pomocą systemów o temperaturze roboczej coraz bardziej zbliżonej do zera absolutnego (np. chłodzenie ciekłym azotem - ok. -200 oC). Takich warunków nie uda się osiągnąć na dłuższy czas.

Chłodzenie cieczą głośniejsze niż wentylatory

W tekście wspomnieliśmy o zastosowaniu systemu chłodzenia cieczą. Można przyjąć, że działa on skuteczniej od powietrznego, ale jego użycie jest kosztowne i trudne. Po zakupieniu odpowiednich zewnętrznych systemów, należy je solidnie zamontować - przerwanie rurek z cieczą i jej wylanie się na elementy komputera może spowodować jego nieodwracalne i całkowite uszkodzenie. Podczas pracy konieczna jest także uwaga - żadna z rurek nie może się zgiąć, bo zablokowałoby to przepływ cieczy.

Poza tym trzeba obalić jeden z mitów dotyczących chłodzenia cieczą - choć takie systemy uznawane są za bardzo ciche, to często terkot pompki bywa znacznie bardziej dokuczliwy niż szum wentylatorów.

Opisane w dalszej części artykułu płyty główne przeznaczone do podkręcania (przedstawiamy również modele bardzo dobrze nadające się do podkręcania procesora, mimo że nie były projektowane pod tym kątem) dysponują systemami pozwalającymi na uzyskanie stabilnej, długotrwałej pracy nawet po stosunkowo mocnym przetaktowaniu. Jeśli komuś to nie wystarcza, może je sobie stuningować, dokupując dodatkowe radiatory lub system chłodzenia cieczą, choć będzie się to wiązało ze sporym kosztem, zwłaszcza w tym drugim przypadku.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: