Najlepsze polskie programy


4. PITy

Info: www.pity.pl

Zawsze na wiosnę kilka milionów Polaków staje przed tym samym problemem - jak wypełnić roczny PIT? Nie jest to proste zadanie, ale można sobie z nim poradzić na kilka sposobów. Jednym z najlepszych jest skorzystanie z programu PITy. Firma IPS z Bydgoszczy od 1997 co roku przygotowuje kolejne wersje programu do wypełniania deklaracji podatkowych PIT, dostosowane do aktualnych przepisów. Za pomocą aplikacji w 2008 mogłeś wypełnić zeznania PIT 28, 36, 36L, 37 i 38 wraz z załącznikami (wersja 2009 właśnie powstaje).

Najlepsze polskie programy

Wypełnianie deklaracji podatkowej PIT-36 w programie PITy 2008.

Użytkownik musi jedynie uzupełnić wymagane dane, a program sam sprawdzi je i dokona obliczeń. Dokument można w dowolnym momencie zapisać i wrócić do niego, gdy jest taka potrzeba. Program oferuje import danych z poprzedniego roku zapisanych w innej jego wersji. Informacje wprowadzone do jednego dokumentu można eksportować do innych, dzięki czemu nie trzeba ich wprowadzać wiele razy. PITy wyposażono też w moduł Doradcy, który pomoże ci wypełnić deklarację, oraz bazę urzędów skarbowych.

Pomoc merytoryczna dostępna jest w każdym zeznaniu i w polach formularzy w postaci dymków. Działa też internetowe forum podatkowe. Z programu możesz uzyskać informacje na temat każdego z PIT-ów i jego przeznaczenia, ulg, kosztów uzyskania przychodu oraz progów podatkowych. Możesz też zapoznać się z całym tekstem ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

5. IVONA

Info: www.ivona.com

Najlepsze polskie programy

Za pomocą widocznego na wierzchu paska możesz odczytać dowolny tekst z ekranu.

Najlepszy i najbardziej znany polski syntezator mowy, dzieło założonej w 2001 roku w Gdyni firmy IVO Software. IVONA dwa razy z rzędu została uznana za syntezator mowy generujący mowę o najwyższej jakości na międzynarodowym konkursie Blizzard Challenge w Stanach Zjednoczonych oraz Niemczech, pokonując produkty takich firm, jak IBM, Microsoft czy Nokia.

Syntezator pozwala niewidomym i niedowidzącym pracować przy komputerze i korzystać z informacji zamieszczonych w Internecie. Produkty z serii IVONA mają wiele zastosowań. Wykorzystywane są do odczytywania audiobooków i innych tekstów, napisów w filmach, e-maili, odtwarzania informacji przez centrale telefoniczne. Ponadto odczytują SMS-y i kanały RSS oraz dynamiczne komunikaty w systemach nastawionych na interakcję z użytkownikiem. Programy te potrafią również zapisywać generowany głos w formacie MP3.