Najlepsze produkty 2009 roku

Edytory grafiki rastrowej

Adobe Photoshop Lightroom 3 (beta)

Najlepsze produkty 2009 roku
Profesjonalny program do obróbki cyfrowych fotografii. Operuje głównie na zapisie danych z matrycy aparatu czyli formacie RAW. W najnowszej wersji udoskonalono funkcje importu z aparatów oraz narzędzia konwersji. Modyfikacji poddano też opcje odszumiania. Aplikacja adresowana jest do osób, których praca polega jedynie na obróbce zdjęć i które nie potrzebują pełnej wersji Photoshopa. Więcej informacji na go.pcworld.pl/28f46.

Konkurencja:

Adobe Photoshop Elements 8

Najlepsze produkty 2009 roku
Program wyposażono w zmodyfikowany interfejs i zmieniono sposób obsługi kart. Użytkownik może teraz zdecydować, czy otworzyć kilka plików w jednym oknie programu, ale na osobnych kartach. Najważniejsze innowacje związane są jednak z edycją grafiki. W Photoshop Elements 8 znajdziemy na przykład funkcję Recompose przeznaczoną do skalowania obrazu , czy Smart Brush do stosowania efektów. Więcej informacji na go.pcworld.pl/b471d.

Zobacz również:

  • Aplikacje do kontroli rodzicielskiej na Androida - którą warto wybrać?

GIMP 2.6

Najlepsze produkty 2009 roku
Nowy GIMP 2.6 to przede wszystkim odświeżony interfejs - uwzględniono dzięki temu liczne głosy społeczności użytkowników. Teraz aplikacja uruchamia się w postaci klasycznego obszaru roboczego. Poprawiono też obsługę krawędzi obrazów pozwalając na pracę pędzlem znajdującym się częściowo poza rysunkiem i wprowadzono możliwość przechwycenia kursora podczas robienia zrzutów ekranu. Więcej informacji na go.pcworld.pl/108f0.

Edytory wideo

Pinnacle Studio 14

Najlepsze produkty 2009 roku
Jeden z najbardziej znanych programów do obróbki wideo. W najnowszej wersji producent uprościł interfejs programu, dodał pełną obsługę formatów HDV i AVCHD oraz umożliwił eksport materiału do większej liczby formatów. W zależności od wersji program umożliwia autoring płyt Blu-Ray, obsługuje dźwięk 5.1 a nawet zawiera w pudełku zielone płótno, które może posłużyć do tworzenia efektów specjalnych. Więcej informacji na go.pcworld.pl/c28f4.

Konkurencja:

CyberLink Power Director 8.0

Najlepsze produkty 2009 roku
W nowej wersji zoptymalizowano program, który uruchamia się i działa szybciej oraz zmodyfikowano interfejs. Nowa wersja obsługuje też więcej formatów niż poprzednie odsłony. Według producenta Power Director 8 generuje też wideo lepszej jakości w porównaniu do starszych generacji. Więcej informacji na go.pcworld.pl/c41a3.

Adobe Premiere Elements 8

Najlepsze produkty 2009 roku
Premiere Elements oferuje zaawansowane funkcje edycji wideo w połączeniu z bardzo łatwym w obsłudze interfejsem. To program zarówno dla amatorów i profesjonalistów. Umożliwia pracę z materiałem filmowym w czasie rzeczywistym, oddaje do dyspozycji użytkownika narzędziami do pracy z plikami audio i video. Umożliwia także zapisanie przygotowanego materiału na płycie DVD.

Więcej informacji na go.pcworld.pl/cae5a.

Archiwizatory

WinRAR 3.9

Najlepsze produkty 2009 roku
Jeden z najpopularniejszych programów do archiwizowania danych. Integruje się z systemem operacyjnym, na którym jest zainstalowany i umożliwia obsługę plików z poziomu menu kontekstowego. Potrafi rozpakować i spakować dane między innymi w formatach RAR, ZIP, ARJ, CAB, rozpoznaje tez obrazy ISO. Wbudowane w program wygodne kreatory ułatwiają wykonywanie podstawowych operacji.

Więcej informacji na go.pcworld.pl/38676.

Konkurencja:

WinZIP 14

Najlepsze produkty 2009 roku
Jeden z najbardziej znanych programów do obsługi archiwów. Rozpoznaje miedzy innymi formaty: ZIP, LZH, ARJ, ARC, CAB, TAR, Z, GZ, TAZ, TGZ, LZEXPAND, UUencoded, XXencoded, BinHex czy MIME. Nowa odsłona tej aplikacji to przede wszystkim podgląd miniaturek grafik oraz wewnętrzna przeglądarka zdjęć. Poprawiono też kompresję wykonywanych kopii bezpieczeństwa oraz umożliwiono otwieranie archwiwów RAR oraz BZ2. Więcej informacji na go.pcworld.pl/82783.

7-Zip

Najlepsze produkty 2009 roku
Darmowy program do tworzenia skompresowanych archiwów. Jego największa zaletą jest wysoki stopień kompresji plików ZIP. Narzędzie oferuje też swój własny format kompresji. Oprócz funkcji archiwizujących w skład programu wchodzi też menedżer plików.

Więcej informacji na go.pcworld.pl/af9c2.

Katalogowanie fotografii

Picasa 3.5

Najlepsze produkty 2009 roku
Jeden z lepszych i do tego darmowy program do katalogowania i przeglądania zdjęć cyfrowych. Pozwala na zgranie plików z aparatu, opisanie ich, ocenę fotografii systemem gwiazdek i nagranie wykonanej ze zdjęć prezentacji na płycie CD. Aplikacja ma też wbudowane narzędzia do podstawowej obróbki plików graficznych. W najnowszej wersji położono nacisk na funkcje współdzielenia plików graficznych przez Internet

Więcej informacji na go.pcworld.pl/c72e3.

Konkurencja:

Ashampoo Photo Commander 7.21

Najlepsze produkty 2009 roku
Ashampoo Photo Commander to narzędzie do zarządzania zdjęciami. Za pomocą programu można kontrolować proces obróbki zdjęcia na każdym etapie, począwszy od zgrania z aparatu, na wydruku lub publikacji w internecie skończywszy. Program pozwala także na pracę z całymi albumami. Zdjęcia można wyeksportować do formatu PDF lub nagrać na płytę CD. Można też przeglądać je w postaci pokazu slajdów. Wymagający użytkownicy wygenerują za pomocą Photo Commandera album w formacie HTML i stworzą elegancki kalendarz. Więcej informacji na go.pcworld.pl/856d3.

ACDSee Pro Photo Manager 3

Najlepsze produkty 2009 roku
Bardzo dobre narzędzie do obróbki i zarządzania cyfrowymi zdjęciami. Program wiele różnych formatów grafiki oraz formatów RAW, stosowanych w aparatach cyfrowych różnych producentów. Za pomocą programu można przeglądać zgromadzone zdjęcia, edytować je, tworzyć prezentacje i pliki PDF. Pokazy zdjęć tworzone w ACDSee można też zapisywać w postaci formatu QuickTime. Więcej informacji na go.pcworld.pl/18533.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: