Absolutny rekordzista - liczba zgromadzonych w tym serwisie zdjęć wyraża się w miliardach, a w jednej tylko minucie jego zasoby powiększają się o kolejnych 6 tys. cyfrowych obrazów. Mimo tak gigantycznego obciążenia flickr działa szybko, bez zauważalnych opóźnień. Od pewnego czasu można w nim trzymać również nagrania wideo. Więcej informacji na www.flickr.com.
Konkurencja:
Picasa Web Albums
Usługa internetowa będąca uzupełnieniem Picasy - desktopowego programu, który służy do katalogowania, zarządzania i edycji zdjęć. Pod szyldem Google zyskała zasłużoną popularność i renomę. Umożliwia automatyczne tworzenie albumów, udostępnianie i błyskawiczne wyszukiwanie zdjęć. Powiadamia o nowych zdjęciach zamieszczonych przez twoich znajomych. A wszystko to za darmo i po polsku. Więcej informacji na picasaweb.google.pl.
Tutaj fotografowie z całego świata, zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści, dzielą się swoimi dziełami, cechującymi się przeważnie znakomitą jakością i wysoką rozdzielczością. Większość zdjęć można wykorzystywać nieodpłatnie do dowolnych zastosowań, także biznesowych. To jeden z najstarszych tego rodzaju serwisów. Ma perfekcyjnie opracowany system nawigacji i znakomitą wyszukiwarkę. Więcej informacji na www.sxc.hu.
Innowacyjność
Google Wave
To najprawdopodobniej najbardziej dziwaczna usługa internetowa ostatnich lat. Umożliwia komunikację w czasie rzeczywistym na zasadzie "każdy rozmawia kiedy chce i jak chce" oraz z pominięciem zdroworozsądkowych reguł. Wszyscy widzą od razu to, co piszesz, nawet jeśli jeszcze nie opublikowałeś swojej wypowiedzi. A zanim dokończysz pisanie, ktoś może cię uprzedzić i wymazać pół twojego zdania lub wstawić do niego własne słowa. Czy tak ma w przyszłości wyglądać komunikacja przez Internet? Czas pokaże. Więcej informacji na wave.google.com.
Konkurencja:
ifirma.pl
Nie zakładasz firmy, bo boisz się, że nie dasz rady prowadzić księgowości? Błąd. Na pewno dasz radę, jeśli zdecydujesz się skorzystać z tego serwisu. Dzięki niemu nigdy nie pomylisz się w rachunkach, bo... nie będziesz ich w ogóle robił. ifirma.pl obliczy za ciebie zaliczki na podatek dochodowy i VAT, wysokość opłat do ZUS-u, stawki amortyzacyjne za pojazdy firmowe itd.; wystawi i skoryguje faktury; poprowadzi ewidencje; przechowa dokumentację firmy przez wymagany okres czasu - a wszystko to zawsze w pełnej zgodzie z aktualnie obowiązującymi przepisami i za jedną trzecią ceny najtańszego tradycyjnego biura rachunkowego. Więcej informacji na ifirma.pl.
Wolfram|Alpha
Jedyna w swoim rodzaju wyszukiwarka semantyczna. Specjalizuje się w analizie danych ścisłych i w przyszłości ma udostępniać informacje ze wszystkich dziedzin, które dadzą się usystematyzować. Podawane przez nią wyniki nie są spisem linków, lecz próbą kompleksowego objaśnienia danego hasła. W odpowiedzi na zapytania wykonuje obliczenia matematyczne, rysuje wykresy, kreśli mapy, przytacza statystyki itp. Każdą stronę z wynikami da się zapisać jako dokument PDF i pobrać. Więcej informacji na www.wolframalpha.com.
Mapy
Mapy Google
Do czasu powstania tego serwisu wydawało się, że obfotografowanie całej Ziemi i udostępnienie takiego materiału w formie map i zdjęć satelitarnych zupełnie za darmo jest niemożliwe. Okazuje się jednak, że nie ma rzeczy niemożliwych... Ale to nie wszystko. Google stopniowo dodaje do swoich map funkcję Street View, czyli panoramiczne zdjęcia ulic w wybranych miastach. Pierwszymi polskimi miastami dostępnymi do zwiedzania w ten sposób będą Warszawa i Kraków. Więcej informacji na mapy.google.com.
Konkurencja:
Zumi
Oprócz map i zdjęć satelitarnych Zumi dostarcza informacje na temat atrakcji turystycznych i bankomatów, oferuje wycieczki panoramiczne, znakomicie lokalizuje firmy i punkty usługowe oraz pokazuje najkrótsze trasy pomiędzy wybranymi miejscowościami. Więcej informacji na www.zumi.pl.
Targeo
Targeo oferuje superdokładne mapy 450 miejscowości w Polsce. Podaje bieżące informacje o ruchu drogowym i pomaga omijać korki. Wyznacza najkrótsze trasy przejazdu pomiędzy dowolnie wskazanymi ulicami w danym mieście. Umożliwia sprawdzenie, która ulica jest jednokierunkowa. Na mapę możesz nanosić własne punkty i opisywać je. Z Targeo możesz też korzystać przy użyciu telefonu komórkowego. Więcej informacji na mapa.targeo.pl.
Mikroblogi
Twitter
Rok 2009 był dla Twittera przełomowy. Z mało znanego i mającego opinię serwisu dla geeków przeistoczył się w giganta, zyskując światowy rozgłos i miliony użytkowników. Obecnie z tego najpopularniejszego na świecie mikrobloga korzystają nawet amerykańskie gwiazdy popkultury, politycy i biznesmeni. Więcej informacji na twitter.com.
Konkurencja:
Blip
Pierwszy i najbardziej znany polski serwis mikroblogowy, stworzony w 2007 roku przez Marcina Jagodzińskiego i Zbigniewa Sobieckiego. Obecnie należy do firmy GG Network S.A. (Gadu-Gadu). Więcej niż połowa wpisów w Blipie pochodzi z urządzeń mobilnych - to odsetek wyższy niż w Twitterze. Dużym atutem Blipa jest też własne API, które pozwala programistom na tworzenie wtyczek. Więcej informacji na blip.pl.
Śledzik
Choć to najmłodszy polski mikroblog (działa od września 2009 roku), ma duże szanse na pokonanie znacznie starszych konkurentów. Dlaczego? Bo jest zintegrowany z największym polskim serwisem społecznościowym - naszą-klasą.pl. Wystarczy że co dziesiąty naszoklasista skorzysta ze Śledzika, by ten z niepozornego dodatku przeistoczył się w megapopularne narzędzie. Więcej informacji na www.sledzik.pl.
Nie przegap
Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: