Najlepsze produkty roku 2006

Jak co roku, dziennikarze amerykańskiego PC Worlda przyznali nagrody dla 100 najlepszych produktów ze świata nowych technologii. W przeciwieństwie do edycji zeszłorocznej tym razem dominuje sprzęt. Pierwsze dwa miejsca zajęte są przez procesory gigantów - Intela i AMD. Produktem roku zostały mobilne procesory tego pierwszego, Intel Core Duo. To duża zmiana w stosunku do poprzedniego roku, kiedy to pierwszą nagrodę otrzymała darmowa przeglądarka Firefox.

Ranking "The 100 Best Products of the Year" opublikowany został już po raz 23 (przeczytaj także: "100 najlepszych produktów 2005 r."). Tym razem lista zdominowana jest przez sprzęt. W pierwszej 50-tce rankingu ponad połowę wyróżnionych produktów stanowią właśnie procesory, aparaty fotograficzne, systemy audio. Wśród nich na uwagę zasługuje duża reprezentacja firm Apple (iPod Nano na 4. miejscu, Mac Mini na 35. i iPod Video na 36.) i Toshiby (2 produkty w pierwszej 20-tce). Jeżeli chodzi o oprogramowanie, to widać wyraźnie, iż twórcy rankingu wybierali bezpłatny software (zeszłoroczny zwycięzca - Firefox - tym razem na 12. miejscu) czy usługi sieciowe (jak Google Desktop, silnik wyszukiwawczy Google czy klasyfikacja witryn na stronie Craigslist.com - trzecie miejsce).

Wybierając najlepsze produkty, dziennikarze PC Worlda kierowali się przede wszystkim designem, wydajnością i specyfikacją. Jak sami twierdzą, zasadniczo nie brali pod uwagę cen - chyba, że stosunek wydajności do ceny jest naprawdę wyjątkowy (na przykład jak w przypadku Adobe Premiere Elements 2). Dodatkowo, po raz pierwszy, brano pod uwagę wpływ, jaki dany produkt wywarł na branżę - efektem tego wydają się wysokie pozycje iPodów. Obiektywnie trzeba przyznać, iż te ostatnie zrewolucjonizowały rynek audio. Nie bez przyczyny znalazły się w styczniowym rankingu gadżetowych przebojów 2006 r.

Top 20 - złota dwudziestka

Najlepsze produkty roku 2006

Athlon 64 X2 i Intel Core Duo - dwójka zwycięzców

Produkt roku: Intel Core Duo: Najnowsze procesory Intela w wersjach zarówno dla komputerów stacjonarnych, jak i notebooków niemal natychmiast stały się sklepowym hitem. Pierwsze miejsce słusznie chyba należy się procesorom do komputerów przenośnych. Po pierwsze, oferują użytkownikom notebooków niesamowitą wydajność, po drugie - przy tak wysokich osiągach - zapewniają zadziwiająco długi czas pracy baterii. Obecnie oferowane dla zwykłych laptopów oraz komputerów Apple. Ceny procesorów zaczynają się od około 1100 złotych brutto (Core Duo T2300 1,66 GHz)

Czytaj więcej: "Intel Core Duo - testy dwóch rdzeni dla notebooka" .

2. AMD Athlon 64 X2 Dual-Core - pierwsze procesory dwurdzeniowe AMD. Olbrzymia wydajność za niezłą cenę. Niestety, AMD nie poradziło sobie jeszcze z wykonaniem równie potężnych jak intelowskie procesorów do notebooków, jednak dwurdzeniowe Athlony 64 X2 okazały się naprawdę przełomem, a prawdziwe rogi pokazują przy zastosowaniu aplikacji 64-bitowych. Procesory chwalone są przede wszystkim za znakomitą architekturę oraz bardzo wydajne łącze HyperTransport. Najwolniej taktowaną wersję 3800+ kupić można już za 1233 złotych brutto.

Czytaj więcej: AMD Athlon X2 - po prostu masakruje konkurencję

3. Craigslist.org - doskonała (ale niestety tylko dla osób przebywających na terenie USA) strona z tysiącami linków. Świetnie sklasyfikowane zasoby z ofertami dodawanymi przez internautów. Znaleźć na niej można zakwaterowanie, pracę, transport, sympatię z liceum czy najlepszą knajpę z sushi w mieście. Dla zwykłych użytkowników darmowa.

Najlepsze produkty roku 2006

iPod Nano

4. iPod Nano: czyli hybryda wersji shuffle i zwykłego, tradycyjnego iPoda. Niezwykle popularny zwłaszcza po drugiej stronie oceanu. W Polsce liczba użytkowników jest stosunkowo mała, przede wszystkim ze względu na wysoką cenę. Amerykanie podkreślają to, iż w tak małym urządzeniu zmieścił się kolorowy wyświetlacz i wiele funkcji. Krytycy zarzucają przede wszystkim brak radia i krótki czas pracy baterii - podobnie zresztą jak wszystkim iPodom. Wysokie miejsce na liście iPod Nano zawdzięcza też jednemu bardzo ważnemu wskaźnikowi - posiadać iPoda w Stanach jest po prostu w dobrym stylu. IPod Nano wyposażony w pamęć flash 1GB kosztuje około 650 złotych brutto.

Czytaj więcej: iPod Nano

Najlepsze produkty roku 2006

przenośny dysk Seagate

5. Przenośne dyski twarde Seagate 160 GB - jeden z pierwszych napędów wykorzystujących metodę zapisu prostopadłego. Stylowy, pojemny i - co najważniejsze w przypadku dysków przenośnych - lekki. Waży niecałe pół kilograma. Numer piąty na liście Top100 został także przyznany niejako ex aequo innemu dyskowi Seagate - Barracuda 7200.10, pierwszemu HDD do komputerów stacjonarnych o pojemności 750 GB. Dysk o takiej pojemności, jak zapowiadana przez Seagate'a, może pomieścić do 375 godzin materiału wideo, do 75 godzin wideo w wysokiej rozdzielczości, lub nawet 10 tys. płyt CD Audio po konwersji do formatu MP3.

6. Google Earth - darmowy program umożliwiający przeglądanie satelitarnych zdjęć Ziemi. Błyskawicznie zdobywający popularność wśród indywidualnych użytkowników i przedstawicieli mediów. Widoki można przybliżać, obracać, oddalać. W tej chwili w programie dostępne są już fotografie znacznej części naszego globu, a mapy Stanów Zjednoczonych są bardzo dokładne. Jeżeli chodzi o Polskę, to nie wygląda to niestety już tak różowo, choć plany dużych miast są już oddane z całkiem sensowną dokładnością. Program umożliwia dodatkowo wyszukiwanie hoteli, restauracji czy zabytków oraz najkrótszych połączeń miedzy dwoma punktami. Niestety ze znakomitej większość takich "rarytasów" Polacy skorzystają co najwyżej jako turyści.

Pobierz Google Earth 3.0.0762 Beta