Najlepsze programy dla firm

Wybór oprogramowania ułatwiającego prowadzenie firmy jest ogromny, a w ofercie producentów znajdziesz zarówno klasyczne programy desktopowe, jak i nowoczesne aplikacje sieciowe uruchamiane w przeglądarce internetowej. Oto nasi faworyci.


Zaczynamy od prostych programów do fakturowania. To propozycja dla właścicieli najmniejszych firm, którzy chcą zrezygnować z druków papierowych, ale liczba wystawianych faktur jest tak mała, że nie potrzebują elektronicznej Książki Przychodów i Rozchodów. W artykule pokażemy aplikacje przeznaczone dla osób, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, i małych firm, rozliczających się na podstawie KPiR lub podatku zryczałtowanego, oraz program księgowy, aplikacje wspomagające sprzedaż, system CRM uruchamiany w przeglądarce internetowej, oprogramowanie sklepu internetowego ściśle integrujące się z systemem CRM, a także pięć ciekawych programów przeznaczonych dla konkretnych branż.

Proste fakturowanie

Faktury 2014 to program do wystawiania faktur firmy Elisoft, zawierający kilka ciekawych funkcji, nie zawsze dostępnych u konkurencji. Najważniejsze to: obsługa wielu firm własnych, możliwość zdefiniowania kont dla wielu użytkowników oraz opcja instalacji programu na kilku stanowiskach komputerowych. Aplikacja obsługuje czytniki kodów kreskowych oraz pozwala na drukowanie na fakturze kodów QR do szybkich płatności mobilnych za pomocą smartfonu. Darmowa wersja Faktur 2014 pozwala wystawić do 15 faktur i 15 rachunków miesięcznie.

Zobacz również:

  • Faktury, podatki, JPK - jak się w tym wszystkim połapać? Jest na to sposób
Najlepsze programy dla firm

Widok listy faktur w programie Elisoft Faktury.

Wybierz płatną opcję Faktury i Magazyn 2014, jeśli musisz wystawiać faktury typu marża, zaliczkowe i paragony. Ta wersja programu ma wbudowany rejestr sprzedaży VAT, umożliwia ewidencję zleceń klientów oraz obsługę magazynu w zakresie śledzenia stanów towarów, wystawiania dokumentów przyjęć (PZ/PW) i wydań (WZ/RW), a także inwentaryzacji. Inne ciekawe funkcje to automatyczne powiadomienia mailowe o braku płatności oraz moduł pobierania danych kontrahentów z bazy GUS.

Chcesz mieć dostęp do swoich faktur z każdego komputera podłączonego do internetu? Darmowy program do fakturowania ifirma.pl umożliwia wystawianie wszystkich rodzajów faktur i rachunków, w tym dokumentów pro forma, faktur krajowych, eksportowych, zaliczkowych, VAT-UE i VAT-marża. Ta ostatnia wykorzystywana jest m.in. przez właścicieli komisów samochodowych i osoby handlujące telefonami komórkowymi. Aplikacja pozwala także przygotować faktury na usługi budowlane i transportowe, które uwzględniają moment, w którym powstaje obowiązek podatkowy VAT, tj. datę otrzymania płatności, nie później jednak niż 30 dni od daty sprzedaży.

Najlepsze programy dla firm

Wystawianie dokumentu faktury w aplikacji webowej ifirma.pl

Program do fakturowania ifirma.pl ma wbudowany funkcjonalny katalog kontrahentów oraz katalog towarów i usług. Istnieje możliwość zapisu dokumentów do pliku PDF, a pewne powtarzające się czynności uda ci się zautomatyzować za pomocą seryjnych faktur i rachunków z opcją ich wysyłki za pomocą poczty elektronicznej. Dodatkowe funkcje programu, na które powinieneś zwrócić uwagę, to proste narzędzia do analiz (zestawienia, raporty), moduł kalendarza oraz moduł CRM do gromadzenia informacji o kontaktach z klientami. Na koniec dodajmy, że program dostępny jest także w wersji offline do instalacji na komputerze oraz w wydaniu mobile dla smartfonów i tabletów.

Księgowość i magazyn

SAM, od słowa samozatrudnienie, to program firmy Format – Biuro Informatyki Stosowanej, przeznaczony dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Z aplikacji mogą korzystać zarówno osoby rozliczające się na podstawie Książki Przychodów i Rozchodów, jak i te, które obejmuje ryczałt ewidencjonowany, zarówno płatnicy VAT, jak i nievatowcy. Niezależnie od tego, jaką formę opodatkowania wybrałeś, z SAM możesz samodzielnie poprowadzić księgowość swojej firmy.

A nie jest to wcale trudne, bowiem na podstawie wpisów w KPiR program automatycznie wyliczy należny podatek dochodowy i wygeneruje odpowiednie deklaracje. Ma wbudowane rejestry sprzedaży i zakupów VAT, moduł fakturowania z opcją wystawiania dokumentów sprzedaży w języku angielskim i niemieckim (automatyczne pobieranie kursów walut, możliwość wydruku na fakturze numeru konta walutowego) oraz narzędzia do rejestrowania przebiegu pojazdów (kilometrówka) i wyposażenia firmy.

Najlepsze programy dla firm

Rejestr VAT w programie Samozatrudnienie (SAM) firmy Format

SAM ma też kilka przydatnych funkcji, które wyróżniają ten program wśród konkurencji. Pierwsza to możliwość stworzenia czegoś na wzór planu kont, który umożliwia agregowanie dokumentów kosztowych (np. za reklamę, transport) oraz sprzedażowych (ze względu na rodzaj, miejsce itd.). Dzięki temu możesz szybko i skutecznie odnajdować potrzebne informacje, bez konieczności żmudnego przeglądania stosu dokumentów. Plan kont możesz ułożyć samodzielnie lub skorzystać z gotowych szablonów, w zależności od zakresu prowadzonej działalności oraz rodzaju zakupów i kosztów. Drugi ciekawy moduł to miniMagazyn, który umożliwia prowadzenie gospodarki magazynowej z opcją definiowania do sześciu cen sprzedaży każdego z towarów lub usług. Moduł ten pozwala na śledzenie stanów magazynowych, przeglądanie historii przyjęć i wydań oraz wykonanie spisu z natury, aby stwierdzić, czy mamy braki czy nadwyżki w magazynie.

A co z aplikacjami webowymi dla osób rozliczających się na podstawie KPiR? Wfirma.pl to pakiet aplikacji internetowych dla firm, który łączy w sobie program do fakturowania, moduł księgowości online, moduł kadrowo-płacowy, system magazynowy oraz zintegrowane narzędzie CRM do gromadzenia informacji o kontaktach z klientami.

Najważniejsze opcje księgowości online wfirma.pl to: automatyczne księgowanie operacji gospodarczych związanych z fakturowaniem i prowadzeniem magazynu na podstawie zaprogramowanych schematów księgowych, kontrolowanie płatności dla przychodów i wydatków firmy, wyliczanie podatków (PIT, VAT) i zobowiązań ubezpieczeniowych (ZUS) z opcją wysyłki deklaracji podatkowych drogą elektroniczną. Aplikacja ma wbudowany moduł prostego rozliczenia zakupu samochodu oraz ewidencji przebiegu pojazdu (kilometrówka).

Najlepsze programy dla firm

Pulpit główny wfirma.pl agreguje informacje o podatkach i ubezpieczeniach, nieuregulowanych zobowiązaniach i należnościach.

Na uwagę zasługuje funkcjonalny system magazynowy z opcją automatycznego sporządzania zamówień do dostawców w przypadku braku lub niskiego stanu towarów oraz obsługą rezerwacji od klientów. System magazynowy wfirma.pl umożliwia założenie dowolnej liczby magazynów, co ucieszy właścicieli firm posiadających kilka punktów sprzedaży. Ewidencja zdarzeń w magazynie odbywa się za pomocą dokumentów przyjęcia, rozchodu oraz przesunięć międzymagazynowych (MM).