Najlepsze programy edukacyjne dla uczniów

Nasz świat to za mało

[Pobierz program: Celestia 1.6]

Lubisz patrzeć w gwiazdy i poznawać gwiazdozbiory? Celestia 1.6 na pewno Ci się spodoba. Jest to trójwymiarowy symulator kosmosu, który umożliwia oglądanie ciał niebieskich, sztucznych satelitów, planet, księżyców i innych obiektów kosmicznych. To planetarium, które zamknąć możesz w swoim komputerze i wzbogacić setkami dodatków, jakie przygotowali naukowcy i amatorzy nauki z całego świata. Największym katalogiem takich rozszerzeń jest serwis The Celestia Motherlode. Celestia ułatwi Ci naukę fizyki i astronomii. Przy jej pomocy lepiej poznasz Układ Słoneczny i jego miejsce na Drodze Mlecznej.

W atomie jest wszechświat zawarty

[Pobierz program: Chemix .NET 4.0]

Chemix .NET 4.0 to platforma dla tych, którzy wolą raczej mikro- niż makrokosmos. To świetny, polski program, który pomoże w poznawaniu chemii na wszystkich poziomach: od gimnazjum aż po studia wyższe. Mamy tu interaktywną Tablicę Mendelejewa (układ okresowy pierwiastków), słownik i tablice chemiczne, kalkulator mas molowych i przeglądarkę struktur elementarnych. Ciekawie wygląda kalkulator, który bez problemów radzi sobie z równaniami, takimi jak CuSO4*5H2O.

Fizyki najlepiej uczyć się przez zabawę

[Pobierz program: Phun 5.28 beta]

Młodym fizykom polecamy serię symulacji komputerowych prof. Zbigniewa Kąkola. Aplikacje prezentują wybrane zagadnienia z fizyki, umożliwiając wzrokowcom łatwiejsze zrozumienie wielu procesów. Wśród doświadczeń jest m.in. efekt Dopplera, ciało doskonale czarne, drgania swobodne, dyfrakcja, elektrostatyka, interferencja, rozkład Maxwella, rzut ukośny i rozpad promieniotwórczy.

Dla bardziej samodzielnych mamy grę edukacyjną Phun, symulator fizyki, w którymi sami możemy zaprojektować konstrukcje i obiekty, i sprawdzić, jak stosują się do nich prawa fizyki. To świetny pomysł na popularyzację nauki. Nie było jeszcze aplikacji, która pozwalałaby na budowę własnego dźwigu, katapulty czy łódki. Tutaj, w niewielkim programie, zrobić można o wiele więcej. Poza naszym serwerem, nowe wersje Phun są teraz dostępne w serwisie gier edukacyjnych Algoodoo.

Więc ile to będzie 9756824 razy...

[Pobierz program: Calculator Prompter 2.6]

Zachwycaliśmy się ostatnio kalkulatorami, które pomagają uczniom rozwiązywać funkcje trygonometryczne i logarytmy. Siedząc przed komputerem, trochę głupio mieć obok wyłożony kalkulator, skoro wszystko to można zamknąć w malutkiej aplikacji Calculator Prompter. W wersji 2.6 program potrafi rozwiązywać zadania z nawiasami, pierwiastkować, podnosić do n-tej potęgi i rozwiązywać funkcje czy stałe matematyczne. Jeśli szukasz czegoś podobnego online, sprawdź koniecznie polski serwis Poolicz.pl.

Narysujcie proszę wykres tej funkcji w domu!

[Pobierz program: DeadLine 2.35]

DeadLine 2.35 pozwoli Ci na rysowanie wykresów funkcji matematycznych, precyzyjne obliczanie ich pierwiastków i rozwiązywanie równań matematycznych. Dodatkowo, program umożliwi jeszcze wyliczenie pochodnej danej funkcji. DeadLine radzi sobie z funkcjami trygonometrycznymi, hiperbolicznymi i wykładniczymi. Pomaga też w ustaleniu pierwiastków i wartości bewzględnej. Jeśli masz np. poprowadzić lekcję i musisz wydrukować wykres, możesz też użyć Edytora wzorów 3.5. To prosta aplikacja, która umożliwia tworzenie wzorów matematycznych do wstawienia w Wordzie lub zapisania w formie obrazka.

Du ju spik inglisz?

[Pobierz program: Idiomer 1.0]

Jeśli uczysz się języka angielskiego, to z pewnością przyda Ci się Idiomer. Aplikacja pozwala poćwiczyć znajomość idiomów, tzn. zwrotów nieptrzetłumaczalnych wprost, ale mających swoje odpowiedniki w języku polskim, np. "to bring coal to Newcastle", czyli ... "wozić drewno do lasu". Idiomer 1.0 to bardzo prosty program, który pozwala jednak na sympatyczny sprawdzian swej wiedzy. Po kliknięciu Testuj, w głównym oknie programu wyświetlone zostają kolejne idiomy wraz z kilkomami propozycjami tłumaczeń. Twoim zadaniem jest wybranie prawidłowego.

Zabawki edukacyjne

Lewitujący globus to dopiero początek. Zobacz koniecznie nasz przegląd gadżetów i zabawek edukacyjnych.

Jeśli potrzebujesz czegoś podobnego online, zajrzyj na stronę Idiom Dictionary. To słownik zawierający bazę około 5 tys. angielskich idiomów. Ich znajomość jest bardzo przydatna, bo kalki językowe i tłumaczenie 1:1, łatwo zdradzą naszą niską znajomość języka obcego.

Dobry sposób na naukę słówek

[Pobierz program: myShowUp 0.46]

MyShowUp 0.46 to ciekawy program do nauki angielskich słówek i zwrotów. Głównym zamysłem twórców było stworzenie takiego narzędzia, które wspomagałoby naukę słownictwa bez poświęcania na to dodatkowego czasu. Program myShowUp podczas korzystania przez nas z komputera wyświetla w nieprzeszkadzający sposób okienko ze słówkami/zwrotami, dzięki czemu mimowolnie przyswajamy nową wiedze. Twórcy chwalą program, mówiąc, że można dzięki niemu nauczyć się nawet 2000 słówek i zwrotów rocznie bez poświęcania na naukę dodatkowego czasu. To idealne narzędzie dla wzrokowców.