Najlepsze programy narzędziowe

Programy narzędziowe rozszerzają możliwości Windows o wiele istotnych funkcji. Lecz które z nich są naprawdę przydatne? Wybraliśmy najlepsze produkty w 33 kategoriach - od skanerów antywirusowych, poprzez programy do nagrywania płyt CD, aż po aplikacje zabezpieczające dane. Oto narzędzia, których naprawdę potrzebujesz.

Spis treści

Programy narzędziowe rozszerzają możliwości Windows o wiele istotnych funkcji. Lecz które z nich są naprawdę przydatne? Wybraliśmy najlepsze produkty w 33 kategoriach - od skanerów antywirusowych, poprzez programy do nagrywania płyt CD, aż po aplikacje zabezpieczające dane. Oto narzędzia, których naprawdę potrzebujesz.

Ogromny wybór programów narzędziowych sprawia, że większość użytkowników ma wiele kłopotu z określeniem, które są naprawdę przydatne. Obecnie przez nasze centrum testowe przechodzi każdego roku około 500 nowych programów - z tendencją rosnącą.

Wybraliśmy 33 najlepsze, naszym zdaniem, w swoich kategoriach. Ich zestawienie przedstawiamy w tabeli na sąsiedniej stronie.

Najlepsze są często bezpłatne

Nie jest tajemnicą, że programy komercyjne nie zawsze stanowią najlepszy wybór. Bezpłatne oprogramowanie często bije na głowę płatną konkurencję, choć czasem najwyższą jakość można uzyskać rzeczywiście tylko za określoną cenę. Jeżeli jednak nie chcesz wydać nawet złotówki, nie znaczy to, że musisz obyć się bez wydajnych narzędzi. Do niemal wszystkich programów płatnych proponujemy bezpłatne rozwiązanie alternatywne. Prawie wszystkie programy bezpłatne i typu shareware, a także wiele wersji próbnych, znajdziesz na płycie dołączonej do tego wydania PCWK.

Najlepsze na każdą okazję

Najlepsze programy narzędziowe

Przegląd 33 programów narzędziowych

Wszystkie programy starannie przetestowaliśmy. Braliśmy pod uwagę nie tylko zakres funkcji i skuteczność, ale również komfort obsługi. Cóż z tego, że program jest świetny, skoro korzystanie z niego jest utrudnione? Wyjątkowo komfortową obsługą wyróżnia się na przykład Ad-Aware 6.0 Standard. Skanuje twarde dyski i Rejestr w poszukiwaniu elementów szpiegowskich. Po zakończeniu przeszukania użytkownik decyduje, które z podejrzanych elementów mają być usunięte. Oczywiście uznajemy za zaletę programu obecność polskojęzycznego interfejsu użytkownika. Uwzględniamy taką opcję nawet wtedy, gdy nie pochodzi ona od samego producenta programu. Czasem nakładki w różnych językach pochodzą od użytkowników programów w różnych krajach.

Większość programów działa ze wszystkimi wersjami Windows.

Biorąc pod uwagę ogromną liczbę możliwych konfiguracji komputerów może się zdarzyć, że jakiś program będzie działał nieprawidłowo na twojej maszynie, zakłócał pracę innych programów lub tylko w części udostępni swoje możliwości. Bywa i odwrotnie - wbrew informacjom producenta, program może na przykład działać również z Windows 95. Jeżeli działa z Windows 98, jest to nawet bardzo prawdopodobne. Jeżeli któryś z programów będzie sprawiał kłopoty, możesz poprosić o pomoc innych czytelników na naszym forum pod adresemhttp://www.pcworld.pl/forum/ .

Środki ostrożności

Instalacja opisanych programów wiąże się czasami z pewnym ryzykiem. Niektóre narzędzia modyfikują pliki systemowe lub wartości w kluczach Rejestru. W skrajnym przypadku ryzykujesz utratą danych lub koniecznością ponownej instalacji systemu oraz wszystkich aplikacji.

Pamiętaj - w Windows 95/98 często pomagała w takich sytuacjach ponowna instalacja na uszkodzonej wersji systemu. W Windows XP nie jest to już możliwe.

Minimalizacja ryzyka - zabezpiecz swoje dane

Zanim zainstalujesz takie narzędzie, jak X-Setup, zrób kopie najważniejszych danych. Zabezpiecz przede wszystkim system Windows oraz wszystkie pliki konfiguracyjne, a także Rejestr systemu. Możesz posłużyć się programem do tworzenia kopii zapasowych Drive Image. Gdy coś pójdzie nie tak, odtworzysz kopię zapasową i przywrócisz poprzedni stan systemu.

Inna możliwość - aby przywrócić poprzedni stan systemu, możesz posłużyć się opisywanym tu programem GoBack Deluxe.

Podobne, choć może nie tak komfortowe możliwości mają wbudowane narzędzia Windows. W Windows 2000 i XP jest funkcja Przywracanie systemu, która znajdziesz w Start | Wszystkie programy | Akcesoria | Narzędzia systemowe. Przed instalacją nowego programu, który podejrzewasz o możliwość wyrządzenia szkód w systemie, posłuż się opcją Utwórz punkt przywracania. Powstanie w ten sposób obraz stanu systemu, który pozwoli w razie konieczności powrócić do sytuacji sprzed instalacji.

W Windows 98/Me jest dostępny Scanreg, poprzednik funkcji przywracania systemu. Dostęp do tego narzędzia uzyskasz poprzez Start | Uruchom. Program standardowo wykonuje pięć kopii Rejestru w postaci kolejno numerowanych plików CAB. Gdy wykryje błąd, rozpoczyna automatyczne odtwarzanie uszkodzonych plików na podstawie wykonanych kopii bezpieczeństwa.

Obowiązkowa dyskietka startowa

Sytuacja staje się poważna, gdy po instalacji nowego programu komputer nie daje się uruchomić. Dlatego obowiązkowo należy zaopatrzyć się w dyskietkę startową. W Windows 95/98/Me, NT4 i 2000 odpowiednią opcję znajdziesz w Panel sterowania | Dodaj/Usuń programy | Dyskietka startowa. W Windows XP należy w oknie Mój komputer otworzyć prawym przyciskiem myszy menu kontekstowe dyskietki i wybrać opcję Formatuj, a następnie zaznaczyć opcję Utwórz dysk startowy systemu MS-DOS i rozpocząć formatowanie.

Jeżeli zapomniałeś przygotować dyskietkę startową, ale możesz uruchomić komputer w trybie MS-DOS, nie wszystko jeszcze stracone. Poleceniem bootdisk uruchom plik BOOTDISK.BAT, znajdujący się w katalogu C:\Windows\Command. Ten plik wsadowy tworzy dyskietkę systemową w DOS-ie i w dodatku nie wymaga płyty instalacyjnej w napędzie CD-ROM. Dyskietka startowa udostępnia najważniejsze programy DOS i napęd CD-ROM.

Gdy w wyniku zastosowania któregoś z programów zostanie uszkodzony główny rekord rozruchowy (Master Boot Record), w systemach 95/98/Me możesz posłużyć się narzędziem fdisk. Po uruchomieniu komputera z dyskietki systemowej wpisz polecenie fdisk/mbr. W ten sposób usuniesz na przykład menedżery startu systemu, co przywróci starą wersję Master Boot Record.

Więcej informacji na stroniehttp://www.pcworld.pl . Wszystkie odsyłacze i programy opisane w tym artykule znajdziesz pod tym adresem. W pole po prawej, u góry strony głównej, wpisz kod 33 narzędzia.