Najlepsze wyszukiwarki

Serwis Iconocast opublikował ranking najpopularniejszych wyszukiwarek internetowych.

Zgodnie z ostatnim raportem BrightPlanet, zasoby Internetu zawierają obecnie ok. 7500 terabajtów informacji. Z każdym dniem danych umieszczonych w sieci przybywa. Jak wykazali eksperci z Forrester Research, wyszukiwarki i katalogi stanowią najpopularniejszy sposób odnajdywania informacji. Z przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii sondaży wynika, że ponad 4/5 internautów, by pozyskać konkretne informacje, pierwsze kroki kieruje do ulubionej wyszukiwarki lub katalogu.

Firma analityczna Media Metrix przygotowała ranking najpopularniejszych serwisów wyszukiwawczych. Jak się okazało, najwięcej internautów (prawie 48,5 mln) korzysta z Yahoo! Na drugim miejscu, z ok. 31,3 mln użytkowników, plasuje się Lycos, na trzecim zaś - Excite (ponad 27,1 mln). Na kolejnych miejscach znajdują się: About.com, AltaVista, Looksmart, AskJeeves i GoTo. Popularność innych serwisów wyszukiwawczych jest już zdecydowanie mniejsza - Google i DirectHit.com, które są na dziewiątej i dziesiątej pozycji, odwiedza mniej niż 5 mln internautów.

Projektanci stron prześcigają się w znajdowaniu sposobów, które zapewnią, że ich strony będą wyświetlane jako pierwsze przez serwisy wyszukujące informacje. Eksperci twierdzą, że strony używające takich technologii, jak Flash, nie zawsze są poprawnie katalogowane przez automatycznie działające programy indeksujące zawartość sieci. Ich zdaniem, oprócz stosowania nowych sposobów podnoszących atrakcyjność witryny, serwis powinien posiadać strony zawierające pełen słów kluczowych kod HTML. Słowa kluczowe powinny być zbliżone do tematyki serwisu i tak dobrane, aby internauci wpisując hasła w wyszukiwarkach w łatwy sposób mogli odnaleźć interesujące ich informacje.


Zobacz również