Najlepsze zamienniki MS Worda

MS Word uznawany jest za jeden z lepszych programów do edycji tekstu. Do niektórych zadań lepiej nadają się jednak aplikacje alternatywne.

PagePlus

Microsoft Word, chociaż oferuje mnóstwo "kontrolek" do zarządzania wyglądem i stylem dokumentu, nie jest aplikacją DTP (desktop publishing). Funkcje takie spełnia program PagePlus, pozwalający np. tworzyć strony wzorcowe, zarządzać kolumnami, polami tekstowymi i grafiką. Problem z aplikacją jest taki, że w podstawowej, bezpłatnej wersji Starter niektóre opcje są niedostępne. PagePlus to typowy przykład oprogramowania "teaserware", zachęcającego do kupna pełnej wersji.

Scrivener

Edytor w sam raz dla pisarzy i scenarzystów. Aplikacja dostępna od lat na platformę Mac OS od niedawna funkcjonuje też w wydaniu dla Windows (póki co, jako bezpłatna beta). Jak przekonują autorzy, oprogramowanie to nie ma na celu całkowitego zastąpienia podstawowego edytora tekstu, ale pomoc w pracy nad złożonymi i długimi tekstami, np. pierwszymi wersjami powieści czy prac naukowych. Scrivener ułatwia dzielenie treści na mniejsze fragmenty, np. rozdziały czy sceny; pozwala też edytować je razem lub niezależnie od siebie. Użytkownik ma do dyspozycji narzędzia do zarządzania strukturą dokumentu; może też korzystać z podglądu powiązanych z tekstem plików "źródłowych", np. PDF-ów czy grafik.

KWord

Podobne funkcje spełnia KWord, aplikacja wchodząca w skład zestawu KOffice. Edytor tekstu i narzędzie DTP w jednym oferuje szeroki wachlarz funkcji w zakresie zarządzania graficznymi elementami dokumentu - obrazami, wykresami, kształtami, itp.

Jarte

Zbudowany na tym samym silniku co WordPad, Jarte oferuje niekonwencjonalny interfejs użytkownika i kilka funkcji w WordPadzie nieobecnych (w tym nagłówki i stopki, przeglądanie dokumentów na kartach, szybkie linki do przydatnych stron WWW. Podstawowa wersja oprogramowania jest bezpłatna; twórcy oferują również wydanie płatne, wzbogacone o dodatkowe funkcje. Co ważne, edytor można uruchomić z pamięci USB, co przyda się zwłaszcza mobilnym użytkownikom.

AbiWord

Bezpłatny, tworzony przez społeczność open source, edytor nie ustępujący funkcjonalnością swoim rozbudowanym odpowiednikom. Co ważne, jest szybki, wydajny i ma niewielkie rozmiary, co w zupełności wystarcza do codziennej pracy. AbiWord obsługuje style, pozwala na wstawiane do tekstu tabelek, pól, ramek, list czy przypisów; oferuje też zaawansowane narzędzia do formatowania tekstu (np. na podstawie użytych w dokumencie styli wygeneruje spis treści). AbiWord rozpoznaje prawie trzydzieści formatów dokumentów tekstowych, pozwala na współdzielenie pliku (pracę grupową). Dzięki dodatkowym wtyczkom można rozszerzyć funkcjonalność edytora.

Windows Live Writer

Chociaż nie jest to edytor tekstu w pełnym tego słowa znaczeniu, i tak warto o nim wspomnieć. Writer, wchodzący w skład zestawu Windows Live, jest narzędziem skierowanym do blogerów. Umożliwia tworzenie i edycję tekstu offline, a następnie - publikację w Internecie. Bez problemu współpracuje z "zewnętrznymi" usługami, np. WordPressem (tyle, że nie skorzystamy w tym wypadku z wtyczek do WordPressa).

OpenOffice.org Writer

W tekście o alternatywach dla Microsoft Word nie można pominąć najsłynniejszego open source'owego pakietu biurowego. W OpenOffice.org funkcję edytora tekstu pełni aplikacja Writer - edytor pod względem funkcjonalności nie ustępuje komercyjnym konkurentom, a za jego wykorzystaniem przemawiają dodatkowo: zerowy koszt nabycia, polska wersja językowa (w tym narzędzia językowe - słowniki: ortograficzny i synonimów). Program wspiera formaty Microsoftu oraz funkcję eksportu dokumentów do formatu PDF.

LibreOffice Writer

Twórcami oprogramowania są ludzie wcześniej związani z OpenOffice.org. Po przejęciu projektu przez Oracle i nieporozumieniach z tą firmą, zaczęli pracować nad własnym. Za nimi poszło wielu fundatorów. LibreOffice jest wspierany m.in przez Google, Red Hat, Cannonical i Novell. Edytor tekstu w tym zestawie również nosi nazwę Writer. Pod koniec stycznia 2011 r. wydana została pierwsza stabilna wersja pakietu.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: