Najlepsze zamienniki Photoshopa

Jeżeli rozpoczynasz przygodę z fotografią cyfrową albo chcesz swobodnie rysować na komputerze, musisz wybrać odpowiedni program graficzny. Najlepiej darmowy. Zobacz, który będzie dla ciebie najlepszy.


Edytor grafiki to podstawowe narzędzie do pracy bądź zabawy dla wielu użytkowników. Jeden z takich programów dostępny jest w każdym komputerze - to Microsoft Paint. Sprawdzi się jednak tylko w najprostszych zadaniach. Do retuszu zdjęć bądź tworzenia grafiki potrzebne jest bardziej rozbudowane narzędzie.

W przeglądzie uwzględniliśmy dziesięć darmowych edytorów grafiki rastrowej dla Windows. Wybraliśmy najlepsze i najbardziej popularne wśród użytkowników aplikacje jak na przykład GIMP, Paint.NET, Photobie czy PhotoScape. Z porównania wykluczone zostały edytory grafiki wektorowej oraz wyposażone w narzędzia edycyjne programy służące do katalogowania i przeglądania fotografii.

Zobacz również:

  • Jakie etui dla Samsung Galaxy S23/S23+/S23 Ultra? Najlepsze propozycje w 2023 roku

GIMP 2.6

GIMP to zaawansowany edytor grafiki przeznaczony dla systemów Unix/Linux, Windows i Mac OS. Uznawany jest za solidną, darmową, alternatywę dla Photoshopa. Oferuje kompletny zestaw narzędzi do retuszu fotografii oraz tworzenia grafiki cyfrowej, które sprawdzą się w zastosowaniach amatorskich i profesjonalnych.

Cechą charakterystyczną GIMP jest interfejs. Tworzą go pływające okno paska narzędzi, okna dialogowe oraz obszar edycji.

Najlepsze zamienniki Photoshopa

Dynamiczne pędzle w GIMP-ie - ich właściwości zależą od siły nacisku i szybkości poruszania się wskaźnika myszy.

Można je swobodnie rozmieszczać na ekranie. GIMP obsługuje warstwy i maski warstw. Wyposażono go w bogate narzędzia selekcji: różdżkę, narzędzie zaznaczenia według koloru, nożyce (zaznaczanie obszarów używając dopasowania do krawędzi), zaznaczanie pierwszego planu oraz tworzenie i modyfikowanie ścieżek (krzywe Beziera).

Całość uzupełniają narzędzia rysowania i transformacji. W programie znalazło sie także miejsce dla kilkudziesięciu filtrów i efektów graficznych. Funkcjonalność GIMP-a może zostać rozszerzona za pomocą wtyczek.

Najlepsze zamienniki Photoshopa

Interfejs GIMP-a bazuje na pływających oknach. Nie każdy użytkownik jest się w stanie do tego przyzwyczaić

W wersji 2.6 GIMP-a zastosowano GEGL - silnik operacji graficznych umożliwiający pracę z dużą liczbą kolorów na każdym kanale. Zapewnia on obsługę więcej niż ośmiu bitów na kanał w przestrzeni barw RGBA.

Pozwala również na wykonywanie bezstratnych przekształceń m.in. skalowanie bez modyfikacji oryginału. Udoskonalono też narzędzie ręcznego zaznaczania oraz wprowadzono nową kategorię dynamicznych pędzli. Parametry takie, jak krycie, rozmiar czy kolor mogą być teraz sterowane przez nacisk i szybkość ruchu wskaźnika lub generowane losowo.

Istotną wadą, która ogranicza użycie GIMP-a w profesjonalnych zastosowaniach jest brak obsługi przestrzeni barw CMYK. Konwersja RGB do CMYK możliwa jest jednak za pomocą wtyczek Separate lub Separate+.

Paint.NET 3.5

Najlepsze zamienniki Photoshopa

Paint.NET to zaawansowane narzędzie dedykowane amatorom i półprofesjonalistom.

Paint.NET, popularny program do obróbki grafiki rastrowej stworzony został przez studentów Washington State University jako zamiennik systemowego Paint’a. Powstało nowoczesne narzędzie z intuicyjnym i innowacyjnym interfejsem. Widok w postaci zakładek upraszcza nawigację i ułatwia pracę.

Aplikacja jest zaawansowanym narzędziem przeznaczonym do rysowania oraz retuszu fotografii. Zaimplementowano w niej obsługę warstw, przezroczystości, dodano bogate narzędzia kolorów. Wśród starannie dobranego zestawu filtrów i efektów specjalnych nie zabrakło unikalnych efektów 3D umożliwiających modyfikację perspektywy i deformowanie obiektów. Wśród zalet Paint.NET warto wymienić funkcję nielimitowanej historii, automatyczne aktualizacje oraz dużą społeczność skupioną wokół projektu. Dodatkowe funkcje Paint.NET mogą być instalowane w formie wtyczek. Polskie tłumaczenie dostępne jest w postaci oddzielnej paczki.

Zanim fotka trafi do fotolabu

Cyfrowe zdjęcia przed wysłaniem do fotolabu wymagają trochę pracy. Korzystając z dobrego programu graficznego warto poddać retuszowi widoczne na nich osoby - usunąć na przykład zmarszczki czy różne niedoskonałości skóry, zlikwidować efekt czerwonych oczu.

Zwykle niezbędna jest też korekta tonalna zdjęcia. Zadbaj koniecznie o odpowiedni kontrast, balans kolorów i jasność. Możesz również dodać różne efekty. Sepia lub ramka urozmaicą twoją pracę. Nie zapomnij o odpowiednim kadrowaniu. Dzięki niemu wypełnisz cały obszar fotografii tym, co najważniejsze.

Na koniec zadbaj o odpowiednie proporcje. Popularne kompakty cyfrowe rejestrują zdjęcia w formacie 4:3, a papier fotograficzny, na którym wykonywane są odbitki ma format 3:2. Jeżeli nie przytniesz obrazka samodzielnie, zrobi to automat w fotolabie - nie zawsze w sposób optymalny.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: