Najlepszy UPS za 1000 zł

Tylko najlepsze UPS-y potrafią wytworzyć czystą sinusoidę na zasilaniu bateryjnym. To bardzo ważna cecha, która gwarantuje dobrą współpracę zasilacza z komputerami i innymi urządzeniami elektrycznymi. PowerWalker od lat dostarcza tego typu zasilacze awaryjne a dwa najnowsze modele PowerWalker VFI 2000C LCD i PowerWalker VI 1500T/HID okazały się nowymi liderami wydajności.


PowerWalker VI 1500T/HID wykonany jest w topologii Line- interactive, która oferuje najlepszy stosunek możliwości do ceny. Dzięki niej UPS ma krótki czas przełączania na pracę bateryjną i dobrą synchronizację przebiegu napięcia.

Moc pozorna zasilacza to 1500 W a rzeczywista 900 W także bez problemów wystarczy do zasilania domowego, firmowego komputera czy serwera o mocy do 500W.

PowerWalker VI 1500T/HID dzięki czystej sinusoidzie na zasilaniu bateryjnym może być również wykorzystywany do zasilania np. silników bram garażowych. UPS wyposażony jest też w układ (AVR), który aktywnie koryguje poziom napięcia (184-276 VAC) zmniejszając zakłócenia powstające w sieci elektrycznej.

PowerWalker VFI 2000C LCD to zaawansowany zasilacz wykonany w topologii „Online”. Wykorzystuje wysokiej jakości falowniki, które prąd stały zamieniają na prąd zmienny o przebiegu w pełni sinusoidalnym. Oferuje wysoką efektywność i skutecznie eliminuje szumy i przepięcia powstające w sieci elektrycznej.

PowerWalker VI 1500T/HID – najlepszy zasilacz do 1000 zł

PowerWalker VI ma mocną stalową obudowę o wymiarach 340 x 150 x 209 mm z plastikowym przednim panelem. Obudowa nie jest przystosowana do rozkręcania, ale umożliwia szybką wymianę akumulatorów. Wystarczy zdjąć przedni panel, który przymocowany jest za pomocą zatrzasków, odkręcić jedną śrubkę i usunąć blokadę przytrzymującą baterie. Zajmuje to dosłownie kilka minut. Producent zadbał też o to, aby niemożliwe było nieprawidłowe podłączenie czy włożenie akumulatora do obudowy.

PowerWalker VI 1500T/HID wyposażony jest w aktywny system chłodzący, którego sercem jest umieszczony z tyłu obudowy wentylator. Poprzez otwory wentylacyjne zamontowane w przednim panelu zasysa on zimne powietrze z zewnątrz obudowy a ciepłe „wypycha” na zewnątrz. Elektronika UPS-a i co ważne akumulator mają komfortowe warunki pracy. Podczas testów obciążeniowych UPS nie miał żadnych problemów z przegrzewaniem, niestety kosztem zwiększonej głośności pracy urządzenia (40 - 45 dB).

Z tyłu zasilacza jest aż osiem gniazd komputerowych, są też gniazda sieci LAN i jedno gniazdo USB. Gniazdo USB służy do podłączenia zasilacza do komputera. Warto to zrobić bo producent dodaje do dodatkowe oprogramowanie (PowerWalker-WinPower), które pozwala zarządzać pracą zasilacza z poziomu komputera. Co ważne dostępne jest ono dla różnorakich systemów (Windows, Mac- OS, Linuxa).

Z przodu obudowy zamontowany jest podświetlany wyświetlacz i trzy przyciski. Na wyświetlaczu można sprawdzić podstawowe parametry pracy UPS-a, takie jak aktualne obciążenie, poziom naładowania akumulatora, przewidywany czas pracy na zasilaniu bateryjnym. Jest też przycisk pozwalający na wyciszenie dźwięku sygnalizującego pracę UPS-a na baterii.

W obudowie zamontowano dwa duże 12 V akumulatory o pojemności 9 Ah każdy. Testowaliśmy je w dwóch trybach: po 12 i 3 godzinnym ładowaniu. W obu testach UPS sprawdzany był w taki sam sposób za pomocą komputera stacjonarnego, który generował średnie obciążenie 230 W.

Po 12 godzinnym ładowaniu baterii oprogramowanie UPS-a pokazywało, że są one w 100% naładowane. PowerWalker VI 1500T/HID pracował przez 26 minut. Test powtarzaliśmy trzykrotnie i za każdym razem wyniki czasu pracy na baterii były bardzo podobne.

To świetny rezultat, który jest nieco lepszy od dotychczasowego lidera Eatona 5P 1150i, który również wyposażony jest w dwa akumulatory 9 Ah, ale jest za to o kilkaset złotych droższy (oznaczyliśmy go na zielono).

Oczekiwaliśmy równie dobrego wyniku po 3 godzinnym okresie ładowania akumulatorów i nie zawiedliśmy się. W tym teście PowerWalker VI 1500T/HID pracował przez prawie 18 minut, również wyprzedzając zasilacz Eatona 5P 1150i, ale różnica była minimalna.

PowerWalker VI 1500T/HID pod względem wydajności to w tej chwili najlepszy zasilacz awaryjny do 1000 zł jaki mieliśmy okazję testować.