Najlepszy amplituner Harman/Kardon

Amerykański Harman/Kardon zaprezentował swój najlepszy amplituner AVR 7300. Urządzenie wyposażono iście po królewsku w najnowsze rozwiązania z dziedziny nie tylko dźwięku ale i obrazu. 8-kanałowe urządzenie dysponuje wszystkimi popularnymi dekoderami dźwięku wielokanałowego oraz procesorem wideo firmy Faroudja.

Amplituner Harman/Kardon AVR 7300

Amplituner Harman/Kardon AVR 7300

W amplitunerze AVR 7300 wykorzystany został najnowszy procesor Cirrus Logic (CS 49400). Zawiera on dwa 24-bitowe obwody DSP, oraz 32 bitowy obwód post-processingu. Procesor wykonano w technologii 0,24 mikrona co owocuje większą pamięcią wewnętrzną. Rozszerza to znacznie tabelę formatów Dolby Digital i DTS, jakie są "na pokładzie" procesora, bez konieczności dodawania dla nich zewnętrznej pamięci, co wydłużałoby szybkość działania. Dodano takie formaty dźwięku, jak Dolby Headphone, Dolby Virtual Speaker, oraz DTS 24/96. Algorytmy te zostały umieszczone w pamięci procesora, tak więc mogą być łatwo aktualizowane, a także poszerzane o nowe, dziś jeszcze nieznane formaty.

Wyposażenie w dekodery obejmuje oczywiście DD EX, DTS ES, DTS Neo:6, DPL IIx oraz Logic 7 7.1 96 kHz. Logic 7 może pracować w dwóch trybach - Music i Cinema. Ostatnia jego wersja obsługuje częstotliwość próbkowania 96 kHz. Systemy te mogą obsługiwać jakiekolwiek dwukanałowe źródło dźwięku, zarówno analogowe, jak i cyfrowe. Tryb Music służy do adaptacji stereofonicznego materiału i precyzyjnego odtworzenia panoramy zawartej w dwóch kanałach za pomocą systemu kolumn 5.1 lub 7.1. Tryb Cinema dekoduje matrycę surround i kieruje odpowiednie partie materiału muzycznego na płytach z filmami, do odpowiednich kanałów systemu kina domowego 5.1 lub 7.1.

Odtwarzanie plików MP3

Harman Kardon posiada wbudowany dekoder MP3. Pozwala na słuchanie MP3 na systemie kolumn kina domowego za pośrednictwem wbudowanych wzmacniaczy, a jednocześnie dekoduje MP3 przy pomocy swojego wewnętrznego procesora. Strumień MP3 można uzyskać z komputera, bądź przenośnego odtwarzacza mp3.

Dwa zasilacze - oddzielnie dla wzmacniaczy i procesorów

Kiedy wzmacniacz zasilany jest jednym zasilaczem, przy niskich poziomach dźwięku, i przy odsłuchu dwukanałowym wszystko jest w porządku. Kiedy jednak oglądamy film w Dolby Digital czy DTS, z kinową dynamiką, w głośniejszych scenach zapas mocy zasilacza szybko się kończy. Efektem są wysokie zniekształcenia i brak swobody wybrzmienia. Paradoksalnie wiele osób ma wtedy tendencję do przypisywania winy za ten stan rzeczy kolumnom. W nowym amplitunerze Harman Kardon zastosował oddzielne zasilacze dla końcówek mocy, oraz dla części "sterującej" (procesory, tuner, przedwzmacniacz). AVR7300 wyposażony jest w siedem końcówek o mocy 110 W, lub dwa kanały o mocy 125 W

Połączenia

Pięć źródeł audio-wvideo można podłączyć zarówno przewodami kompozytowymi (RCA), jak i za pomocą przewodów S-Video. Do dyspozycji oddano osiem wejść cyfrowych i cztery cyfrowe wyjścia. Pozostałe gniazda to dwa wyjścia do nagrywania, wejście wielokanałowe, wyjścia do zewnętrznych końcówek mocy, i kolumn. Na panelu przednim znajdują się wejścia: audio stereo i wideo - kompozyt i S-Video. Z przodu znajdziecie także wejścia cyfrowe optyczne i elektryczne. Wyposażenie obejmuje także złącza komponent o paśmie przenoszenia do 100 MHz (zgodnie z wymaganiami HDTV). Mogą one pracować zarówno w formatach Y-C (Y, RY, BY), jak i RGB. Połączenia te są w pełni kompatybilne z odtwarzaczami DVD i projektorami wvideo obsługującymi Progressive Scan, i mogą być dowolnie przypisywane wejściom DVD i Video od 1 - 4. Urządzenie pozwala także na dokonanie konwersji z S-Video, na wideo kompozyt oraz z S-Video i kompozytu do komponentu.

Procesor wideo firmy Faroudja z konwerterem DCDi

AVR 7300 jest jednym z pierwszych amplitunerów na świecie, który wyposażony został w zaawansowany procesor do obróbki wizji, zapewniający konwersję oraz skalowanie sygnałów wideo z 480/525i (NTSC/PAL) do 480p, 525p i wyżej, o ile procesor podłączony jest do monitora, który obsługuje taki format. AVR 7300 obsługuje procesor zintegrowany Faroudja 2300. Dodatkowo procesor oferuje prawidłowy transfer obrazu filmowego "pull-down" 3/2 i 2/2, bez nieprzyjemnych artefaktów, gwarantując odtwarzanie pełnej ramki z najwyższą możliwą jakością taśmy filmowej z progresywnym skanowaniem. Zapewnia on także konwersję proporcji obrazu z 4:3 na 16:9 na szerokoekranowych monitorach lub z 16:9 na 4:3, gdy używamy monitorów starszej generacji

Pilot zdalnego sterowania EzSet z wyświetlaczem LCD

Producent poprawił pilot EzSet! Teraz, poza procedurami automatycznego kalibrowania systemu kolumn EzSet dodatkowo oferowany jest miernik ciśnienia akustycznego, za pomocą którego precyzyjnie będzie można ustawić kolumny np. za pomocą zewnętrznego software (np. płyty pomiarowej). Poza prostą procedurą kalibrowania kolumn pilot ten pozwala na programowanie innych urządzeń na zasadzie wyboru producenta/marki wprost na wyświetlaczu pilota. Równie prosto można programować pojedyncze komendy (nawet na zasadzie uczenia go "pilot-w-pilot"), jak i całe makroinstrukcje pozwalające na włączanie czy wyłączanie wielu urządzeń za pomocą jednego przycisku.

Cena nowego amplitunera to 11999 zł.

Dystrybutor:

http://www.rb.com.pl


Zobacz również