Najlepszy antywirus 2023 - top 10 antywirusów

Chcesz ochronić system przed zagrożeniami? Sprawdź, które programy antywirusowe warto kupić w 2023 roku. Na pewno się na nich nie zawiedziesz!

Fot.: Glenn Carstens Peters/Unsplash

Promocja

Norton 360 Deluxe na 5 urządzeń

Norton 360 Deluxe na 5 urządzeń

  • Cena: 145 zł / rok
  • Kup teraz: Norton 360 Deluxe

Ochrona w czasie rzeczywistym 5 urządzeń.

Najważniejsze funkcje:

  • kontrola rodzicielska
  • bezpieczny VPN
  • Password Manager
  • 50 GB miejsca na kopie zapasowe w chmurze

Avast Free AntiVirus

Avast Free AntiVirus wykazał się stuprocentową skutecznością w powstrzymywaniu ataków szkodników. Sprawdzano go przede wszystkim na nowych, czyli wykrytych w ciągu ostatnich czterech tygodni. Znacznie poprawiono mechanizmy oprorgamowania odpowiedzialne za bezproblemowe działanie w tle. Standardowo programy ochronne opóźniają otwieranie stron www o 24%, jednak w przypadku Avast jest to tylko 20%. Podobnie nie spowalnia operacji kopiowania plików, ani uruchamiania aplikacji. Kolejna zaleta to fakt, że nie odnotowano żadnych fałszywych alarmów z jego strony.

Avast Free AntiVirus jest dostępny za darmo - możesz pobrać go tutaj.

Zobacz również:

  • 5 sposobów na ochronę prywatności w sieci, których nie znasz

Avira Internet Security for Windows

Avira Internet Security for Windows to program antywirusowy, któremu możesz zaufać. W wynikach testów uzyskał perfekcyjne wyniki w każdej z trzech kategorii. Ponadto jego działania nie odczuwasz podczas uruchamiania aplikacji, otwierania stron i kopiowania plików. Na 1 478 511 próbek ani razu nie podniosła fałszywego alarmu, co oznacza, że doskonale wykrywa zagrożenia. Do listy zalet należy dodać wbudowany menedżer haseł, a także funkcję naprawy uszkodzonych plików.

Avira Internet Security for Windows to 90 złotych rocznie za jedno urządzenie lub 183 zł za trzy maszyny. Wszystkie opcje znajdziesz na tej stronie.

Bitdefender Internet Security

Bitdefender Internet Security w najnowszych testach wykrywał 100% zagrożeń każdego rodzaju, bez wszczynania fałszywych alarmów. Ponadto jego działanie w żaden negatywny sposób nie wpływa na takie podstawowe czynności, jak otwieranie stron internetowych, kopiowanie plików czy instalację aplikacji. Aplikacja ma dodatkowe funkcje, jak ochrona kamery internetowej i mikrofonu, proponuje korzystanie z własnej sieci VPN (200 MB transferu dziennie), narzędzia kontroli rodzicielskiej. Dostępne są tryby gry, filmu i pracy, dzięki czemu jego działanie jest zawsze optymalnie dopasowane do potrzeb użytkownika.

Bitdefender Internet Security oferowany jest w cenie 146,37 zł za jedno stanowisko na rok. Możliwość zakupu oraz inne opcje znajdziesz na tej stronie.

G-Data Internet Security

G-Data Internet Security to stuprocentowa ochrona komputera przed wszelkiej maści szkodnikami oraz takie zalety, jak solidny filtr antyspamowy, tworzenie kopii zapasowych w chmurze (można korzystać z Dysku Google czy Dropboxa), a także narzędzia kontroli rodzicielskiej. Aplikacja przy 1 478 511 samplach trzy razy ogłaszała fałszywe alarmy. Jak na ten segment - to dużo, aczkolwiek tragedii nie ma.

G-Data Internet Security możesz nabyć na tej stronie. Dostępne są różne warianty pod względem ilości chronionych urządzeń oraz czasu trwania subskrypcji. Wersja podstawowa - czyli jedno stanowisko na 12 miesięcy - to wydatek 172,20 zł.

Trend Micro Internet Security

Trend Micro Internet Security to program wykazujący wysoką skuteczność w wykrywaniu różnego rodzaju zagrożeń i szkodników. Ma prosty interfejs, w którym znajdują się wszystkie niezbędne opcje do zapewnienia systemowi ochrony. Ale uwaga - spowalnia otwieranie stron internetowych w sposób odczuwalny. Na szczęście jest to jego jedyna niedogodność, ponieważ podczas innych działań spisuje się lepiej, niż wynoszą standardy. We wszystkich testach nie podniósł ani razu fałszywego alarmu.

Trend Micro Internet Security kosztuje 82,82 zł za roczną ochronę 3 urządzeń lub 159,34 zł za ochronę na dwa lata. Możesz wybrać subskrypcję na tej stronie.

Jak działają antywirusy?

Który pakiet ochronny jest niezawodny? Z tym pytaniem zmierzyło się laboratorium AV-TEST, które przez dwa miesiące badało pakiety zabezpieczające dla użytkowników domowych. Programy zbadano pod kątem ochrony, wpływu na wydajność i użyteczność systemów. Oceniono, czy pakiety fałszywie identyfikują nieszkodliwe pliki, wywołując tym samym fałszywe alarmy. We wszystkich segmentach testowych można było otrzymać do 6 punktów, czyli łącznie maksymalnie 18 punktów. W poniższym rankingu znajdziesz wyłącznie programy, które uzyskały to maksimum.

Oprogramowanie antywirusowe to kluczowy element ochrony systemu operacyjnego, plików użytkownika oraz jego prywatności. Powinno osłonić laptopa czy PC w każdym aspekcie - od ochrony plików systemowych i rejestru przed nieautoryzowanymi zmianami, po przeglądanie stron internetowych. Komputer jest podatny na wirusy, a zwłaszcza ransomware, które blokują pliki. To wyjątkowo niebezpieczne zagrożenie cały czas ewoluuje i stara się ominąć zabezpieczenia udoskonalanych antywirusów, dlatego tak ważne są ich aktualizacje.

Najlepszy antywirus 2023 - top 10 antywirusów

Oprogramowanie antywirusowe ma za zadanie wykrywać, zapobiegać, usuwać i neutralizować szkodliwe aplikacje i programy. Antywirus jest najważniejszym elementem ochrony urządzenia przed infekcją, jednak również sam użytkownik musi pamiętać o bieżącej aktualizacji używanego przez siebie oprogramowania i systemu operacyjnego. Obecnie antywirusy nie chronią wyłącznie przed wirusami, ale przede wszystkim przed złośliwym oprogramowaniem (malware), którego częścią jest wirus. Bardzo ważna jest ochrona plików osobistych przed ransomware. Luki w zabezpieczeniach mogą doprowadzić do zajęcia plików użytkownika, a niestety za ich odblokowanie należy uiścić opłaty. Należy również pamiętać, że dzisiejsi cyberprzestępcy nie muszą wcale być zawodowymi hakerami - w dark webie, a czasem nawet na eBay można nabyć odpowiednie oprogramowanie do rozsyłania ransomware.

Chociaż malware bardzo szybko ewoluuje, to również antywirusy są cały czas udoskonalane. Oczywiście pomimo tego, że antywirusy skutecznie blokują szkodniki, które próbują wedrzeć do systemu, to tak naprawdę nie ma stuprocentowo skutecznego zestawu ochronnego. Wszystkie Ataki zero day przeprowadzane są przez luki w oprogramowaniu, do których producent nie zdążył wypuścić jeszcze łatek. Wykorzystujące je malware jest tak świeże, że zazwyczaj nie posiada jeszcze swojej sygnatury w bazie danych producenta oprogramowania! Dlatego szybkość wypuszczania łatek jest istotna dla ochrony komputera - najlepsi producenci wypuszczają łatki w czasie krótszym niż godzina od znalezienia luki. Ważną rolę pełni chmura - stałe połączenie przyśpiesza znacznie proces wprowadzania nowych mechanizmów obrony oraz umożliwia szybką reakcję na nowe zagrożenia. Równie istotny jest mechanizm analizy behawioralnej - dzięki temu antywirus może rozpoznać działanie świeżych szkodników, które mogą znajdować się w świeżo zainstalowanym oprogramowaniu. Ich działanie może być różne - od próby zmian kluczy rejestru po umieszczanie dodatków w przeglądarkach. Ransomware rozpoznawane jest podczas próby szyfrowania plików.

Najlepszy antywirus 2023 - top 10 antywirusów

Niestety bardzo często oprogramowanie zabezpieczające klasyfikuje nieszkodliwy plik programu jako plik złośliwego oprogramowania. W takim przypadku aplikacja najczęściej ulega awarii, nie można jej ponownie uruchomić, a czasem musi nawet zostać ponownie zainstalowana. Jednak istnieje też dużo gorszy scenariusz, czyli taki w którym nieszkodliwy plik jest częścią systemu Windows, jest więc blokowany, przez co cały system ulega awarii.

Jak testujemy antywirusy?

Różnice pomiędzy antywirusami dotyczą przede wszystkim dodatków i spektrum rozwiązań. Testy obejmują wykrywanie wirusów nie tylko za pomocą bazy sygnatur szkodników, ale także za pomocą radzenia sobie z nowymi zagrożeniami, których sygnatur nie ma jeszcze w bazie. Równie ważne jest czyszczenie szkód stworzonych przez dany wirus, usunięte muszą zostać wszystkie pozostałości po złośliwym oprogramowaniu. Nasz test skupiał się na płatnych aplikacjach, które oferują zazwyczaj więcej możliwości, niż darmowe rozwiązania, np. wsparcie techniczne czy wbudowany VPN.

Osobnym aspektem jest ochrona przed phishingiem. AV-Comparatives przyznaje specjalny certyfikat programom antywirusowym, które wykrywają co najmniej 85% z ponad 500 szkodliwych linków. Warto zwracać na to uwagę, ponieważ phishing w ostatnich miesiącach mocno przybiera na sile. Stopień wykrywania phishingu został uwzględniony przy ustalaniu pozycji w rankingu. Pod względem ochrony wszystkie antywirusy zbadano w czasie rzeczywistym.

Spowolnienie systemu

Niestety jednym z najbardziej irytujących aspektów oprogramowań zabezpieczających jest spowalnianie systemu. Dzieje się tak dlatego, że dobra ochrona systemu wymaga wielu zasobów, co prawie paraliżuje system... Całe szczęście te drastyczne scenariusze nie dotyczą wszystkich antywirusów. W teście wykorzystano wysokiej klasy komputer oraz standardowy komputer. Na obu komputerach wykonano wiele operacji: uruchamianie stron internetowych, instalowanie i uruchamianie programów, pobieranie i kopiowanie danych. Czas wymagany do tych operacji jest wartością odniesienia dla testu. Następnie wszystkie czynności były powtarzane - jednak tym razem z zainstalowanym oprogramowaniem zabezpieczającym. Eksperci porównali wymagane czasy z czasem odniesienia i w ten sposób przyznawali punkty.

Lista najlepszych antywirusów to aplikacje, które w wynikach AV Test uzyskały maksimum punktów. Prezentujemy je w kolejności alfabetycznej. Dzięki szerokiemu wyborowi z pewnością znajdziesz najlepszą dla siebie. Zobacz i wybierz już dzisiaj!


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: