Najlepszy antywirus 2023 - top 10 antywirusów

Chcesz ochronić system przed zagrożeniami? Sprawdź, które programy antywirusowe warto kupić w 2023 roku.


Promocja

Norton 360 Deluxe na 5 urządzeń

Norton 360 Deluxe na 5 urządzeń

Ochrona w czasie rzeczywistym 5 urządzeń.

Najważniejsze funkcje:

  • kontrola rodzicielska
  • bezpieczny VPN
  • Password Manager
  • 50 GB miejsca na kopie zapasowe w chmurze

Avast Free Antivirus

Popularny w naszym kraju Avast uzyskał perfekcyjne wyniki pod względem ochrony przeciwko nowym i starym zagrożeniom, jednak w trakcie testów dwa razy wszczął fałszywy alarm, zauważono także, że zauważalnie spowalnia otwieranie popularnych stron internetowych. Daje on podstawową, darmowa ochronę dla komputerów. Jeśli jednak chcesz bardziej zaawansowanych funkcji, musisz sięgnąć po płatne wydanie - Avast One Essentials.

Darmowy Avast Free Antivirus możesz pobrać z tej strony.

Zobacz również:

  • 5 sposobów na ochronę prywatności w sieci, których nie znasz

Avast One Essentials

Avast One Essentials to najnowsze dziecko ze stajni Avast, które oferuje nie tylko wysoce skuteczną ochronę przeciwko wirusom, malware i innym szkodnikom, ale również 5 GB darmowego VPN na tydzień, sprawdzanie, czy dane użytkownika nie znalazły się w jakimś wycieku (funkcja Data Breach Monitoring), narzędzie do aktualizowania przestarzałego oprogramowania na maszynie oraz zaawansowany firewall. Można także za jego pomocą pobierać najnowsze sterowniki - a co warto podkreślić, przed ich pobraniem Avast sprawdza, czy nie znajdują się one w laboratorium jako próbka szkodliwego oprogramowania.

Avast One Essentials jak na razie dostępny jest dla mieszkańców USA, Wielkiej Brytanii, Kanady i Australii. Nie wiemy, kiedy trafi do Polski. Dostępne są jego edycje Individual (ochrona 5 urządzeń) oraz Family (ochrona do 30 urządzeń) w cenach 2,89 i 4,05 USD miesięcznie.

AVG Internet Security

AVG Internet Security to solidny produkt, który dzięki obsłudze nieograniczonej liczby urządzeń zapewnia ochronę całej rodzinie. Oferuje skaner szkodników, wbudowany firewall, moduł odpowiedzialny za wykrywanie ransomware, a także wiele warstw, skutecznie chroniących system operacyjny w każdym możliwym aspekcie. Dodatkowo analizuje podłączane do komputera lub laptopa pamięci zewnętrzne podłączone poprzez USB, a także płyty DVD i CD wkładane do napędu. Zaletą jest TuneUp, czyli kompleksowy zestaw narzędzi, który automatycznie przyspieszy Twój komputer, usunie zbędne dane, zoptymalizuje działanie baterii, zaktualizuje kluczowe oprogramowanie i zajmie się małymi usterkami, zanim przekształcą się w poważne problemy. Ponadto AVG Internet Security posiada zintegrowany menadżer haseł, wbudowaną sieć VPN oraz narzędzie sprawdzające aktualność sterowników. Bardzo praktycznie przemyślana została aplikacja na Androida.

Roczna subskrypcja dla dziesięciu urządzeń to wydatek w wysokości 140 zł - kliknij, aby kupić

Avira Prime

Avira Prime w wynikach testów uzyskało perfekcyjne wyniki. Aplikacja ochronna nie jest odczuwalna podczas otwierania stron, kopiowania plików czy uruchamiania aplikacji. Jedyne, co można by poprawić, to wpływ na instalowanie aplikacji. Średnia dla branży wynosi 11%, tu było 16%. Jednak przeciętny użytkownik nie instaluje każdego dnia kilku-kilkunastu aplikacji, więc nie jest to jakoś szczególnie odczuwalne czy irytujące. Na 1 237 562 raz podniósł fałszywy alarm - potraktował zwykłą aplikację jako wirusa. Zaletą jest natomiast wbudowany VPN z limitem danych 500 MB/mies.

Avira Prime możesz pobrać za darmo w celu ochrony jednego urządzenia. Edycja Prime pozwala na ochronę nieograniczonej liczny urządzeń i znosi limit transferu danych w VPN. Koszt to 200 zł za pierwszy rok, a następnie 333 zł za każdy kolejny. Program pobierzesz z tej strony.

Bitdefender Internet Security

Bitdefender Internet Security wypadł w najnowszych testach wręcz doskonale. Wykrywa 1200% zagrożeń każdego rodzaju, nie wpływa w żaden negatywny sposób na otwieranie stron internetowych, kopiowanie plików czy instalację aplikacji. Ponadto oferuje nam takie możliwości, jak ochrona kamery internetowej i mikrofonu, sieć VPN (z limitem transferu 200 MB dziennie), kontrola rodzicielska czy tryby gry, filmu i pracy, dzięki czemu jego działanie jest zawsze optymalnie dopasowane do potrzeb użytkownika.

Bitdefender Internet Security oferowany jest w cenie 146,37 zł za jedno stanowisko na rok. Możliwość zakupu oraz inne opcje znajdziesz na tej stronie.

G Data Total Security

G Data Total Security korzysta z autorskich technologii DeepRay i BEAST , które wykorzystują sztuczną inteligencję i analizę zachowania do wykrywania zakamuflowanego i nieznanego wcześniej złośliwego oprogramowania. Między innymi dzięki temu skuteczność ochrony oprogramowania wynosi dokładnie 100%. Kolejna zaleta to zautomatyzowane tworzenie kopii zapasowych danych i zapisywanie ich lokalnie lub w chmurze. Dzięki temu nie tylko chronisz system, ale zapewniasz również bezpieczeństwo wszystkim swoim plikom. Mamy tu także wbudowanego menedżera haseł oraz opatentowaną technologię BankGuard, chroniącą w trakcie zakupów online.

A za ile to wszystko? Roczna licencja G Data Total Security dla jednego stanowiska to 196,80 złotych - kliknij, aby nabyć.

McAfee Total Protection

Total Protection to obiecujący antywirus, którego główna zaleta to możliwość ochrony do 10 urządzeń w ramach jednej subskrypcji. Zabezpiecza przed wirusami, w tym oprogramowaniem ransomware, nie spowalniając działania komputera. Wśród funkcji znajduje się między innymi skaner oraz menedżer haseł z uwierzytelnianiem wieloskładnikowym. Aplikacja chroni pocztę e-mail, umożliwia kontrolę rodzicielską, zapobiega podłączaniu do domowej sieci nieautoryzowanych urządzeń oraz pozwala na zachowanie poufności ważnych plików przez przechowywanie ich na komputerze ze 128-bitowym szyfrowaniem. Doskonale sprawdza się jako ochrona przed malware.

McAfee Total Protection jest solidnym, godnym polecania produktem do ochrony całej rodziny lub urządzeń biurowych. Można przetestować go za darmo. Możliwa jest także dopłata za VPN.

Roczna subskrypcja na dziesięć stanowisk to wydatek w wysokości 279 zł za rok - kliknij, aby kupić.

Norton 360 Deluxe

Kolejny na naszej liście jest program antywirusowy Norton 360 Deluxe, który oferuje skuteczne zabezpieczenie 5 urządzeń. Dodatkowo w ramach pakietu, otacza opieką prywatność użytkownika w Internecie. Według producenta zapewnia on ochronę przed wirusami, złośliwym oprogramowaniem, wyłudzaniem informacji i innymi zagrożeniami pochodzącymi z Internetu. Oprócz tego powstrzymuje cyberprzestępców przed uzyskaniem dostępu do danych osobowych. Dodatkowo program zapewnia 50 GB przestrzeni dyskowej na kopie zapasowe w chmurze. Taki backup zabezpiecza użytkownika przed utratą plików z powodu awarii dysku twardego, straty urządzenia lub ataku hakerów. Ponadto Norton 360 Deluxe zawiera moduły Secure VPN, Password Manager, SafeCam oraz Kontrolę rodzicielską. W rankingu AV-TEST Norton 360 otrzymał maksymalną ilość punktów w każdej z kategorii: ochrona, użyteczność i wydajność.

Roczna subskrypcja dla pięciu stanowisk to 139,99 zł.Obejmuje to zarówno PC i Maca, jak również smartfony oraz tablety. Dostępne są także inne opcje - ochrona 2, 3, 5 lub 10 urządzeń. Wszystkie znajdziesz na tej stronie.

Trend Micro Internet Security

Trend Micro Internet Security to program wykazujący wysoką skuteczność w wykrywaniu różnego rodzaju zagrożeń i szkodników. Ma prosty interfejs, w którym znajdują się wszystkie niezbędne opcje do zapewnienia Macowi ochrony. Wyczuwalnie spowalnia otwieranie stron internetowych - gdy branżowy standard to opóźnienie wynoszące 14%, tu mamy aż 29%. Ale to jedyna niedogodność, ponieważ podczas innych działań spisuje się lepiej, niż wynoszą standardy. I nie podniósł ani jednego fałszywego alarmu!

Trend Micro Internet Security kosztuje 63,50 zł za roczną ochronę 3 urządzeń lub 124, 35 zł za ochronę na dwa lata. Możesz wybrać subskrypcję na tej stronie.

Jak działają antywirusy?

Który pakiet ochronny jest niezawodny? Z tym pytaniem zmierzyło się laboratorium AV-TEST, które przez dwa miesiące badało pakiety zabezpieczające dla użytkowników domowych. Programy zbadano pod kątem ochrony, wpływu na wydajność i użyteczność systemu Windows 10 i Windows 11. Oceniono, czy pakiety fałszywie identyfikują nieszkodliwe pliki, wywołując tym samym fałszywe alarmy. We wszystkich segmentach testowych można było otrzymać do 6 punktów, czyli łącznie maksymalnie 18 punktów. W poniższym rankingu znajdziesz wyłącznie programy, które uzyskały to maksimum.

Oprogramowanie antywirusowe to kluczowy element ochrony systemu operacyjnego, plików użytkownika oraz jego prywatności. Powinno osłonić laptopa czy PC w każdym aspekcie - od ochrony plików systemowych i rejestru przed nieautoryzowanymi zmianami, po przeglądanie stron internetowych. Komputer jest podatny na wirusy, a zwłaszcza ransomware, które blokują pliki. To wyjątkowo niebezpieczne zagrożenie cały czas ewoluuje i stara się ominąć zabezpieczenia udoskonalanych antywirusów, dlatego tak ważne są ich aktualizacje.

Najlepszy antywirus 2023 - top 10 antywirusów

Oprogramowanie antywirusowe ma za zadanie wykrywać, zapobiegać, usuwać i neutralizować szkodliwe aplikacje i programy. Antywirus jest najważniejszym elementem ochrony urządzenia przed infekcją, jednak również sam użytkownik musi pamiętać o bieżącej aktualizacji używanego przez siebie oprogramowania i systemu operacyjnego. Obecnie antywirusy nie chronią wyłącznie przed wirusami, ale przede wszystkim przed złośliwym oprogramowaniem (malware), którego częścią jest wirus. Bardzo ważna jest ochrona plików osobistych przed ransomware. Luki w zabezpieczeniach mogą doprowadzić do zajęcia plików użytkownika, a niestety za ich odblokowanie należy uiścić opłaty. Należy również pamiętać, że dzisiejsi cyberprzestępcy nie muszą wcale być zawodowymi hakerami - w dark webie, a czasem nawet na eBay można nabyć odpowiednie oprogramowanie do rozsyłania ransomware.

Chociaż malware bardzo szybko ewoluuje, to również antywirusy są cały czas udoskonalane. Oczywiście pomimo tego, że antywirusy skutecznie blokują szkodniki, które próbują wedrzeć do systemu, to tak naprawdę nie ma stuprocentowo skutecznego zestawu ochronnego. Wszystkie Ataki zero day przeprowadzane są przez luki w oprogramowaniu, do których producent nie zdążył wypuścić jeszcze łatek. Wykorzystujące je malware jest tak świeże, że zazwyczaj nie posiada jeszcze swojej sygnatury w bazie danych producenta oprogramowania! Dlatego szybkość wypuszczania łatek jest istotna dla ochrony komputera - najlepsi producenci wypuszczają łatki w czasie krótszym niż godzina od znalezienia luki. Ważną rolę pełni chmura - stałe połączenie przyśpiesza znacznie proces wprowadzania nowych mechanizmów obrony oraz umożliwia szybką reakcję na nowe zagrożenia. Równie istotny jest mechanizm analizy behawioralnej - dzięki temu antywirus może rozpoznać działanie świeżych szkodników, które mogą znajdować się w świeżo zainstalowanym oprogramowaniu. Ich działanie może być różne - od próby zmian kluczy rejestru po umieszczanie dodatków w przeglądarkach. Ransomware rozpoznawane jest podczas próby szyfrowania plików.

Najlepszy antywirus 2023 - top 10 antywirusów

Niestety bardzo często oprogramowanie zabezpieczające klasyfikuje nieszkodliwy plik programu jako plik złośliwego oprogramowania. W takim przypadku aplikacja najczęściej ulega awarii, nie można jej ponownie uruchomić, a czasem musi nawet zostać ponownie zainstalowana. Jednak istnieje też dużo gorszy scenariusz, czyli taki w którym nieszkodliwy plik jest częścią systemu Windows, jest więc blokowany, przez co cały system ulega awarii.

Jak testujemy antywirusy?

Różnice pomiędzy antywirusami dotyczą przede wszystkim dodatków i spektrum rozwiązań. Testy obejmują wykrywanie wirusów nie tylko za pomocą bazy sygnatur szkodników, ale także za pomocą radzenia sobie z nowymi zagrożeniami, których sygnatur nie ma jeszcze w bazie. Równie ważne jest czyszczenie szkód stworzonych przez dany wirus, usunięte muszą zostać wszystkie pozostałości po złośliwym oprogramowaniu. Nasz test skupiał się na płatnych aplikacjach, które oferują zazwyczaj więcej możliwości, niż darmowe rozwiązania, np. wsparcie techniczne czy wbudowany VPN.

Osobnym aspektem jest ochrona przed phishingiem. AV-Comparatives przyznaje specjalny certyfikat programom antywirusowym, które wykrywają co najmniej 85% z ponad 500 szkodliwych linków. Warto zwracać na to uwagę, ponieważ phishing w ostatnich miesiącach mocno przybiera na sile. Stopień wykrywania phishingu został uwzględniony przy ustalaniu pozycji w rankingu. Pod względem ochrony wszystkie antywirusy zbadano w czasie rzeczywistym. W drugim segmencie testowym wszystkie produkty musiały wykryć zestaw z prawie 60 000 atakami.

Spowolnienie systemu

Niestety jednym z najbardziej irytujących aspektów oprogramowań zabezpieczających jest spowalnianie systemu. Dzieje się tak dlatego, że dobra ochrona systemu wymaga wielu zasobów, co prawie paraliżuje system... Całe szczęście te drastyczne scenariusze nie dotyczą wszystkich antywirusów. W teście wykorzystano wysokiej klasy komputer oraz standardowy komputer. Na obu komputerach wykonano wiele operacji: uruchamianie stron internetowych, instalowanie i uruchamianie programów, pobieranie i kopiowanie danych. Czas wymagany do tych operacji jest wartością odniesienia dla testu. Następnie wszystkie czynności były powtarzane - jednak tym razem z zainstalowanym oprogramowaniem zabezpieczającym. Eksperci porównali wymagane czasy z czasem odniesienia i w ten sposób przyznawali punkty.

Lista najlepszych antywirusów to aplikacje, które w wynikach AV Test uzyskały maksimum punktów. Prezentujemy je w kolejności alfabetycznej. Dzięki szerokiemu wyborowi z pewnością znajdziesz najlepszą dla siebie. Zobacz i wybierz już dzisiaj!