Najlepszy antywirus 2023 - top 10 antywirusów

Chcesz ochronić system przed zagrożeniami? Sprawdź, które programy antywirusowe warto kupić w 2023 roku. Na pewno się na nich nie zawiedziesz!

Fot.: Glenn Carstens Peters/Unsplash

Avast Free AntiVirus

Avast Free AntiVirus wykazał się stuprocentową skutecznością w powstrzymywaniu ataków szkodników wykrytych w ciągu ostatnich czterech tygodni. W stosunku do ostatniego rankingu znacznie poprawiono mechanizmy odpowiedzialne za bezproblemowe działanie w tle. Przykładem otwieranie stron internetowych. Standardowo programy ochronne opóźniają tę czynność o 24%, Avast tylko o 20%. Podobnie mało odczuwalny jest w trakcie kopiowania plików czy uruchamiania aplikacji. Nie odnotowano także fałszywych alarmów z jego strony.

Avast Free AntiVirus jest darmowy - możesz pobrać go tutaj.

Zobacz również:

  • Oszustwo na YouTube. Nie daj się złapać!

Avira Internet Security for Windows

Avira Internet Security for Windows w wynikach testów uzyskało perfekcyjne wyniki. Aplikacja ochronna nie jest odczuwalna podczas otwierania stron, kopiowania plików czy uruchamiania aplikacji. Doskonale wykrywa zagrożenia - na 1 478 511 próbek ani razu nie podniosła fałszywego alarmu. Nie ma także żadnego odczuwalnego wpływu na kopiowanie plików czy uruchamianie programów. Zaletą jest wbudowany menedżer haseł, warto odnotować także opcję naprawy uszkodzonych plików.

Avira Internet Security for Windows to 90 złotych rocznie za jedno urządzenie lub 183 zł za trzy maszyny. Dostępne są także inne opcje. Wszystkie znajdziesz na tej stronie.

AVG Internet Security

AVG Internet Security to solidny produkt, który dzięki obsłudze nieograniczonej liczby urządzeń zapewnia ochronę całej rodzinie. Oferuje skaner szkodników, wbudowany firewall, moduł odpowiedzialny za wykrywanie ransomware, a także wiele warstw, skutecznie chroniących system operacyjny w każdym możliwym aspekcie. Dodatkowo analizuje podłączane do komputera lub laptopa pamięci zewnętrzne podłączone poprzez USB, a także płyty DVD i CD wkładane do napędu. Zaletą jest TuneUp, czyli kompleksowy zestaw narzędzi, który automatycznie przyspieszy Twój komputer, usunie zbędne dane, zoptymalizuje działanie baterii, zaktualizuje kluczowe oprogramowanie i zajmie się małymi usterkami, zanim przekształcą się w poważne problemy. Ponadto AVG posiada zintegrowany menadżer haseł, wbudowaną sieć VPN oraz narzędzie sprawdzające aktualność sterowników. Bardzo praktycznie przemyślana została aplikacja na Androida.

Roczna subskrypcja dla dziesięciu urządzeń to wydatek w wysokości 140 zł, dla jednego 110 zł. Wybierz swoją tutaj.

Bitdefender Internet Security

Bitdefender Internet Security wypadł w najnowszych testach wręcz doskonale. Wykrywa 100% zagrożeń każdego rodzaju, nie wpływa w żaden negatywny sposób na otwieranie stron internetowych, kopiowanie plików czy instalację aplikacji. Ponadto oferuje nam takie możliwości, jak ochrona kamery internetowej i mikrofonu, sieć VPN (z limitem transferu 200 MB dziennie), kontrola rodzicielska czy tryby gry, filmu i pracy, dzięki czemu jego działanie jest zawsze optymalnie dopasowane do potrzeb użytkownika.

Bitdefender Internet Security oferowany jest w cenie 146,37 zł za jedno stanowisko na rok. Możliwość zakupu oraz inne opcje znajdziesz na tej stronie.

F-Secure SAFE

F-Secure SAFE oferuje skuteczną cchronę w czasie rzeczywistym przed wirusami, końmi trojańskimi, oprogramowaniem ransomware i oprogramowaniem szpiegowskim. Zaletą są automatyczne funkcje ochrony bankowości i płatności w Internecie oraz zapobieganie przypadkowemu otwarciu szkodliwych witryn. Ponadto aplikacja oferuje kontrolę rodzicielską, dzięki czemu można chronić dzieci i nieletnich przed szkodliwymi treściami, a także ograniczać ich czas spędzany przed ekranem. Dla graczy przewidziano tryb, w którym używane są optymalne ustawienia zabezpieczeń i systemu Windows, co ma zapewniać nieprzerwaną rozrywkę.

F-Secure SAFE dla jednego urządzenia na rok to wydatek 159 złotych - kliknij, aby kupić.

G-Data Internet Security

G-Data Internet Security to stuprocentowa ochrona komputera przed wszelkiej maści szkodnikami. Jakieś minusy? Przy 1 478 511 samplach podniosła trzy fałszywe alarmy, co - jak na program tej klasy - jest dużą liczbą. Jeśli chodzi o zalety, mamy tu Cloud-Backup, funkcję pozwalającą na tworzenie kopii zapasowych w chmurze z wykorzystaniem popularnych usług jak Dropbox czy Dysk Google, narzędzia kontroli rodzicielskiej oraz solidny filtr antyspamowy.

G-Data Internet Security możesz nabyć na tej stronie. Dostępne są różne warianty pod względem ilości chronionych urządzeń oraz czasu trwania subskrypcji. Wersja podstawowa - czyli jedno stanowisko na 12 miesięcy - to wydatek 172,20 zł.

McAfee Total Protection

Total Protection to obiecujący antywirus, którego główna zaleta to możliwość ochrony do 10 urządzeń w ramach jednej subskrypcji. Zabezpiecza przed wirusami, w tym oprogramowaniem ransomware, nie spowalniając działania komputera. Wśród funkcji znajduje się między innymi skaner oraz menedżer haseł z uwierzytelnianiem wieloskładnikowym. Aplikacja chroni pocztę e-mail, umożliwia kontrolę rodzicielską, zapobiega podłączaniu do domowej sieci nieautoryzowanych urządzeń oraz pozwala na zachowanie poufności ważnych plików przez przechowywanie ich na komputerze ze 128-bitowym szyfrowaniem. Doskonale sprawdza się jako ochrona przed malware.

McAfee Total Protection jest solidnym, godnym polecania produktem do ochrony całej rodziny lub urządzeń biurowych. Można przetestować go za darmo. Możliwa jest także dopłata za VPN.

Roczna subskrypcja na dziesięć stanowisk to wydatek w wysokości 279 zł za rok - kliknij, aby kupić.

Norton 360 Deluxe

Kolejny na naszej liście jest program antywirusowy Norton 360 Deluxe, który oferuje skuteczne zabezpieczenie 5 urządzeń. Dodatkowo w ramach pakietu, otacza opieką prywatność użytkownika w Internecie. Według producenta zapewnia on ochronę przed wirusami, złośliwym oprogramowaniem, wyłudzaniem informacji i innymi zagrożeniami pochodzącymi z Internetu. Oprócz tego powstrzymuje cyberprzestępców przed uzyskaniem dostępu do danych osobowych. Dodatkowo program zapewnia 50 GB przestrzeni dyskowej na kopie zapasowe w chmurze. Taki backup zabezpiecza użytkownika przed utratą plików z powodu awarii dysku twardego, straty urządzenia lub ataku hakerów. Ponadto Norton 360 Deluxe zawiera moduły Secure VPN, Password Manager, SafeCam oraz Kontrolę rodzicielską. W rankingu AV-TEST Norton 360 otrzymał maksymalną ilość punktów w każdej z kategorii: ochrona, użyteczność i wydajność.

Roczna subskrypcja dla jednego stanowiska wydatek w wysokości 85 zł. Dostępne są także inne opcje - ochrona 2, 3, 5 lub 10 urządzeń. Wszystkie znajdziesz na tej stronie.

Jak działają antywirusy?

Który pakiet ochronny jest niezawodny? Z tym pytaniem zmierzyło się laboratorium AV-TEST, które przez dwa miesiące badało pakiety zabezpieczające dla użytkowników domowych. Programy zbadano pod kątem ochrony, wpływu na wydajność i użyteczność systemów. Oceniono, czy pakiety fałszywie identyfikują nieszkodliwe pliki, wywołując tym samym fałszywe alarmy. We wszystkich segmentach testowych można było otrzymać do 6 punktów, czyli łącznie maksymalnie 18 punktów. W poniższym rankingu znajdziesz wyłącznie programy, które uzyskały to maksimum.

Oprogramowanie antywirusowe to kluczowy element ochrony systemu operacyjnego, plików użytkownika oraz jego prywatności. Powinno osłonić laptopa czy PC w każdym aspekcie - od ochrony plików systemowych i rejestru przed nieautoryzowanymi zmianami, po przeglądanie stron internetowych. Komputer jest podatny na wirusy, a zwłaszcza ransomware, które blokują pliki. To wyjątkowo niebezpieczne zagrożenie cały czas ewoluuje i stara się ominąć zabezpieczenia udoskonalanych antywirusów, dlatego tak ważne są ich aktualizacje.

Najlepszy antywirus 2023 - top 10 antywirusów

Oprogramowanie antywirusowe ma za zadanie wykrywać, zapobiegać, usuwać i neutralizować szkodliwe aplikacje i programy. Antywirus jest najważniejszym elementem ochrony urządzenia przed infekcją, jednak również sam użytkownik musi pamiętać o bieżącej aktualizacji używanego przez siebie oprogramowania i systemu operacyjnego. Obecnie antywirusy nie chronią wyłącznie przed wirusami, ale przede wszystkim przed złośliwym oprogramowaniem (malware), którego częścią jest wirus. Bardzo ważna jest ochrona plików osobistych przed ransomware. Luki w zabezpieczeniach mogą doprowadzić do zajęcia plików użytkownika, a niestety za ich odblokowanie należy uiścić opłaty. Należy również pamiętać, że dzisiejsi cyberprzestępcy nie muszą wcale być zawodowymi hakerami - w dark webie, a czasem nawet na eBay można nabyć odpowiednie oprogramowanie do rozsyłania ransomware.

Chociaż malware bardzo szybko ewoluuje, to również antywirusy są cały czas udoskonalane. Oczywiście pomimo tego, że antywirusy skutecznie blokują szkodniki, które próbują wedrzeć do systemu, to tak naprawdę nie ma stuprocentowo skutecznego zestawu ochronnego. Wszystkie Ataki zero day przeprowadzane są przez luki w oprogramowaniu, do których producent nie zdążył wypuścić jeszcze łatek. Wykorzystujące je malware jest tak świeże, że zazwyczaj nie posiada jeszcze swojej sygnatury w bazie danych producenta oprogramowania! Dlatego szybkość wypuszczania łatek jest istotna dla ochrony komputera - najlepsi producenci wypuszczają łatki w czasie krótszym niż godzina od znalezienia luki. Ważną rolę pełni chmura - stałe połączenie przyśpiesza znacznie proces wprowadzania nowych mechanizmów obrony oraz umożliwia szybką reakcję na nowe zagrożenia. Równie istotny jest mechanizm analizy behawioralnej - dzięki temu antywirus może rozpoznać działanie świeżych szkodników, które mogą znajdować się w świeżo zainstalowanym oprogramowaniu. Ich działanie może być różne - od próby zmian kluczy rejestru po umieszczanie dodatków w przeglądarkach. Ransomware rozpoznawane jest podczas próby szyfrowania plików.

Najlepszy antywirus 2023 - top 10 antywirusów

Niestety bardzo często oprogramowanie zabezpieczające klasyfikuje nieszkodliwy plik programu jako plik złośliwego oprogramowania. W takim przypadku aplikacja najczęściej ulega awarii, nie można jej ponownie uruchomić, a czasem musi nawet zostać ponownie zainstalowana. Jednak istnieje też dużo gorszy scenariusz, czyli taki w którym nieszkodliwy plik jest częścią systemu Windows, jest więc blokowany, przez co cały system ulega awarii.

Jak testujemy antywirusy?

Różnice pomiędzy antywirusami dotyczą przede wszystkim dodatków i spektrum rozwiązań. Testy obejmują wykrywanie wirusów nie tylko za pomocą bazy sygnatur szkodników, ale także za pomocą radzenia sobie z nowymi zagrożeniami, których sygnatur nie ma jeszcze w bazie. Równie ważne jest czyszczenie szkód stworzonych przez dany wirus, usunięte muszą zostać wszystkie pozostałości po złośliwym oprogramowaniu. Nasz test skupiał się na płatnych aplikacjach, które oferują zazwyczaj więcej możliwości, niż darmowe rozwiązania, np. wsparcie techniczne czy wbudowany VPN.

Osobnym aspektem jest ochrona przed phishingiem. AV-Comparatives przyznaje specjalny certyfikat programom antywirusowym, które wykrywają co najmniej 85% z ponad 500 szkodliwych linków. Warto zwracać na to uwagę, ponieważ phishing w ostatnich miesiącach mocno przybiera na sile. Stopień wykrywania phishingu został uwzględniony przy ustalaniu pozycji w rankingu. Pod względem ochrony wszystkie antywirusy zbadano w czasie rzeczywistym.

Spowolnienie systemu

Niestety jednym z najbardziej irytujących aspektów oprogramowań zabezpieczających jest spowalnianie systemu. Dzieje się tak dlatego, że dobra ochrona systemu wymaga wielu zasobów, co prawie paraliżuje system... Całe szczęście te drastyczne scenariusze nie dotyczą wszystkich antywirusów. W teście wykorzystano wysokiej klasy komputer oraz standardowy komputer. Na obu komputerach wykonano wiele operacji: uruchamianie stron internetowych, instalowanie i uruchamianie programów, pobieranie i kopiowanie danych. Czas wymagany do tych operacji jest wartością odniesienia dla testu. Następnie wszystkie czynności były powtarzane - jednak tym razem z zainstalowanym oprogramowaniem zabezpieczającym. Eksperci porównali wymagane czasy z czasem odniesienia i w ten sposób przyznawali punkty.

Lista najlepszych antywirusów to aplikacje, które w wynikach AV Test uzyskały maksimum punktów. Prezentujemy je w kolejności alfabetycznej. Dzięki szerokiemu wyborowi z pewnością znajdziesz najlepszą dla siebie. Zobacz i wybierz już dzisiaj!


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: