Najlepszy firewall 2008


Jetico Personal Firewall 2.0.1.2

Najlepszy firewall 2008

Jetico Personal Firewall zasypuje użytkownika niepotrzebnymi pytaniami, zamiast wyręczyć go w najtrudniejszych decyzjach.

Jetico Personal Firewall urzekł nas swoją prostotą. Choć aplikacja nie została przetłumaczona na język polski, jej podstawowy interfejs zrozumie każdy, kto choć raz uruchomił aplikację Windows. Komunikat ostrzegawczy jest przejrzysty: "aplikacja X próbuje wykonać czynność Y - możesz jej pozwolić działać, zabronić, wykorzystać gotowy szablon postępowania albo stworzyć nową regułę".

Jednak umiejętność rozpoznawania ikon w interfejsie to nie wszystko. Firma Jetico nie zadała sobie trudu, żeby stworzyć zestaw zasad stosowanych w wypadku popularnych aplikacji.

Kaspersky Internet Security 7.0.0.125

Pakiet stworzony przez firmę Kaspersky jest pierwszą w naszym zestawieniu aplikacją, która spełnia cztery podstawowe założenia: komunikuje się z użytkownikiem po polsku, nie epatuje technicznymi sformułowaniami i nie blokuje np. kopiowania plików w sieci lokalnej. Bardzo dobre wrażenie robią zintegrowane moduły zabezpieczające (ochrona poczty, WWW, prywatności, antyspam).

W zasadzie KIS ma tylko dwa problemy: zajmuje dużo miejsca i jest nadgorliwy. Byle drobnostka nazywa "zagrożeniem". W ten sposób użytkownik przyzwyczaja się, że można spokojnie zbagatelizować taką sytuację, bo "to pewnie kolejna aktualizacja".

Trend Micro Internet Security 2008 (16.x)

Pakiet Trend Micro musimy uznać za niedopracowany. Choć producent twierdzi, że program działa poprawnie w Viście i Viście x64, w edycji 64-bitowej wygenerowane zostało ostrzeżenie i liczne błędy. Również w wersji 32-bitowej TIS potrzebował dodatkowej udostępnionej przez Microsoft łaty.

Na szczęście po tym uaktualnieniu aplikacja działa już poprawnie, choć nie sposób nie zauważyć, że oczkiem w głowie producenta jest raczej moduł skanujący obecność złośliwego oprogramowania, a firewall stanowi tylko dodatek. Sprawdza się jednak w swojej roli i właściwie trudno mieć mu cokolwiek do zarzucenia.

Kerio WinRoute Firewall 6.4.1

Już na pierwszy rzut oka widać, że Kerio WinRoute Firewall to przemyślana aplikacja. Konfigurację programu przeprowadzamy dopiero po zakończeniu tego instalacji. Niby nic, ale dzięki temu w trakcie można sprawdzić w Internecie, co robi ten czy ów przełącznik. Tymczasem większość konkurentów wymuszało restart maszyny i często odcinało komputer od Sieci na pierwsze kilka minut pracy systemu.

Kerio WinRoute Firewall powinien doskonale sprawdzić się wśród użytkowników, którzy sprzętu potrzebują przede wszystkim do pracy. A gdy poczują potrzebę pobierania plików za pomocą sieci P2P, zawsze będą mogli skorzystać z porad innych internautów.

Agnitum Outpost Firewall Pro

W Outpost Firewall Pro spodobał nam się tryb uczenia. Przez pierwszy tydzień aplikacja nie generuje żadnych alertów, a jedynie tworzy reguły w zależności od tego, jak zachowuje się użytkownik. Trzeba tylko pamiętać, że firewall powinien zostać zainstalowany w nieużywanym systemie, który nie miał jeszcze dostępu do Internetu.

Wersja darmowa pod względem zapewnianego poziomu bezpieczeństwa i liczby funkcji nie odbiega od firewallu wbudowanego w Windows. Pozwala jednak na monitorowanie ruchu sieciowego na bieżąco, co bywa przydatne w podejrzanych okolicznościach.

NetLimiter 2 Pro (2.0.10)

Najlepszy firewall 2008

Kaspersky zasługuje na uznanie, wbudowane profi le aplikacji i szablony zabezpieczeń sprawiają, że użytkownik ma pełną władzę nad ruchem sieciowym.

NetLimiter 2 Pro to prosty filtr ruchu sieciowego podpierający się zaporą systemu Windows. Aplikacja nie komunikuje się z użytkownikiem w języku polskim, ale trzeba jej przyznać, że działa dokładnie tak, jak powinna: gdy coś próbuje łączyć się z Siecią, wyświetla monit pozwalający na zablokowanie lub przyznanie dostępu oraz pozwala na utworzenie zasady stosowanej do danego programu w przyszłości.

Aplikacja za lekko traktuje ruch generowany przez usługi. Jeśli więc pozwolisz koniowi trojańskiemu na uruchamianie się z systemem Windows, NetLimiter przypuszczalnie uzna go za legalną aplikację.

Norton 360

Aplikacja firmy Symantec ma stanowić odpowiedź na potrzeby niezaawansowanych użytkowników komputerów. Choć nie spełniła naszych podstawowych założeń - komunikuje się z użytkownikiem w języku angielskim (wersja sklepowa została przetłumaczona na polski) - nie należy odmawiać jej zalet.

Program wykorzystuje kolorowe ikony, które w sposób jednoznaczny określają poziom zabezpieczeń komputera. Aplikacja nie zajmuje zbyt wiele pamięci (10-50 MB w zależności od wykonywanej operacji i liczby współdzielonych bibliotek), chociaż trzeba przyznać, że jest łasa na moc procesora. Bez dwurdzeniowego CPU w zasadzie szkoda na nią czasu.

Norton Internet Security 2008

Najlepszy firewall 2008

Kerio WinRoute Firewall 6 to narzędzie zaawansowane. Mimo pewnych mankamentów, świetnie sprawdzi się w domu i fi rmie.

Norton Internet Security 2008 sprawił nam niespodziankę już na samym początku. Programiści aplikacji tak sprytnie ukryli opcję instalacji paska Yahoo!, że z rozpędu pozwoliliśmy na nią. Poczuliśmy się jak głupcy, których przecież można wykorzystać we własnym celu. Nie będziemy ukrywać, że z miejsca nastawiło nas to negatywnie do aplikacji Symanteka.

Dużym plusem NIS jest aplet, który informuje o stanie zabezpieczeń komputera z poziomu paska bocznego. Szkoda tylko, że Windows ostrzegł nas, że gadżet może powodować problemy i w związku z tym uruchomił pasek dwa razy - drugi przykrył pierwszy.

Mimo pewnych niedociągnięć, do aplikacji trudno mieć zastrzeżenia: w wersji komercyjnej została spolszczona, nie męczy użytkownika zbędnymi komunikatami i nie blokuje prawidłowego ruchu.

Podsumowanie

Na rynku widać wyraźny trend: zamiast firewalli pojawiają się kompletne pakiety zabezpieczające. Niestety, zestawy "Internet Security" do poprawnego działania potrzebują 1 GB pamięci RAM, dwurdzeniowego procesora i dysku obracającego się z szybkością 7200 obrotów na minutę.

Podczas badań uznaliśmy, że wyróżnienie "Wybór redakcji" dla bezpłatnego programu należy się Kerio WinRoute Firewall. Aplikacja doskonale zabezpieczała przed atakami z zewnątrz i przed wyciekaniem danych z komputera (po odpowiedniej konfiguracji). Natomiast spośród płatnych pakietów zapewniających kompleksową ochronę polecalibyśmy firewall wbudowany w Nortona 360 lub Kaspersky Internet Security 7.x. Pierwszy zestaw był łatwiejszy w obsłudze, drugi mniej obciążał komputer, obydwa zapewniały właściwy poziom zabezpieczeń. Urzekła nas szczególnie elastyczność zapory KIS oraz opcje pozwalające na przełączanie między trybem wysokiej wydajności (dla graczy lub serwerów plików) a trybem wysokiego bezpieczeństwa.

Do wielkich przegranych zaliczamy produkty ZoneAlarm (Check Point) i Comodo, w których kompatybilność z Vistą jest mocno naciągana.

Pełną rozpiskę przetestowanych produktów znajdziesz na witrynie PC Worlda pod adresemhttp://www.pcworld.pl/news/136973.html .