Najlepszy monitory szerokokątne dla graczy i profesjonalistów

Monitor szerokokątny - który z dostępnych modeli warto kupić? Doradzamy i podpowiadmy.

Fot.: LG

MSI PRO MP341CQ

Najlepszy monitory szerokokątne dla graczy i profesjonalistów

Fot.: MSI

MSI PRO MP341CQ to szerokokątny monitor o przekątnej wyświetlacza 34". Doskonale sprawdzą się do nie tylko do gier, ale także zastosowań biznesowych. Charakteryzuje się on dużym ekranem w jakości UWQHD i proporcjach 21:9. Zakrzywienie 1500R zapewnia najbardziej wciągające wrażenia wizualne podczas pracy i rozrywki. Obsługuje oprogramowanie MSI Display Kit. Pozwoli Ci ono na zmianę ustawień oraz fabrycznych trybów, dzięki czemu dopasujesz urządzenie do swoich aktualnych potrzeb. Dzięki dwóm wbudowanym głośnikom możesz słuchać muzyki i prowadzić rozmowy wideo wygodniej.

Samsung Odyssey G9 (LC49G95TSSRXEN)

Najlepszy monitory szerokokątne dla graczy i profesjonalistów

Fot.: Samsung

Samsung Odyssey G9 to 49-calowy monitor gamingowy z zakrzywionym ekranem. Częstotliwość odświeżania na poziomie 240Hz eliminuje wszelkie opóźnienia.Płynną rozrywkę ułatwia szybki czas reakcji o wartości 1 ms. Obraz proporcjach 32:9 daje możliwość wykonywania różnych zadań na jednym ekranie. Mało? Funkcja Picture-by-Picture pozwala na podgląd widoku z innego źródła. Ponadto producent zastosował podświetlenie Infinity Core, które emanuje światłem w 5 różnych trybach oraz funkcję Eye Saver Mode, redukującą emisję światła niebieskiego.

Zobacz również:

  • Monitory w najlepszych promocjach - korzystaj, póki możesz -[30.03.2023]
  • Najlepsze monitory na 2023 rok

AOC CU34G2X

Najlepszy monitory szerokokątne dla graczy i profesjonalistów

Fot.: AOC

AOC CU34G2X to szerokokątny monitor dla graczy z matrycą LED VA. Dzięki technologii AMD FreeSync można - w połączeniu z kompatybilną kartą graficzną - uzyskać najwyższą możliwą liczbę klatek na sekundę. Dzięki częstotliwości odświeżania 144 Hz każda klatka jest wyświetlana ostro i płynnie, a czas reakcji wynoszący 1 ms oznacza prędkość bez rozmycia. Zwraca uwagę odwzorowanie przestrzeni barw. W przypadku Adobe RGB jest to 88%, a przy sRGB to aż 119%.

Xiaomi Mi Curved Gaming Monitor

Najlepszy monitory szerokokątne dla graczy i profesjonalistów

Fot.: Xiaomi

Xiaomi Mi Curved Gaming Monitor to panoramiczny widok 21:9 i rozdzielczość 3440 × 1440 px, która ujawnia niezwykle realistyczne szczegóły w każdym zakątku sceny, ożywiając spektakularne światy gier. Wysoka częstotliwość odświeżania 144 Hz i czas reakcji 4 ms skutecznie redukują zacinanie się obrazu. A dodatkowo technologia AMD FreeSync Premium zapewnia synchronizację obrazu o dużej liczbie klatek na sekundę.

iiyama G-Master Red Eagle GB3461WQSU-B1

Najlepszy monitory szerokokątne dla graczy i profesjonalistów

Fot.: iiyama

iiyama G-Master Red Eagle GB3461WQSU-B1 zapewnia obraz w proporcjach 21:9. Rozdzielczość UWQHD, czyli 3440 x 1440 px, zapewnia doskonałą widoczność każdego detalu. Czas reakcji 1 ms w połączeniu z odświeżaniem obrazu 144 Hz sprawiają, że doskonale nadaje się do gier oraz oglądania dynamicznych filmów, klipów wideo itp. Funkcja Black Tuner pozwala na regulowanie jasności i dostosowanie poziomu czerni do własnych preferencji.

ASUS TUF Gaming VG34VQEL1A

Najlepszy monitory szerokokątne dla graczy i profesjonalistów

Fot.: ASUS

ASUS TUF Gaming VG34VQEL1A to gwarancja obrazu o częstotliwość odświeżania 100 Hz, co ma eliminować lagi i efekty rozmycia ekranu podczas dynamicznych rozgrywek. Pomaga w tym obsługa technologii AMD FreeSync. Jest ona obsługiwana przez porty DP i HDMI i zapewnia zmienne częstotliwości odświeżania dla niskich opóźnień. Inna, ASUS Extreme Low Motion Blur (ELMB), zapewnia czas reakcji na poziomie 1 ms (MPRT). Oznacza to wyeliminowanie efektów smużenia i rozmycia obrazu w ruchu. Ponadto dzięki tej technologii poruszające się obiekty są jeszcze ostrzejsze - rozgrywka zyskuje na płynności i responsywności.

Czym powinien cechować się monitor szerokokątny dla gracza?

Zacznę od banalnego stwierdzenia, że szeroki monitor daje szerokie pole widzenia. Dzięki temu w każdej grze widzisz więcej niż na klasycznym, prostokątnym. Jest to szczególnie istotne w tytułach, w których poruszasz się na wielkich mapach, a wrogowie mogą pojawić w każdej chwili. Najbardziej popularne są modele 27" i 32", jednak w sprzedaży można znaleźć większe, np. 45". W każdym przypadku istotny jest rodzaj wyświetlacza. Dostępne są trzy główne rodzaje:

  • IPS - najpowszechniejszy rodzaj paneli, oferujący szeroką gamę kolorów wraz z ich właściwym odwzorowaniem, osiągający duży poziom jasności i ostrości w każdej rozdzielczości. Nie potrafią jednak osiągnąć takiego kontrastu, jak pozostałe, co może stanowić problem w grach z wieloma ciemnymi elementami. Niektóre detale mogą być w takiej sytuacji rozmazane lub niewidoczne. Mimo to matryce IPS polecane są do używania w jasnych pomieszczeniach;
  • VA - często spotykane w monitorach budżetowych, a także niektórych modelach z wyższej półki (m.in. Samsung). Oferują lepszy kontrast od IPS oraz taką samą jakość kolorów. Są jednak mniej popularne, gdyż nieco gorzej radzą sobie z dynamicznym ruchem oraz ustępują IPS-om pod względem jasności;
  • OLED - rodzaj wyświetlaczy uznawany obecnie za najlepszy. Oferuje niezwykle szeroką paletę barw wraz z ich doskonałym odwzorowaniem, świetnie radzi sobie z dynamicznym ruchem oraz może pochwalić doskonałym kontrastem. Co jednak ciekawe, nieco ustępuje pod względem ostrości obu poprzednim rodzajom paneli, ale dla większości użytkowników jest to różnica wręcz niezauważalna.
Najlepszy monitory szerokokątne dla graczy i profesjonalistów

Fot.: AOC

Monitor dla gracza - zarówno szerokokątny, jak i zwykły - musi mieć odświeżanie co najmniej 144 Hz, a im więcej - tym lepiej. Przydaje się to nie tylko w dynamicznych grach, ale również w trakcie oglądania wydarzeń sportowych czy filmów wypełnionych akcją. Czas reakcji - im mniej, tym lepiej. 1 ms to standard, ale trafiają się również modele z lepszym, np. 0,5 ms. Dzięki temu ma się pewność braku rozmazania obrazu niezależnie od poziomu odświeżania.

Ostatnia rzecz to rozdzielczość. Ponieważ stawiamy na wysoką jakość, polecamy 3440 x 1440 px. Dlaczego akurat taką? Odpowiedź jest prosta - doskonale sprawdza się w grach każdego rodzaju. W shooterach doskonale widać wszystkie kierunki, w strategiach masz doskonały widok na mapę świata, w rozrywkach sportowych obejmujesz większość lub całe pole gry. Przykładów można by mnożyć. Wszędzie jednak pozytywna różnica jest mocno odczuwalna.

Dlatego już dzisiaj wybierz i kup któryś z monitorów z powyższego zestawienia. Na pewno nie pożałujesz tej decyzji!