Najlepszy partner Athlona XP

Athlon XP może teraz pracować z dwukanałowymi pamięciami RAM nie tylko w towarzystwie chipsetu NVIDII. Na rynku jest nowy konkurent, VIA KT880, który ma zająć istotne miejsce na platformie K7.


Athlon XP może teraz pracować z dwukanałowymi pamięciami RAM nie tylko w towarzystwie chipsetu NVIDII. Na rynku jest nowy konkurent, VIA KT880, który ma zająć istotne miejsce na platformie K7.

Do niedawna na rynku chipsetów do płyt głównych współpracujących z procesorami AMD Athlon XP i Duron liczył się tylko układ NVIDIA nForce2 Ultra 400. Tę nazwę znamy właściwie od niedawna, bo jeszcze kilka miesięcy temu większość płyt głównych z układami NVIDII była wyposażona w chipsety nForce2, które jak zapewniał producent, gwarantowały stabilną pracę systemu wyposażonego w procesor z szyną systemową 333 MHz. Chipsety te mogły, co prawda, pracować z najnowszymi układami z FSB 400, jednak nie zawsze stabilnie. Wprowadzono więc udoskonalony model nForce2 Ultra 400, którego stabilność już nie budziła wątpliwości. Tak szybkie zdobycie rynku przez NVIDI˘ było co najmniej zaskakujące. Wcześniej firma zebrała pochlebne opinie za chipset nForce, jednak w segmencie układów do procesorów AMD przodowała VIA z linią chipsetów KT333/400/400A, a w końcu KT600. Wszystkie były udane, ale w przeciwieństwie do układów NVIDII nie oferowały jednej istotnej funkcji - dwukanałowej obsługi pamięci RAM. Ten element okazał się kluczowy dla wydajności i co prawda płyty dwukanałowe są niewiele szybsze od najlepszych modeli z chipsetami jednokanałowymi, ale również niewiele droższe, więc klienci wybierają takie właśnie rozwiązanie.

VIA KT880 - dwukanałowy RAM w standardzie

Najlepszy partner Athlona XP

Nietypowe gniazdo poniżej złączy PCI służy do zamontowania stacjonarnej karty WiFi.

Po kilkunastu miesiącach zwłoki VIA wprowadziła w końcu na rynek chipset KT880, który pozwala na dwukanałową obsługę pamięci operacyjnej (do DDR400 włącznie). Debiut to średnio udany, bo z przeprowadzonych przez nas testów wynika, że chipset gwarantuje słabsze osiągi niż model nForce2 Ultra 400 konkurencji. Wydajność KT880 jest większa niż jednokanałowego KT600, dzięki czemu może zyskać większą popularność. Chipsety VIA mają obecnie jedną istotną przewagę nad układami NVIDII - wbudowany w mostek południowy VT8237 kontroler napędów SATA 150, który realizuje ponadto funkcje RAID. NVIDIA nie stosuje w chipsetach nForce2 mostka południowego, który by podobne funkcje realizował, dlatego na płytach z tymi układami montowane są dodatkowe kontrolery SATA, pracujące poprawnie, ale zwiększające koszty. Prawdopodobnie już wkrótce firma zaoferuje nowy mostek południowy, który problem rozwiąże.

Sempron, nowe Durony na horyzoncie

Najlepszy partner Athlona XP

Opłacalność

Podczas gdy VIA dopiero wprowadza na rynek AMD chipsety z dwukanałową obsługą RAM, producent procesorów zapowiada istotną zmianę swojej oferty tańszych procesorów. Pod nową nazwą powrócą Durony, które tym razem będą bardziej podobne do układów 64-bitowych niż 32-bitowych Athlonów XP.

Sempron trafi na rynek w drugiej połowie roku. Będzie oparty w dużej mierze na architekturze Athlona 64, jednak zubożonej o kilka istotnych funkcji. Nowy CPU ma zastąpić na rynku Durona - przedstawiciele AMD zakładają, że pod koniec roku koncern będzie oferował trzy linie procesorów: Athlon 64, Athlon XP oraz właśnie Sempron, przeznaczony do tańszych, a co za tym idzie - mniej wydajnych, komputerów biurkowych i notebooków. AMD przygotowuje Semprona z myślą o zastosowaniu go w komputerze przeciętnego użytkownika. Układy mają także trafić do szybko zyskującej popularność grupy komputerów "salonowych", będących domowymi serwerami multimediów. Są to urządzenia niewielkie, które przyciągają wzrok atrakcyjnym wyglądem, a osiągami nie odbiegają od pełnowymiarowych.

Co zaoferuje Sempron?

Najlepszy partner Athlona XP

Wydajność

AMD oczywiście nie udziela oficjalnych informacji na temat specyfikacji Semprona. Nieoficjalnie wiadomo jednak sporo o jego budowie i potencjale. Procesor oparto na jądrze i podstawach konstrukcyjnych układów Athlona 64, jednak rozszerzenia 64-bitowe pozostaną nieaktywne. Układ będzie wykonywany w procesie technologicznym 0,13 mikrona, czyli na razie takim samym, jak Athlony 64 (od końca roku układy te będą produkowane w procesie 0,09 mikrona). Nowy "Duron" ma mieć o połowę mniejszą pojemność pamięci podręcznej drugiego poziomu niż Athlony 64 (256 zamiast 512 KB). AMD planuje wyposażenie go w jednokanałowy kontroler pamięci DDR400, zestaw instrukcji multimedialnych SSE2 oraz udoskonalony algorytm obsługi wstępnego pobierania poleceń. Procesory otrzymają podstawkę Socket 754, zatem nie będzie problemów z ich adaptacją w komputerach stacjonarnych i przenośnych. Taka podstawka jest w zdecydowanej większości płyt głównych do procesorów AMD 64, które do tej pory trafiły na rynek. Przedstawiciele AMD nie poinformowali, na kiedy planowana jest premiera Semprona. Zapowiedziano jedynie, że szczegółowe informacje o nowym układzie udostępnione zostaną w drugiej połowie roku.

Gigabyte GA-7N400 Pro2

Najlepszy partner Athlona XP
Gigabyte opracował istnego demona prędkości. Dodał dobre wyposażenie i tak powstała wspaniała płyta główna.

Płyta pozwoliła nam na uzyskanie rekordowego wyniku, m.in. w teście Quake III Arena, który jest bardzo "wrażliwy" na przepustowość pamięci i zmusza komputer do wyjątkowo wytężonej pracy. Ponad 333 klatki/s to na przykład aż o 68 klatek więcej niż uzyskała druga w naszym teście płyta Asusa, oparta na identycznym chipsecie. Niestety, mostek południowy pozbawiono dobrego jakościowo układu dźwiękowego SoundStorm. Ciekawe, bo w wersjach prostszych - modelu GA-7N400 Pro i bardzo dobrym GA-7NNXP - takie wyposażenie jest. Wytkniemy jeszcze dwie wady. Po pierwsze, Gigabyte mocno się nagrzewa (bardziej niż produkty konkurencji), co powoduje wzrost temperatury we wnętrzu obudowy. Nie wiemy, co jest przyczyną, ale nie zakłóca to stabilnej pracy systemu, zapewne dzięki bardzo solidnemu 4-fazowemu zasilaniu. Po drugie, Gigabyte ma dwa kontrolery RAID - Sil3512CT128 oraz firmowy GigaRAID IT8212F, obarczony pewną wadą: w trybie 0 ogranicza transfer maksymalny do 13 MB/s. RAID z kontrolerem SATA działa już bez problemu. Poza tym do płyty nie mamy zastrzeżeń.

Cyfrowy dźwięk

Sygnał audio można wyprowadzić z płyty drogą cyfrową, jest też wejście cyfrowe, nieczęsto spotykane w płytach AMD. BIOS pozwala na dość swobodne przetaktowywanie procesora. Napięcie można zwiększać maksymalnie o 10 procent, a FSB ustawić nawet na 300 MHz. Brakowało nam blokady częstotliwości taktowania szyny PCI lub przynajmniej kilku dzielników pozwalających na zmniejszenie częstotliwości jej pracy w czasie podwyższania FSB.

Informacje Komputronik, tel. (61) 8359400

http://www.komputronik.pl

Cena 533 zł