Najlepszy polski wynalazek to cyber-oko. Wkrótce być może dołączy do niego cyber-łóżko

Zespół naukowy pracujący pod kierunkiem prof. Andrzeja Czyżewskiego został doceniony przez organizatorów konkursu "Wynalazek roku 2013". Jego fantastyczne cyber-oko może się więc poszczycić tytułem najlepszego polskiego wynalazku 2013 roku.

Do konkursu "Wynalazek roku 2013" zgłosiło się aż 60 uczestników, z których do ścisłego finału zakwalifikowanych zostało ośmiu. Dzięki wysyłanym przez widzów SMS-om (rozstrzygnięcie konkursu odbywało się przed kamerami stacji TVP1) wyłoniono laureata, którym okazał się zespół naukowy z Politechniki Gdańskiej pracujący pod kierunkiem prof. Andrzeja Czyżewskiego i stojący za fantastycznym wynalazkiem o nazwie cyber-oko.

Cyber-oko powstało z myślą o osobach, które doznały tak poważnych obrażeń fizycznych, że nie mogły komunikować się z otoczeniem. Dzięki temu wynalazkowi (składa się on z kamerki na podczerwień oraz specjalnego oprogramowania) możliwe jest śledzenie ruchów gałki ocznej, a tym samym sterowanie komputerem (oferuje on gotowe polecenia oraz wirtualną klawiaturę), co pozwala sparaliżowanym pacjentom wyrażać swoje podstawowe potrzeby.

Z czasem projekt cyber-oka został znacznie rozwinięty. Obecnie uzupełniają go kolejne niesamowite rozwiązania:

- stosowany podczas terapii interfejs aromatowy emitujący zapachy

- kask do badania aktywności elektrycznej mózgu, dzięki któremu pacjent może komunikować się za pośrednictwem myśli

To jednak nie koniec. Wkrótce do tych trzech systemów dołączyć ma bowiem również cyber-łóżko, które umożliwiać będzie terapeutom prowadzenie kompleksowych badań pozwalających na zdiagnozowanie funkcji poznawczych pacjenta i pobudzenie jego zmysłów. Ponadto sam pacjent otrzyma również do dyspozycji takie funkcje, jak sterowanie łóżkiem, oświetleniem i klimatyzacją.

______________

To...naprawdę niesamowite. Potwierdza też, jaki potencjał mają nasi naukowcy. Trzeba im jednak pomóc go wyzwolić, a przynajmniej nie przeszkadzać (mam tutaj na myśli np. problem z ustawą o zamówieniach publicznych).


Zobacz również