Najlepszy procesor - Intel czy AMD? Jaki procesor wybrać podczas zakupów

Stajesz przed wyborem procesora, a nie masz pojęcia, który model wybrać? Lab PC Worlda przeprowadził zakrojone na szeroką skalę testy, dzięki którym doradzimy ci we właściwym wyborze. Nasz przewodnik wskaże ci właściwy procesor spośród kilkudziesięciu dostępnych modeli AMD i Intela.


Komputer to narzędzie - nieco bardziej skomplikowane niż młotek czy wiertarka, ale tak samo jak one ma służyć do wykonywania określonych zadań. Przed wybraniem procesora powinniśmy określić do czego nasz komputer będzie używany. Mogą to być podstawowe zadania domowe takie jak przeglądanie stron internetowych, odtwarzanie filmów i muzyki, przeglądanie zdjęć, praca w edytorach tekstu czy arkuszach kalkulacyjnych. Bardziej wymagający użytkownicy z pewnością sięgną po gry. Największe wymagania wobec komputera będą mieli użytkownicy potrzebujący go do pracy takiej jak: kodowanie strumienia wideo, konwersja zdjęć, symulacja procesów fizycznych itp. Trudno rozważać wybór procesora w oderwaniu od innych podzespołów komputera, ale to określenie zadań jakich przednim stawiamy będzie determinowało dalsze zakupy.

Upgrade czy budowa komputera od podstaw?

Istotnym pytaniem na które trzeba sobie odpowiedzieć jest to czy jedynie chcemy wymienić już posiadany procesor na lepszy czy też zamierzmy złożyć od podstaw nowy komputer. W pierwszym przypadku ograniczy nas podstawka procesora czyli posiadana płyta główna, w drugim jedynym ograniczeniem będzie suma jaką możemy na komputer przeznaczyć.

W tej chwili możemy kupić procesory montowane na jednej z kilku podstawek. W przypadku układów Intela wszystko jest jasne: procesory rodziny Core 2 (Core 2 Duo, Core 2 Quad, Pentium Dual Core) umieszczamy na płytach z podstawką LGA 775, zaś Core i7 na płytach z podstawką LGA 1366. Już wkrótce do tego zestawienia dołączymy procesory z nową podstawką LGA1156 serii Core i5 oraz nowe modele Core i7. W pierwszym przypadku możemy wybrać płyty z gniazdami DDR2 lub DDR3 (istnieją też rozwiązania z obydwoma gniazdami dla modułów RAM) w drugim wyłącznie płyty z gniazdami DDR3. Płyty dla procesorów Core i5 także będą obsługiwały pamięci DDR2. Podczas wymiany procesora dla podstawki LGA 775 należy sprawdzić czy będzie on działał na posiadanej przez użytkownika płycie. Może się to okazać niemożliwe w przypadku bardzo starej płyty, pamiętającej jeszcze zamierzchłe czasy Pentium 4.

W przypadku procesorów AMD możemy pisać o trzech podstawkach: AM2, AM2+ i AM3. Mamy też trzy podstawowe rodziny procesorów: Athlon (kilka typów), Phenom, Phenom II. Właściwie można by napisać, że są one przyporządkowane do podstawek w takiej kolejności w jakiej zostały wymienione. Problem w tym, że nowa podstawka pojawiała się wprawdzie zawsze wraz z nowym procesorem, ale nie oznacza to, że są one sztywno do siebie przyporządkowane. Jeśli chodzi o kompatybilność w dół to wszystko zależy od producenta płyty i tego czy zechce on wydać odpowiedni do niej BIOS. Athlon będzie bez problemu działał na płytach z podstawką AM2 i AM2+ przy czym na obu z nich rozwinie pełnię swych możliwości. Phenom wszystkie swoje zalety ukaże na płycie z AM2+, ale zamontowanie go na płycie z AM2 nie ma dużego wpływu na wydajność mimo starszej wersji łącza HT (2.0, zamiast 3.0 dostępnego na AM2+). Nie będzie też możliwe użycie części narzędzi programowych AMD, pozwalających m.in. na wygodne podkręcanie układów. Co ciekawe procesory Phenom II mogą działać (z uwzględnieniem wymienionego wyżej zastrzeżenia) na płytach ze wszystkim rodzajami podstawek, a na AM2+ będą funkcjonowały właściwie zawsze. Cechą płyt z podstawką AM3 nie jest innego typu gniazdo procesora lecz zainstalowane gniazda modułów RAM. W odróżnieniu od starszych podstawek będą to gniazda DDR3. Procesory AMD Athlon i Phenom pierwszej generacji nie będą działały na płytach z podstawką AM3. Powyższy opis wyjaśnia też umieszczanie przez producentów dużego napisu "AM3" na płytach ze wszystkimi rodzajami podstawek. Po prostu Phenom II będzie na nich działał. Jeśli przyjrzeć się im uważniej to pod dużym "AM3" dostrzeżemy zazwyczaj mały napis "ready". Tak więc "prawdziwe AM3" to wyłącznie płyty z gniazdami dla modułów DDR3.

Procesory AMD

Najlepszy procesor - Intel czy AMD? Jaki procesor wybrać podczas zakupów

4-rdzeniowe procesory Phenom, szczególnie w wersji II to świetna propozycja wśród wydajnych układów kosztujących mniej niż 1000 zł

Jak wspomnieliśmy wcześniej, obecnie AMD ma w ofercie kilka rodzajów procesorów. Dwurdzeniowe Athlony X2 dla podstawki AM2 są najstarsze z nich. Można je nabyć z zegarem od niecałych 2 do 3,1 GHz. Wyposażono je w dwa poziomy pamięci cache: L1 oddzielna dla każdego z rdzeni i L2 wspólna dla obu z nich. Wielkość cache zależy od modelu procesora. Athlony są wytwarzane w procesie technologicznym 65 nm. Ich wydajność będzie wystarczająca do wszystkich domowych zadań, a nawet gier, choć te najnowsze mogą wymagać wydajniejszego układu. Najmocniejszą stroną Athlonów jest niska cena tak samych procesorów jak i całej platformy na której pracują. Wymagają pamięci DDR2 o częstotliwości pracy do 800 MHz.

AMD Phenom pierwszej generacji pojawiły się jako pierwsze monolityczne, czterordzeniowe procesory na rynku. Modele X4 to układy czterordzeniowe, wytworzone w procesie 65 nm i wyposażone w trzy poziomy pamięci cache: L1 i L2 oddzielną dla wszystkich rdzeni i L3 wspólną. Procesory te są obecnie dostępne z zegarami o 2,2 do 2,6 GHz. Dobrze sprawdzają się w aplikacjach potrafiących pracować na czterech rdzeniach. Poradzą sobie ze wszystkimi domowymi zadaniami, nieźle sprawują się w grach. Modele Phenom X3 to właściwie ten sam procesor, ale 3-rdzeniowy. Także i one zostały wytworzone w procesie 65 nm i dysponują trzema poziomami pamięci cache.

Wadą Phenomów pierwszej generacji jest bardzo duże zapotrzebowanie na prąd, a co za tym idzie spore wymagania wobec płyty głównej. Podobnie jak w Athlonach, także i tutaj kontroler pamięci zintegrowano w samym procesorze, ale obsługują one pamięci DDR2 o częstotliwości pracy do 1066 MHz. Najnowsze dziecko AMD to niezwykle udane procesory Phenom II. Wprowadzono w nich szereg poprawek i przeniesiono do procesu 45 nm. Dzięki temu Phenom II stał się bardzo groźnym rywalem dla procesorów Intela. Można je nabyć w wersjach: X4 - czterordzeniowej, X3 - trzyrdzeniowej i X2 - dwurdzeniowej. O wiele mniejsze niż w przypadku pierwszych Phenomów zapotrzebowanie na prąd, wyższa wydajność, szybsze zegary i możliwość pracy z pamięciami DDR3 to ich ogromne zalety. Poradzą sobie dobrze ze wszystkimi zadaniami (szczególnie modele X4 i X3), także tymi profesjonalnymi. Obsługują zarówno pamięci DDR2 o częstotliwości pracy do 1066 MHz jak i DDR3 z zegarem do 1600 MHz.

Szczególnie godne uwagi są procesory AMD z oznaczeniem Black Edition, cechujące się odblokowanym mnożnikiem. Dzięki temu ich podkręcanie jest niezwykle łatwe.