Najlepszy serwer WWW do domu
-
- Łukasz Bigo,
- 14.04.2005, godz. 15:45
Kiedy przestaniesz się szokować magią języka HTML i staniesz się posiadaczem wykonanej własnoręcznie strony WWW z fotkami z wakacji w Paryżu, prędzej czy później podczas umieszczania na serwerze kolejnych zdjęć rozbijesz się o ścianę z komunikatem "Brak miejsca! Kliknij tu, żeby dokupić dodatkowy pakiet". Pojawi się wtedy dylemat: skasować stare strony z dowcipami czy film dla znajomych? A może spróbować zupełnie uniezależnić się od czyjejś łaski i zorganizować sobie dużo więcej niż przydzielone marne 10 MB - może po prostu uruchomić własny serwer WWW?

Użytkownik początkujący
Sprzęt: Athlon XP 2100+, 256 MB RAM-u, dysk 80 GB.
System operacyjny: Windows XP Home i Windows 98.
Obciążenie: do 50 gości w ciągu doby.
Objętość strony: ok. 2 MB, w tym 50 obrazków i 20 plików HTML.
Testowane serwery WWW: Apache 1.3.33, Apache 2.0.53, Sambar Server, PWS.
Użytkownik wymagający
Sprzęt: Athlon XP 2100+, 512 MB RAM-u, szybki dysk 120 GB.
Oprogramowanie: Windows XP Home i Windows 2000/XP Professional.
Obciążenie: do 150 gości w ciągu doby.
Objętość stron: ok. 25 MB, w tym 150 obrazków, 50 plików HTML i PHP, 5 filmów.
Testowane serwery WWW: Apache 1.3.33, Apache 2.0.53, Internet Information Services 5, (PWS).
Testowane rozszerzenia serwerów: PHP 5.0.3, MySQL 4.0.20.
Testowane aplikacje: osCommerce 2.2 Milestone 2, XOOPS.
Zobacz również:
Oczywiście sympatycy open source natychmiast zakrzyczą poprzedników, mówiąc, że jedynym słusznym serwerem jest Apache, a najlepiej Apache z MySQL i PHP (AMP) pracujący pod Linuksem.
Co to znaczy "lepszy"?
Stajesz przed starym jak świat dylematem: nie wiesz, co oznacza "lepszy". Czy serwer ma być szybki, wydajny i niezawodny? Czy może raczej - bezpieczny? A może łatwy w obsłudze? Niestety, jak to w życiu, wszystkiego mieć nie można. Dlatego nie zwracaj uwagi na publikowane tu i ówdzie benchmarki czy statystyki i wybierz rzecz najwygodniejszą dla Ciebie. Obiążenie twojej witryny będzie na tyle niewielkie, że poradzi z nim sobie nawet staruszek PWS pracujący na platformie Windows 98.
Testy

Według Netcrafta Apache ma wyraźną przewagę nad IIS-em
1. Kolorowa, atrakcyjna strona WWW, na której zechcesz zamieścić swoje dzieła (wiersze, zdjęcia, filmy) połączone odsyłaczami w jedną logiczną całość?
2. Kolorowa, atrakcyjna strona WWW, na której twoje dzieła będą połączone nie tylko za pomocą odsyłaczy, lecz także - z racji na ich ilość - dadzą się wyszukiwać podług ściśle określonych kryteriów?
3. Kolorowa, atrakcyjna strona WWW, która będzie tak obszerna, że bez wyszukiwarki nie da się obejść. Czy strona ta po pewnym czasie będzie stanowić wstęp do poważniejszej, biznesowej działalności?
4. Atrakcyjna strona WWW, która powinna pracować na dedykowanym sprzęcie i przy dowolnym obciążeniu?
Każdy punkt odpowiada innemu, ściśle określonemu zapotrzebowaniu: punkt 1 będzie charakterystyczny dla usługi podstawowej (użytkownicy domowi), punkt 2 - usługi średniozaawansowanej (użytkownicy domowi, ale z ambicjami na coś większego), punkt 3 - usługi zaawansowanej (użytkownicy domowi lub małe firmy) i wreszcie punkt 4 - portalu korporacyjnego (małe i większe firmy).
W czasie testów zajmiemy się wyłącznie dwiema pierwszymi kategoriami.
Metodologia
W testach brałem pod uwagę szybkość działania serwera (testowana JMeterem i WAPT-em 3.0), stabilność, łatwość obsługi i instalacji oraz obciążenie procesora przy typowym wykorzystaniu. Nie interesowała mnie natomiast zupełnie możliwość przekompilowania źródeł czy inne techniki zwiększające wydajność.
Usługa podstawowa, użytkownik początkujący: galeria, opowiadania itd.
Założenia

WAPT 3.0 w trakcie testów
Taki użytkownik pewnego dnia usłyszał od znajomego, że zrobienie własnej strony z wierszami wcale nie jest trudne. W tworzeniu plików HTML wsparł się Wordem, OpenOffice lub Pajączkiem. Galerię wygeneruje przy pomocy jednego z darmowych lub shareware'owych programów.
Aby nie martwić się o ograniczenia pojemnościowe, zdecyduje się na uruchomienie strony WWW na własnej, podłączonej do Internetu maszynie - prócz tego komputer będzie mu służył do normalnej pracy czy zabawy, czyli zechce na nim napisać wypracowanie czy pograć w Quake.
Waga kategorii (od najważniejszej, do najmniej ważnej):
1. Łatwość instalacji i użytkowania, przetłumaczony interfejs.
2. Jakość aplikacji.
3. Pomoc techniczna oraz pliki pomocy.
Testy
Zbadałem dwie sytuacje: obciążenie procesora, kiedy stronę użytkownika oglądał jeden człowiek na półtorej godziny (typowe obciążenie) oraz efekt rozreklamowania (setki osób na godzinę, tzw. "efekt Slashdot").
Niezmiernie ważna była także opinia dotycząca łatwości instalacji, zrozumiałości komunikatów i potrzebnej dodatkowej obsługi.
Wyniki

Porównanie serwerów WWW (użytkownik początkujący)