Najlepszy system operacyjny - Mandriva Linux

Używasz systemu Windows XP? Pogódź się z faktem, że jest to niemal najgorszy system operacyjny - słabszy jest jedynie Windows 2000, a na samym końcu znajduje się Vista. Jeśli szukasz najlepszej platformy powinieneś zwrócić uwagę na Mandrivę, Ubuntu oraz Mac OS X. Niewiele gorzej prezentuje się SUSE Linux oraz "pozostałe systemy". Na szczęście nie musisz od razu porzucać swoich "okien", bo są to jedynie opinie naszych użytkowników, którzy głosując na Linuksa, korzystają... z Windows XP!

Liga Systemów Operacyjnych trwała od 16 maja do 18 czerwca 2007 r. Dzięki niej każdy użytkownik mógł ocenić według własnego uznania 7 systemów operacyjnych, które są w naszym kraju najpopularniejsze. Dodatkowo umieściliśmy kategorię "Inny", pozwalającą ocenić dowolny (nie uwzględniony przez redakcję) system. W głosowaniu wzięło udział 4243 uczestników za co bardzo im dziękujemy. Każdy z nich mógł ocenić każdy system tylko raz. Tradycyjnie, rozpiętość skali wynosiła od 0 do 5 punktów, przy czym uwzględnialiśmy wartość "null", w przypadku braku oceny. Oznacza to, że jeśli użytkownik nie oddał głosu na jakąś kategorię, nie było to brane pod uwagę przy obliczeniach.

Uczestnicy (kolejność alfabetyczna):

@ Inny (podaj nazwę i opis w komentarzu)

Zaproponuj inny system operacyjny, który nie został przez nas wymieniony i podziel się uwagami na jego temat. Dzięki temu będziemy mogli przedstawić w wynikach alternatywę dla najpopularniejszych systemów operacyjnych, jeśli taka istnieje...

Liczba punktów: 10 468

Liczba oceniających: 649

Średnia ocena produktu: 3,24

@ Mac OS X

System operacyjny przygotowany przez firmę Apple, przeznaczony do komputerów z procesorami PowerPC. Po premierze dwurdzeniowych procesorów Intela, można go teoretycznie zainstalować w zwykłym pececie. Jego największą zaletą jest prostota obsługi, efektowny (od wielu lat) wygląd oraz stabilność działania. Wadą jest brak polskiej wersji językowej oraz mała popularność w naszym kraju, przez co są kłopoty ze zdobyciem odpowiednich aplikacji (problem ten można rzecz jasna ominąć posługując się Internetem). Najnowsze edycje to Panther, Tiger i Leopard (premiera tego ostatniego ma się odbyć w październiku 2007 r.)

Liczba punktów: 24 389

Liczba oceniających: 1433

Średnia ocena produktu: 3,41

@ Mandriva Linux

Kolejna ikona środowiska linuksowego, czyli dawny Mandrake. Jest to dystrybucja, która za cel główny stawia sobie funkcjonalność, prostą obsługę i szeroki dostęp do multimediów. Projekt jest rozwijany od 1998 roku. Instalacja pakietów oprogramowania RPM stała się tak prosta jak dwukrotne kliknięcie w plik "setup.exe" w systemie Windows. Obok wersji standardowej rozwijane są wydania do zastosowań korporacyjnych (Corporate Server, Mandriva Clustering, Multi Network Firewall). Pobierz obraz płyty.

Czytaj więcej

Liczba punktów: 28 627

Liczba oceniających: 1572

Średnia ocena produktu: 3,66

@ SUSE Linux

Wydajny i wszechstronny system operacyjny oparty na jądrze Linuksa. Dzięki udoskonalonej obsłudze urządzeń przenośnych i ponad 1000 zintegrowanych aplikacji o otwartym kodzie źródłowym, system SUSE udostępnia wszelkie zasoby niezbędne do wykonywania zadań biurowych, pracy zespołowej, komunikacji i tworzenia aplikacji - w każdym miejscu, w którym są one potrzebne użytkownikom. Jest to system przeznaczony dla początkujących użytkowników, którym łatwo jest korzystać z pakietów RPM czy środowiska graficznego KDE. Pobierz dystrybucję

Liczba punktów: 12 909

Liczba oceniających: 780

Średnia ocena produktu: 3,32