Najlepszy telewizor do VOD? Doradzamy, na czym oglądać Netflix, HBO Max i Disney+

Aktualnie na polskim rynku możemy wybierać, z jakich serwisów VOD chcemy korzystać. Wśród nich prym wiodą Netflix, HBO Max oraz Disney+. Zastanawiasz się, jaki telewizor wybrać, aby w pełni cieszyć się z ich możliwości? Podpowiadamy.

Telewizory powoli przestają nam służyć jako tylko i wyłącznie odbiorniki, na których możemy oglądać kanały telewizyjne. Coraz więcej osób decyduje się na porzucenie klasycznej telewizji na rzecz serwisów streamingowych. Dzięki szerokiej ofercie i dostępności platform VOD w naszym kraju możemy w niewielkiej cenie zyskać dostęp do ulubionych filmów, seriali i programów w dowolnym czasie i miejscu. Co więcej, są one dostępne w wysokiej jakości i korzystają z najnowszych technologii, takich jak m.in. HDR, Dolby Vision czy Dolby Atmos. Skoro przy tym temacie już jesteśmy, warto zastanowić się, jaki telewizor wybrać, aby w pełni wykorzystać potencjał współczesnych platform VOD, takich jak m.in. Netflix, HBO Max czy Disney+.

Telewizor do VOD - na jakie technologie zwrócić uwagę?

Serwisy VOD dostarczają nam rozrywkę korzystając z najnowszych technologii poprawiających jakość obrazu, jakie aktualnie dostępne są na rynku. Decydując się na zakup telewizora warto wybrać model, który pozwoli nam w pełni cieszyć się z oglądania ulubionych filmów i seriali.

Pierwszą rzeczą, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę to rozdzielczość. Era FullHD już dawno za nami i w dzisiejszych czasach warto wybrać telewizor obsługujący rozdzielczość 4K, czyli 3840 x 2160 pikseli. Obraz w 4K jest o wiele bardziej szczegółowy, przede wszystkim na dużych telewizorach, ponieważ zagęszczenie pikseli jest o wiele większe. Różnice pomiędzy FullHD i 4K bardzo łatwo zobrazować na grafice.

4k_fullhd

Różnice między FullHD i 4K (fot. Damian Kubik/PCWorld.pl)

Kolejnym elementem, który pozwoli nam wycisnąć jak najwięcej z serwisów VOD jest HDR, czyli High Dynamic Range. W wielkim skrócie jest to technologia umożliwiająca uzyskanie jakości obrazu maksymalnie zbliżonej do kolorystyki realnego świata. Dzięki szerszej skali jasności obraz może być wyświetlany w większym kontraście, co przekłada się na bardziej szczegółową kolorystykę. Jeśli korzystamy z telewizora obsługującego ten standard, nasze wrażenia z seansu są lepsze a oglądanie staje się po prostu przyjemniejsze. Jednym z formatów HDR jest Dolby Vision. Jest to technologia, dzięki której obraz charakteryzuje się szerszą paletą kolorów odpowiadającej temu, co w rzeczywistości widzi ludzkie oko. Dolby Vision wpływa także na jasność oraz głębię czerni, sprawiając że to co oglądamy, jest jeszcze bardziej realistyczne. Musimy oczywiście pamiętać, że nie każdy film czy serial obsługuje ten standard. W serwisach VOD pojawia się jednak coraz więcej produkcji tworzonych w ten sposób. Z przykładów możemy podać m.in. The Mandalorian na Disney+ czy Stranger Things na Netflix.

Najlepszy telewizor do VOD? Doradzamy, na czym oglądać Netflix, HBO Max i Disney+

Filmy i seriale to nie tylko obraz, ale także efekty dźwiękowe. Dolby Atmos to technologia dźwięku przestrzennego, dzięki czemu możemy poczuć się, jakbyśmy byli w samym środku akcji. Najprościej można to porównać do wrażeń, jakie możemy uzyskać na sali kinowej. Producenci w specjalny sposób tworzą filmy i seriale, abyśmy mogli korzystać z technologii Dolby Atmos. Dzieli ona dźwięk na większą liczbę ścieżek, które wysyłane są do poszczególnych głośników. Dzięki takiemu rozwiązaniu np. bohatera biegnącego z ulicy umieszczonej po prawej stronie ekranu, rzeczywiście słyszymy z tej strony. Takie sceny jak przelatujący helikopter czy przejeżdżający samochód także słyszymy bardziej realistycznie.

QLED - co to jest i czy warto?

QLED to następca oraz rozszerzenie technologii LCD. Wykorzystywane są tutaj mikroskopijne kryształki kwantowe, montowane pomiędzy podświetleniem a filtrami kolorów. Przechodzące przez nie niebieskie światło jest zamieniane na dwa kolory - czerwony i zielony. Dzięki technologii QLED światło generuje precyzyjne składowe palety barw RGB, co powoduje ich sprawniejszą filtrację. Co nam to daje? Ludzkie oko widzi wtedy dużo bardziej żywe kolory a sam obraz jest o wiele bardziej realistyczny.

Najlepszy telewizor do VOD? Doradzamy, na czym oglądać Netflix, HBO Max i Disney+

Google TV - system przyszłości

Google TV stało się przede wszystkim platformą, która jest o wiele bardziej spersonalizowana od Android TV, który był jednym z ulubionych systemów wśród użytkowników Smart TV.

Po uruchomieniu telewizora naszym oczom ukazuje się mocno odświeżony interfejs. Tutaj na pierwszym miejscu są treści a dopiero później poszczególne aplikacje. Na głównym ekranie możemy zobaczyć specjalnie przygotowane dla nas preferencje, które są tworzone na podstawie naszej aktywności w serwisach streamingowych. Przykładem może być okno, które pojawiło się z okazji premiery nowego odcinka serialu The Boys. Obok znalazło się miejsce dla podobnych produkcji, które mogą mnie zainteresować.

Interfejs Android TV prezentował rekomendacje w oparciu o poszczególne aplikacje. W przypadku Google TV możemy znaleźć produkcje, które mogą nas potencjalnie zainteresować bez względu na to, na jakiej platformie znajduje się dany program. Już nie musimy przeglądać osobno propozycji dotyczących Netflixa, HBO Max czy Disney Plus. Teraz w jednym miejscu znajdziemy treści obejmujące szereg różnych platform.

Najlepszy telewizor do VOD? Doradzamy, na czym oglądać Netflix, HBO Max i Disney+

W różnych systemach możemy korzystać ze smartfona do sterowania telewizorem na zasadzie mobilnego pilota. Google TV przełamuje swego rodzaju barierę pomiędzy smartfonem i telewizorem. Teraz to już nie tylko pilot i możliwość sterowania. Rekomendacje Google, listy odtwarzania i wszelkie inne informacje dotyczące naszej aktywności są sparowane pomiędzy telefonem i telewizorem.

Dzięki Google TV nie musimy już być przed telewizorem, aby zaplanować wieczorny seans. Z poziomu smartfona zalogowanego na to samo konto Google co telewizor możemy tworzyć listy odtwarzania, które pozwalają wyróżnić interesujące nas treści.

Jeśli szukasz telewizora, który będzie przeznaczony przede wszystkim do korzystania z serwisów VOD, TCL z serii C63, a szczególnie model TCL 55C635 będzie świetnym wyborem. Zastosowane technologie oraz mnogość aplikacji i łatwy dostęp do nich są zdecydowanie tym, co wyróżnia te telewizory na rynku. Co więcej, niska cena sprawia, że możemy mieć dostęp do urządzenia wysokiej klasy nie wydając na nie dużej ilości pieniędzy. W tej chwili za wspomniany model zapłacimy około 2600 zł.